Správy

Slovenskí vedci lámu rekordy dôveryhodnosti, predbehli aj prezidentku

Výsledky opakovaného zisťovania  dôveryhodnosti Slovenskej akadémie vied (roky 2016, 2018 a 2020) ukazujú pozoruhodnú stabilitu dôvery obyvateľov Slovenska k SAV v čase.

Vo všetkých zisťovaniach SAV dôverovalo  (úplne dôverovalo alebo skôr dôverovalo) viac ako 70 % obyvateľov Slovenska. V najaktuálnejšom prieskume sa dôvera vyšplhala až na 74%, čo je najviac zo všetkých pozorovaných inštitúcií.

Dalito.sk o výsledkoch informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.


zdroj: SAV

SAV úplne dôveruje každý piaty obyvateľ Slovenska (20,4 %).  Vyšší podiel úplnej dôvery (28 %) vyjadrili obyvatelia Slovenska len prezidentke SR.

zdroj. SAV

„Veľmi sa teším, že akadémia vied je zároveň inštitúciou, ktorej bola vyjadrená najnižšia miera „úplnej nedôvery“ – len 4,8%. Podobne skončili v tomto zmysle aj slovenské vysoké školy, ktorým úplne nedôveruje len 5,5 % respondentov. Vnímame to ako záväzok voči obyvateľom,  pretože budúcnosť tejto krajiny je „stojí aj padá“ na vzdelávaní, vede a výskume. Ja tvrdím, že krajina, ktorá nedostatočne investuje do vedy nemá budúcnosť a krajina, ktorá neinvestuje do vzdelania, nemá prítomnosť,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda SAV.

Viditeľnosť SAV stúpa s rastom vzdelania respondentov. SAV je tiež výrazne viditeľnou inštitúciou pre obyvateľov miest nad 50 tisíc. Dôveryhodnosť SAV nemá žiadnu štatisticky významnú súvislosť s vekom respondentov a ani s ich národnosťou.

„Pre akadémiu vied je iste potešujúce, a najmä pre jej budúcnosť aj veľmi dôležité, že nadpriemerný podiel „úplne  dôverujúcich“ je aj medzi študentami (25,4 %)  a v tejto kategórii je aj najnižší podiel takých, ktorí SAV „vôbec nedôverujú“ (len 1,7 %),“ povedala Zuzana Kusá zo Sociologického ústavu SAV.

Najvyššiu prejavenú dôveru získali hneď po SAV Ozbrojené sily SR, slovenské vysoké školy a prezidentka SR. Reprezentatívny výskum realizovala agentúra Focus v dňoch 14.5. – 21.5.2020 na vzorke 1011  respondentov.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *