Slovenskí jaskyniari zapísali vzácny objav v lokalite Kvačany

Dalito.sk/Unikátny archeologický objav na severe Slovenska v oblasti Kvačian/foto: SMOPAJ
DALITO -

Po tom, čo na konci roku 2020 objavili 250 m nových chodieb a siení v Demänovskej ľadovej jaskyni, slovenskí jaskyniari si môžu pripísať ďalší úspech. Ide o unikátny archeologický objav na severe Slovenska v oblasti Kvačian. Pracovníci Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva (SMOPAJ) pri prechádzke v lese objavili na skalnej terase vo vápencovom masíve niekoľko jaskýň. O ich úspechu informoval rezort životného prostredia.

Jaskyne sú známe tým, že ozajstná krása sa ukrýva vo vnútri. Tentokrát však jaskyniari neobjavili unikátnu kvapľovú výzdobu. Najmenej prístupná jaskyňa vydala hodnotné archeologické nálezy staré asi 5000 rokov. Jaskyniari SMOPAJ-u tu našli nepoškodené nádoby badenskej kultúry. Súčasťou objavu sú aj ľudské pozostatky a veľké množstvo zvieracích kostí. Podľa odborníkov pochádzajú z obdobia 3000 rokov pred Kristom. Pri následnom archeologickom prieskume odkryli aj bronzový depot. Jeho obsah a vek je v súčasnosti predmetom skúmania.

Výskum teda bude pokračovať, pamiatkari, archeológovia a antropológovia majú za úlohu zistiť funkciu nájdených predmetov a nájsť odpovede na otázky, aké obrady sa odohrávali v týchto jaskynných priestoroch.

Územie Slovenska je mimoriadne bohaté na krasové javy a jaskyne.  Oblasť Kvačian nie je výnimkou. Z vyše 7000 jaskýň v mnohých nachádzame stopy po pobyte človeka od staršej doby kamennej až do novoveku. Či teraz objavená jaskyňa patrí k tzv. pohrebným jaskyniam alebo sa tu odohrávali iné rituály, ukážu až výsledky výskumu.

(Ak vás informácia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)