Kultúra

Slováci v slávnom Carnegie Hall

V New Yorku sa uskutočnil výnimočný koncert slovenských hudobníkov na svetoznámej hudobnej adrese. Na koncerte pomenovanom Slováci v Carnegie Hall, ktorý usporiadal veľvyslanec Slovenskej republiky v USA Ivan Korčok, hrali známy bubeník Martin Valihora so svojim kvartetom a saxofonistom Radovanom Tariškom, skupina Jána Berkyho Mrenicu ml., a ako hostia klavirista Peter Breiner a spevák Peter Lipa.

Slovenskú hudbu si v newyorskom Carnegie Hall vypočuli stovky hostí/foto: MZVEZ SR

Našim cieľom bolo poskytnúť newyorskému publiku kvalitné slovenské umenie a šíriť tak dobré meno našej krajiny v tomto dôležitom politickom a obchodnom priestore, ale tiež vytvoriť príležitosť pre stretnutie slovenskej komunity a podporiť jej pozitívnu väzbu na domovskú krajinu,“ povedal v súvislosti s podujatím I. Korčok.

Na koncerte „Slováci v Carnegie Hall“ veľvyslanec SR v USA Ivan Korčok (vpravo) a bubeník Martin Valihora (vľavo)/foto: MZVEZ SR

Dodal, že „úspešná diplomacia dnes musí byť otvorená publiku z najrôznejších oblastí, komunikovať aj formou kultúrnych zážitkov a pozitívnej emócie, čo sa nám týmto koncertom, pevne verím, aj podarilo.“


Bubeník Martin Valihora so svojim kvartetom v Carnegie Hall v New Yorku/foto: MZVEZ SR

Hlavným hudobným motívom bolo spájanie jazzu s prvkami folklóru, populárnej a klasickej hudby.

Skupina Jána Berkyho Mrenicu ml./foto: MZVEZ SR

V dramaturgii Martina Valihoru zazneli jazzové aranžmány slovenských ľudových piesní, akou je aj známa skladba Červené jabĺčko, ktorú po prvýkrát s Radovanom Tariškom odohrali aj americkí hudobníci Markus Strickland a Ron Affif, či Slovenské tance Petra Breinera a jeho skladba Manhattan v podaní Petra Lipu.

Hostia programu klavirista Peter Breiner a spevák Peter Lipa/foto: MZVEZ SR

Súčasťou pestrej hudobnej zmesi boli tiež rómske motívy v podaní Jána Berkyho Mrenicu ml., ktorého kvartet spolu s ostatnými umelcami odprezentoval aj klasické jazzové štandardy.

Skupina Jána Berkyho Mrenicu ml./foto: MZVEZ SR

Cieľom koncertu bolo okrem prezentácie Slovenska v tom najlepšom svetle zdôrazniť aj väzbu so Spojenými štátmi, ktorá v priebehu posledných sto rokov umožnila a podporila našu demokratickú emancipáciu, kultúrny, spoločenský a hospodársky rozvoj.

Bubeník Martin Valihora so svojim kvartetom v Carnegie Hall aj so saxofonistom Radovanom Tariškom/foto: MZVEZ SR

Táto symbolika slovensko-amerického prepojenia sa odzrkadlila na zaradení špičkových amerických jazzmanov Rona Affifa a Marcusa Stricklanda do programu, účasti mnohých Slovákov, profesionálov žijúcich pôsobiacich v New Yorku a Spojených štátoch, a nakoniec aj názve podujatia.

Hosť programu klavirista Peter Breiner /foto: MZVEZ SR

Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *