Slovensko je opäť oranžové. Nórsko už nevpustí Slovákov len tak

Dalito.sk/Označené autá a skontrolované posádky pred nalodením na trajekt do Nórska/foto: LT
DALITO -

Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) aktuálne zaradilo Slovensko medzi oranžové krajiny.

Na základe dostupných dát Európskeho strediska pre prevenciu a kontrolu ochorení (ECDC) aktualizovalo podmienky cestovania aj Ministerstvo zahraničných vecí ČR. A to podľa miery rizika nákazy. Nové podmienky budú platné od pondelka 13. augusta.

Do červenej kategórie sa presunú Chorvátsko, Írsko a Rakúsko.

Oranžové Slovensko

Oranžová kategória a rozrastie o Andorru, Dánsko, San Maríno, Slovensko, Švédsko, Kanárske ostrovy a portugalskú Madeiru. Naopak Azorské ostrovy budú zelené.  Ministerstvo zdravotníctva ČR upravilo aj podmienky ochranného opatrenia o testoch v zahraničí.

Do Nórska cez karanténu

Nórska vláda oznámila, že Slovensko od pondelka zaraďuje medzi rizikové krajiny, pre ktoré platí hotelová karanténa. Výnimku majú len plne zaočkovaní a tí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19. Zaočkovaní aspoň prvou dávkou vakcíny pred 3 – 15 týždňami a deti do 18 rokov musia ísť do vstupnej karantény, ale v prípad negatívneho testu nie skôr ako tretí deň po príchode môžu karanténu opustiť. Hotelovú karanténu si každý musí platiť z vlastného.

Nepovinné očkovanie proti covid v Nórsku napreduje, aj keď s ním krajina začala oveľa neskôr ako Slovensko. V nórskom kráľovstve má 90 % dospelých už prvú dávku, plne zaočkovaných bude čoskoro 80 % dospelých.

 (Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)