Správy

Slováci, vráťte sa domov! Volá vás vláda

Vláda pripravila postup pre návrat Slovákov zo zahraničia. Ministrovi Lajčákovi sa nepáči. Na materiáli „Komplexný postup pre návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko“ spolupracovalo šesť rezortov a vláda sa ním mala zaoberať v stredu 11. júla.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) však premiéra Petra Pellegriniho (Smer-SD) požiadal, aby o ňom ministri nerokovali.

„Vyjadril som presvedčenie, že rezorty k tomu pristúpili veľmi formálne,“ povedal novinárom. „Opýtal som sa predsedu vlády, či im ide o formálne prijatie materiálu alebo o vytvorenie programu, ktorý bude motivovať ľudí k návratu,“ informoval Lajčák.  Premiér následne rozhodol, že rokovanie o materiáli preruší a „posadíme sa k tomu seriózne“, dodal.


Rezort diplomacie si podľa Lajčáka jednu zo svojich úloh splnil, keď urobil prieskum, ako riešia návrat občanov pracujúcich v zahraničí v iných krajinách.

Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD)foto: MZV SR

Materiál nemateriál

Druhou úlohou rezortu má byť rozšírenie povedomia o podmienkach programu návratu medzi zahraničných Slovákov. „Tie podmienky však musia byť pripravené doma a musia ich vytvoriť všetky ostatné rezorty,“ poznamenal Lajčák.

O tom, koľko Slovákov sa zo zahraničia skutočne vráti, podľa neho rozhodnú podmienky.

„Teda nie jednorazový finančný príspevok, ale celý rad podmienok, ktoré pomôžu vyriešiť osobné a rodinné veci. Rovnako tak naštartovať biznis, pokiaľ o to budú mať záujem,“ myslí si šéf diplomacie.

Formálnosť materiálu vyčítajú aj liberáli. Okrem toho si myslia, že Slováci, ktorí sa chcú vrátiť domov, k tomu nepotrebujú finančné stimuly ani informačné kampane.


„Tých, ktorí sa vrátiť nechcú, lebo sa im v zahraničí darí a Slovensko považujú za zle spravovanú krajinu so zlou vládou,“ uviedol poslanec NR SR Martin Klus (SaS).

Osobné dôvody, nie finančné stimuly

 

Podľa strany Sloboda a Solidarita minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák ignoruje dôležitú skutočnosť, a nie je to spôsobené tým, že veľkú časť svojho pracovného času trávi v OSN. Je za tým to, že nechce vláde povedať pravdu.

„Táto pravda znie nasledovne: tí občania Slovenska, ktorí sa chcú vrátiť zo zahraničia domov, majú na to svoje osobné dôvody a nepotrebujú pre svoj návrat žiadne finančné stimuly od vlády a informačné kampane. Tí, ktorí sa vrátiť nechcú, lebo sa im v zahraničí darí a Slovensko považujú za zle spravovanú krajinu so zlou vládou, nízkymi zárobkami, s premnoženou korupciou a mafiami žiadne vládne stimuly nepresvedčia,“ uviedol poslanec NR SR a tímlíder SaS pre zahraničnú politiku a politický systém Martin Klus.

Minister zahraničných vecí Lajčák sa vo svojom materiáli podľa SaS ukazuje ako typický byrokrat, ktorý formálne plní zadanie, ale skutočné komplexné riešenie je mu ľahostajné.

„Ak sa na Slovensku zavraždí investigatívny novinár, ktorý píše o machináciách ľudí z okolia strany Smer-SD; ak hneď na začiatku vyšetrovania policajný prezident klame verejnosť o motíve vraždy; ak sa krajinou preženie mega škandál o tunelovaní eurofondov na vedu a výskum bez trestnoprávnych konzekvencií, ak má premiérova milenka prístup na rokovania na najvyššej úrovni, potom je Slovensko pre mnohých občanov Slovenska v zahraničí neatraktívnou destináciou na návrat,“ vymenovala dôvody podpredsedníčka SaS Jana Kiššová.

SaS v reakcii uvádza, že vo výpočte systémových chýb, ktoré vypudili mnohých Slovákov do zahraničia, by mohli pokračovať napríklad aktuálnymi dátami o kritickej nedôvere verejnosti voči policajnému zboru, pričom v NAKA vládnu stále tí istí ľudia – tvrdí SaS.


„Podstatné je to, že kľúčovým opatrením pre návrat Slovákov pracujúcich v zahraničí späť na Slovensko je zmena štýlu vládnutia. Navrhujeme ministrovi Lajčákovi, aby doplnil toto opatrenie do svojho údajného komplexného postupu, inak nebude komplexný,“poradil ministrovi Martin Klus.

foto: TUI ReiseCenter Slovensko

Materiál prepracujú

Ministerstvo však materiál plánuje dokončiť. „Bude teraz dopracovaný a doplnený a následne predložený na rokovanie vlády. Termín zatiaľ nie je stanovený,“ informoval o ďalšom postupe hovorca rezortu diplomacie Peter Susko.

Podľa pôvodného materiálu chce Slovensko pritiahnuť svojich občanov pracujúcich v zahraničí najmä propagovaním Internetového sprievodcu trhom práce (ISTP) a informačných materiálov. Pokračovať má aj Podporná schéma na návrat odborníkov zo zahraničia a projekt „Vráť sa na Slovensko“. V materiáli tiež jednotlivé rezorty uvádzajú opatrenia, ktoré podľa nich zlepšujú podmienky pre pracujúcich na Slovensku a mohli by motivovať aj Slovákov v zahraničí.

Môže vás zaujať:

Slovenské firmy odchádzajú do zahraničiaKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *