Slovenskí vedci vyvinuli protikliešťové ponožky

Dalito.sk/ilustračné foto: pixabay.com - Makamuki0
DALITO -

Parazitologický ústav SAV, v.v.i prichádza na tohtoročný Agrokomplex s pozoruhodnou praktickou novinkou. Odprezentuje prototyp funkčného vlákna PROLEN Tickfree  spoločnosti Chemosvit Fibrochem, a.s. s  modifikáciou na báze prírodných látok s repelentným účinkom proti kliešťom. Dalito.sk o tom informovala Monika Hucáková, hovorkyňa SAV. 

Návštevníkom Agrokomplexu ukážu odborníci vzorky vlákna, funkčné textílie, ako aj  ich prvý komerčný výrobok, ponožky s protikliešťovou funkciou.

Projekt aplikovaného výskumu APVV  realizujú vedci pod vedením Branislava Peťka spolu so spoluriešiteľmi. Má interdisciplinárny charakter a spája nové prístupy v parazitológii s chemickými technológiami pre ochranu ľudí a domácich zvierat pred kliešťami a nebezpečnými chorobami, ktoré na nich prenášajú.

Využíva inovatívnu technológiu výroby modifikovaného polypropylénového  vlákna s trvalou protikliešťovou úpravou s pevne ukotvenými prírodnými látkami vo vlákne z autorskej dielne Jaroslava Lučivjanského, ktoré sa pomaly uvoľňujú na povrch.

Začali s tým gymnazisti

Partneri projektu, Samuel Smoter a Miriam Feretová, študenti  z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove predstavili vlastný víťazný projekt z Festivalu vedy a techniky Asociácie pre mládež, vedu a techniku AMAVET.

Jeho predmetom je testovanie vybraných rastlinných extraktov s deklarovaným repelentným účinkom, na dvoch významných  stredoeurópskych kliešťoch, s potenciálnym využitím ako aditív do nových protikliešťových vlákien alebo repelentov.

Súčasťou expozície je aj ukážka budúcich odevných doplnkov pre ľudí a postrojov pre domáce zvieratá s protikliešťovou ochranou, ktoré sú priebežne testované partnermi projektu na Univerzite P. J. Šafárika v Košiciach, Prírodovedeckej fakulte pod vedením etológa Igora Majlátha a na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach tímom Branislava Peťka.

Klania sa aj svet

Predbežné výsledky projektu boli ocenené diplomom „Najlepší poster“ na medzinárodnej konferencii o kliešťoch „9th Tick and Tick-borne Pathogens 2017“  v Austrálii, prezentované autorkou prezentácie Viktóriou Majláthovou a dvomi striebornými medailami na medzinárodných stredoškolských súťažiach partnerov z Gymnázia sv. Mikuláša v Prešove, Intel ISEF 2017 v Californii, USA a CASTIC 2017 v Hangzhou v Číne, na ktoré ich vyslala asociácia AMAVET.