Slováci vyvinuli špeciálnu metódu včasnej diagnózy rakoviny

Dalito.sk/Ján Tkáč/foto: SAV
DALITO -

Slovenskí výskumníci vyvinuli špeciálnu metódu včasnej diagnózy rakoviny. V súčasnosti sa zamerali najmä na nádorové ochorenie prostaty, neskôr to bude rakovina prsníka. Dalito.sk o tom informovala Monika Hucáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied.

Rakovinu prostaty dnes lekári diagnostikujú v priemere každému ôsmemu mužovi. Ročne na ňu umiera 350.000 ľudí. Tieto čísla by mohli klesať v závislosti od včasnejšej diagnostiky.

Ján Tkáč z Chemického ústavu SAV je jediným držiteľom prestížneho ERC (European Research Council) grantu na Slovensku. V roku 2012 uspel vo vysokej konkurencií európskych projektov a dostal finančnú injekciu vo výške viac ako milión eur.

Počas piatich rokov si okolo seba vybudoval výskumný tím a koncom uplynulého roka založil spolu s Tomášom Bertókom z Chemického ústavu SAV startupovú firmu. Firma podala dve patentové žiadosti a spolupracovníkmi sú aj lekári a odborníci zo siedmich krajín sveta. Vyvinuli špeciálnu metódu včasnej diagnózy rakoviny.

zdroj: SAV

„Firma vyvíja diagnostické kity a domáce testy na skorú diagnostiku a domáci skríning vybraných ochorení. V súčasnosti je to najmä nádorové ochorenie prostaty, neskôr to bude rakovina prsníka. Je to inovatívna, lacnejšia a presnejšia diagnostika, ktorá dopĺňa prvotný, štandardne využívaný skríning u špecialistu – urológa,” priblížil Tkáč.

Spolu s kolegami z Chemického ústavu SAV vyvinul biočipy, ktoré rozpoznávajú glykokód s využitím nanotechnológií, pričom sa celý proces približuje k prirodzenému rozpoznávaniu glykánov v prírode.

Výskumníci sa momentálne snažia na desiatkach až stovkách vzoriek presne určiť citlivosť, špecificitu a presnosť ich stanovovania.

“Následne nás čaká fundraising a jednanie s investormi ohľadom uskutočnenia klinickej validácie a certifikácie našich kitov. To všetko samozrejme za predpokladu, že budeme v priebehu jednaní úspešní,” povedal Bertók.

Ján Tkáč pôsobí už 20 rokov v oblasti výskumu biotechnológií, je autorom viac ako stovky publikácií a tisícok citácií. Získal prestížne ocenenia ako Vedec roka SR, Malá medaila Samuela Mikovínyho, ale aj svetové ocenenie Nanochallenge 2006. Tomáš Bertók sa už stihol stať Top študentskou osobnosťou 2013/2014, Mladou osobnosťou vedy 2016 a o rok neskôr ho časopis Forbes zaradil medzi najúspešnejších 30 osobností pod 30 rokov. Zakladatelia startupu uspeli so svojou firmou aj v susednej Českej Republike, keď sa v ankete mobilného operátora Nápad roka umiestnili na 3. mieste spomedzi 192 súťažiacich.