Spektrum

Slovenská hanba: Hirošima v Ružinove straší už vyše desaťročie 

Hirošima. To nie je len prvé japonské mesto známe z druhej svetovej vojny, na ktoré bola 6. augusta 1945 zhodená atómová bomba. „Svoju“ Hirošimu má aj Bratislava. Je to ľudový názov pre dlhoročný skelet bývalého obchodného domu v Ružinove.

Ten sa mal premeniť na nákupné centrum Yosaria Plaza, vtedy najväčší nákupný komplex na Slovensku. Projekt sa nevydaril a základy bývalého Prioru chátrajú už vyše desaťročie.

Pôvodný obchodný dom vyrástol v roku 1984. V roku 1995 ho odkúpil Ivan Líška, ktorý ho o tri roky neskôr zrekonštruoval a vznikol obchodný dom Prior. V 2005 ho ale majiteľ zatvoril, pretože tu chcel vybudovať obrovské nákupné centrum.


Megalomanská stavba

Jeho súčasťou malo byť napríklad 250 obchodov, kaviarne, kancelárie, ale aj najväčšie relaxačné centrum s rozlohou 4000 metrov štvorcových, klzisko, bazén, sauny, masáže či soláriá. Pôvodná budova sa mal od základov rekonštruovať, dostavať spredu i zozadu a vedľa nej sa mala postaviť ďalšia, pričom obe mali byť spojené presklenou galériou.

Majiteľ však zakrátko avizoval prvé finančné problémy údajne spojené s vtedajšou finančnou krízou. Bolo to v roku 2007, keď mali podľa pôvodných plánov nové nákupné centrum otvárať. Ani v auguste nebolo isté, kedy sa začne stavať. Po prípravných prácach, ktoré skončili s polročným sklzom, ostal stáť len skelet a termíny sa začali meniť.

Skelet však Ružinovčanov „straší“ dodnes. I napriek tomu, že zhruba pred dvoma rokmi sa objavili informácie a vizualizácie, podľa ktorých pôvodný projekt mení podobu.

Investície na výstavbu a revitalizáciu okolia, sa odhadovali na okolo 200 miliónov eur. V hre mali byť súkromní aj zahraniční investori.

„Boli zverejnené spoločnosti, ktoré mali veľký záujem, aby sa dohodli s majiteľom a kúpili jeho projekt, respektíve už len pozemok a nepoužitý skelet. Lenže pred časom sme zistili, že na liste vlastníctva je cyperská firma. Nemám informácie, či s ňou niekto komunikuje. Viete, Cyprus a schránky, to je na Slovensku veľmi známe a dosť nepopulárne,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár. Práve tej zaspala mestská časť aj jednu z pokút, zatiaľ zostala bez odozvy.


Pokuty bez odozvy 

Nevyplatené sú aj viaceré pokuty, ktoré samospráva adresovala pôvodnému investorovi. Najvyššia je vo výške 60.000 eur, o jej opodstatnenosti po troch rokoch súdnych konaniach rozhodol aj Najvyšší súd SR.

Ide o pokutu za nedodržanie termínu výstavby a dlhodobé znehodnocovanie životného prostredia. Ďalšie pokuty, ktoré mestská časť udelila, boli za porušenie všeobecne záväzného nariadenia o čistote a poriadku.

„Sú tam exekúcie, sme v poradí. Dúfam, že mestská časť sa raz dočká splatenia tých pokút,“ skonštatoval Pekár.

Problém Hirošimy sa stal už pred štyrmi rokmi témou kampane súčasného starostu Dušana Pekára. Na bilborde uvádzal, že do konca volebného obdobia problém čiastočne vyrieši a nájde nového investora.

„Už pred rokom som sa priznal, že som urobil chybu, že som niečo sľuboval,“ priznal Pekár, ktorý nádej na doriešenie kauzy v končiacom sa funkčnom období nevidí. Za zmienku stojí aspoň to, že samospráva pre túto lokalitu spracúva územný plán zóny.

Predvolebné sľuby


Téma Hirošimy sa však objavuje aj u niektorých tohtoročných kandidátov na post starostu, tí sú však o čosi opatrnejší.

Manažérka a vysokoškolská pedagogička Jana Poláčiková má vraj pripravené riešenie na dočasné riešenie, teda zakonzervovanie skeletu, kým sa „všetci dosúdia“.

Miestny poslanec Igor Adamec vidí šancu na definitívne vyriešenie v spolupráci s mestom, krajom, prípadne premiérom.

Mestský poslanec a dlhoročný kritik súčasného starostu Ján Buocik sa už v minulosti nechal počuť, že daňové príjmy mestskej časti za posledné roky vzrástli natoľko, že keby problém riešiť chcela, mohla už dávno skelet aj s pozemkom odkúpiť, a pri ich trhovej cene aj dvakrát. „Keď bol mojím zástupcom a mal v kompetencii financie, škoda, že vtedy neprišiel s týmto nápadom,“ dodal ma margo toho Pekár.

Môže vás zaujať:

Slovenská hanba: Liečebný dom Machnáč chátra 30 rokov Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *