Správy

Slovensko, krajina, kde vraždia novinárov

Redakcia DALITO rodine a blízkym, investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky, vyjadruje v mene všetkých spolupracovníkov  hlbokú úprimnú sústrasť.

Vo Veľkej Mači zastrelili novinára a jeho priateľku 

Bratislava/Veľká Mača 26. februára (TASR) – Polícia krátko pred polnocou našla v rodinnom dome vo Veľkej Mači v okrese Galanta mŕtve telá 27-ročného muža a ženy. Obaja podľahli strelným zraneniam. Páchateľ je na úteku. Informuje o tom portál tvnoviny.sk. Políciu zalarmovala rodina, ktorej sa mladý pár už týždeň neozval. Keď policajti prišli na miesto, videli cez okno ležať niekoho na zemi. Privolali hasičov a za ich asistencie dom otvorili. Na mieste sú kriminalisti. Krajské policajné riaditeľstvo sa k vražde nevyjadruje, podľa informácií tvnoviny.sk by prípad mala prevziať NAKA. Podľa Denníka N išlo o investigatívneho reportéra Aktualít Jána Kuciaka. Venoval sa hlavne podozreniam z daňových podvodov.


Vyhlásenie vydavateľstva k vražde novinára a jeho partnerky

Investigatívneho reportéra Aktualít Jána Kuciaka a jeho partnerku zavraždili

Informácie a reakcie dopĺňame:


Tom Nicholson: Kuciaka mohla zavraždiť talianska mafia s väzbami na slovenských politikov

Šéfredaktori slovenských médií odsudzujú vraždu J. Kuciaka a jeho priateľky 

novinár aktuality.sk Ján Kuciak/foto: FB J. Kuciak

Šéfredaktori slovenských médií odsudzujú vraždu investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Štát v spoločnom vyhlásení vyzývajú, aby urobil všetko preto, aby nebola ohrozená sloboda slova.


„Rodine reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky vyjadrujeme sústrasť a jeho kolegom spolupatričnosť a záväzok, že budeme pokračovať v témach, na ktorých Ján Kuciak pracoval,“ píše sa vo vyhlásení, ktoré zverejnili médiá na svojich weboch.

Vražda novinára je podľa šéfredaktorov vážnym znamením, že sa zločin obracia proti jednému z najdôležitejších pilierov slobody – slobody slova a práva občanov kontrolovať mocných a tých, ktorí prekračujú zákon. „My, šéfredaktori, vyzývame štát, aby urobil všetky potrebné kroky nielen na vypátranie zločincov, ale aj na vytvorenie podmienok pre bezpečnú prácu novinárov,“ uvádzajú.

Pod spoločné vyhlásenie sa podpísali šéfredaktori Marián Kolár (TASR), Beata Balogová (SME), Peter Bárdy (Aktuality.sk), Oliver Brunovský (Trend), Ivan Čeredejev (Plus 7 dní), Štefan Hríb (.týždeň), Dušan Karolyi (Košice Dnes), Matúš Kostolný (Denník N), Júlia Kováčová (Nový Čas), Henrich Krejča (Markíza), Roland Kubina (Joj), Ivana Mandáková (Plus 1 deň), František Múčka (Postoj.sk), Peter Palovič (Rádio Expres), Juraj Rybanský (RTVS), Nora Slišková (Pravda), Agáta Staneková (Rádio Aktual), Zoltán Szalay (Új Szó), Marcela Šimková (Hospodárske noviny) a Jaroslav Vrábeľ (Korzár).


J. Čižnár: Ak J. Kuciaka zavraždili pre jeho prácu, rozpútam tu peklo 

Ak sa potvrdí, že investigatívny novinár Ján Kuciak bol zavraždený pre svoju prácu, generálny prokurátor Jaromír Čižnár rozpúta peklo. Sľúbil to na mimoriadnom brífingu s tým, že ak bola motívom vraždy jeho práca, potom nie je možné, aby sme si hovorili, že sme právny a demokratický štát.

Novinárov zároveň Čižnár vyzval, že ak majú čo i len náznaky, že pre svoju prácu čelia vyhrážkam, majú na generálnej prokuratúre dvere otvorené. „Sme na Slovensku, kde sa toto, kým som tu ja, diať nesmie,“ uistil. Aktuálne je podľa jeho slov v riešení prípad novinárky, ktorá mala v rodinnom dome odkaz, ktorý „smrdí“ zastrašovaním.

Podľa jeho slov došlo touto vraždou k udalosti, akú za 30 rokov praxe nezažil. „Bude vyvinuté maximálne a extrémne úsilie, aby sa čím skôr zadokumentovali dôkazy, ktoré túto vec objasnia. Bolo ustanovených viacero verzií, niektoré sú pravdepodobné viac, iné menej. Ale hovoriť o nich nemôžem,“ poznamenal s dôvetkom, že k vražde došlo pravdepodobne ešte vo štvrtok (22.2.) večer, a preto bude páchateľov ťažšie vypátrať. Pomôcť by však mohlo zistenie, na akom prípade Kuciak pracoval a o čom plánoval písať. „Tam by mohli byť informácie, kto mohol mať záujem na tom, čo sa stalo,“ povedal šéf prokurátorov.

Čižnárovi je ľúto, že niektorí politici už majú jasno, čo bolo motívom. „My v tom jasno nemáme. Nie som rád, keď sa to dopredu zneužíva a vykrikujú sa nepotvrdené veci,“ povedal.

Námestník generálneho prokurátora pre trestný úsek Peter Šufliarsky doplnil, že skutok vraždy môže súvisieť s novinárskou integritou a nezávislosťou. „Bolo by zlé, keby sa to stávalo s určitou pravidelnosťou,“ myslí si.

Zároveň potvrdil, že prokuratúra preverí postup orgánov činných v trestnom konaní, ktoré vyhodnotili údajné vyhrážanie sa podnikateľa Mariána Kočnera Jánovi Kuciakovi ako priestupok. Čižnár však odmieta spájať Kočnera s touto vraždou. Označil to za nezmysel. Podľa jeho slov ide o dve rozličné veci, pričom jedna z nich už bola skončená, a teraz bude preverený postup orgánov. Výsledok preverovania by mal byť známy do týždňa.

R. Fico: Vláda vypisuje odmenu milión eur za informácie k vražde J. Kuciaka 

Vláda ponúka od tohto okamihu odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli odhaliť vraha novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Vyhlásil to v pondelok premiér Robert Fico (Smer-SD). Telefónne číslo, na ktoré možno volať, zverejní ministerstvo vnútra. Prijímať sa budú aj anonymné podania.

„Naša prvoradá úloha je chytiť vrahov. Potom bude možné hovoriť o motívoch a o tom, čo sa vlastne udialo,“ odkázal Fico. Zopakoval, že pokiaľ motívom bola samotná práca novinára Jána Kuciaka, považuje to za útok proti demokracii a slobode tlače.

Fico zároveň oznámil, že generálna prokuratúra bude tomuto prípadu venovať mimoriadnu pozornosť. „Keďže ide podľa všetkého o úkladnú vraždu, táto vec bude dozorovaná špeciálnou prokuratúrou a jej najskúsenejšími prokurátormi. Tiež sme sa dohodli, že sa vytvára špeciálny tím, v ktorom budú predstavitelia generálnej a špeciálnej prokuratúry, ministerstva vnútra, policajného prezídia a SIS,“ dodal.

Premiér tiež deklaroval záujem pri vyšetrovaní nadštandardne informovať kolektív portálu Aktuality.sk, aby bola zabezpečená čo najväčšia miera transparentnosti a otvorenosti. Opozičné strany vyzval, aby túto situáciu hyenisticky nezneužívala.

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) zopakoval, že bol šokovaný tým, čo sa stalo. „Preto sme hneď od rána začali organizovať všetky sily a prostriedky na krajskej a celoštátnej úrovni, aby sa zapojili do vyšetrovania tohto brutálneho trestného činu. Vražda sa s najväčšou pravdepodobnosťou neodohrala včera, ale o čosi skôr, čo situáciu nezľahčuje. Ale všetky naše tímy sú nasadené, aby sme získali čo najviac dôkazného materiálu,“ uviedol.

Policajný prezident Tibor Gašpar doplnil, že vlaňajší prípad údajných vyhrážok podnikateľa Mariána Kočnera novinárovi Kuciakovi polícia uzavrela s tým, že nešlo o trestný čin a nemalo ísť ani o priestupok. Polícia mala k dispozícii aj audiozáznam. Postup polície teraz preverí prokuratúra.
Gašpar ešte dopoludnia informoval, že strelné poranenia hrudníka, resp. hlavy, boli pravdepodobne príčinou smrti investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Na brífingu tiež uviedol, že čas smrti sa predpokladá niekedy od štvrtka (22.2.) do nedele (25.2.). Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

T. Gašpar: Novinára a jeho priateľku zavraždili dvoma strelnými ranami 

V prípade smrti novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej došlo pravdepodobne k dvojnásobnej úkladnej vražde. Muža zavraždili pravdepodobne strelou do hrude, jeho partnerku strelou do hlavy. Na pondelkovej tlačovej konferencii v Bratislave o tom informoval prezident Policajného zboru Tibor Gašpar.
Uviedol, že polícia v nedeľu (25.2.) o 21.35 h prijala oznámenie matky zavraždenej ženy, že sa nevie skontaktovať so svojou dcérou. Strážcovia zákona prišli k domu zavraždených vo Veľkej Mači v okrese Galanta o 22.30 h. Hliadka vizuálne zistila, že v priestoroch rodinného domu leží na zemi telo. Spolu so záchranármi a hasičmi policajti vstúpili do domu. „Previerkou na mieste činu bolo zistené, že v dome sú dve osoby usmrtené pravdepodobne strelnými poraneniami,“ povedal Gašpar. Policajný prezident doplnil, že každá osoba bola usmrtená pravdepodobne jednou strelnou ranou, definitívne to však môže potvrdiť len súdna pitva.

Polícia ďalej podľa Gašpara zistila, že posledný kontakt s Martinou bol vo štvrtok 22. februára. „Čas smrti sa predpokladá od štvrtka do nedele (25.2.),“ uviedol Gašpar. Polícia už vypočula viaceré osoby práve pre posledný kontaktný čas. Presnú odpoveď na otázku, kedy k úkladnej vražde došlo, však môže dať až znalecké skúmanie. Strážcovia zákona zatiaľ nenašli na mieste činu zbraň.

Čo sa týka motívu spáchania trestného činu, polícia predpokladá, že smrť novinára súvisí s jeho investigatívnou činnosťou, ale pracuje aj s ďalšími vyšetrovacími verziami. „Všetci, ktorí prišli do kontaktu so zavraždenými, budú preverovaní,“ dodal Gašpar.
Policajný prezident uviedol, že Slovensko ešte nečelilo takému bezprecedentnému útoku na novinára a takéto konanie odcudzuje.

Syn zabitej maltskej novinárky: Vražde Jána Kuciaka sa dalo zabrániť 

Po vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka adresoval v pondelok syn zavraždenej maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej zásadnú výčitku Európskej komisii, informovala agentúra DPA.

„Moja rodina varovala Európsku komisiu, že Malta vraždou mojej matky nastolila nový štandard prípustnosti správania na území Európskej únie a že čoskoro zomrú ďalší, pokiaľ nebudú prijaté rozhodné opatrenia,“ napísal v pondelok Andrew Caruana Galizia na Twitteri. „Ján Kuciak mohol byť zachránený,“ dodal.

Slovenský policajný prezident Tibor Gašpar informoval, že strelné poranenia hrudníka, respektíve hlavy, boli pravdepodobne príčinou smrti investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Na pondelkovom brífingu tiež uviedol, že čas smrti sa predpokladá niekedy od štvrtka 22. do nedele 25. februára. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

Caruanovú Galiziovú, známu 53-ročnú investigatívnu novinárku, blogerku a ostrú kritičku maltskej vlády, zabila vlani 16. októbra bomba uložená v jej aute a odpálená počas jazdy. K výbuchu došlo len niekoľko metrov od novinárkinho bydliska v dedine Bidnija.

foto: KP SR

Vyjadrenie prezidenta Andreja Kisku k vražde novinára Jána Kuciaka:

„V prvom rade chcem vyjadriť úprimnú sústrasť príbuzným, priateľom, známym a kolegom Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Som otrasený a zhrozený tým, že sa také niečo mohlo na Slovensku stať.  Chladnokrvná vražda mladých ľudí je otrasným činom, ktorý musí byť potrestaný. Musíme čo najrýchlejšie nájsť tých, čo to urobili, a zaistiť bezpečnosť novinárov. Využitím všetkých prostriedkov, ktoré na to máme.“

 

Stanovisko predsedu NR SR Andreja Danka 

Predseda Národnej rady SR Andrej Danko vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám zavraždeného novinára a jeho priateľky. „Je nepredstaviteľné, že v dnešnej dobe sme svedkami takýchto skutkov. Verím, že polícia bude neodkladne konať a nedá šancu páchateľovi,“ povedal predseda parlamentu Andrej Danko, ktorý zároveň zdôrazňuje, že takéto praktiky sú v našej spoločnosti neprípustné.

Premiér ostro odsúdil vraždu novinára Jána Kuciaka, pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť

Robert Fico na summite Za rovnakú kvalitu produktov pre všetkých 2017/foto: ÚV SR

Je to bezprecedentná udalosť. Ak sa preukáže, že motívom úkladnej vraždy bola práca novinára, pôjde o udalosť, ktorá nemá obdobu v novodobých dejinách Slovenska a je to útok na demokraciu, na slobodu tlače a na slobodu médií,“ vyhlásil predseda vlády SR Robert Fico po mimoriadnom stretnutí na Generálnej prokuratúre SR. Pozostalým vyjadril úprimnú sústrasť.

Premiér oznámil, že vznikol špeciálny tím, ktorý sa bude vyšetrovaním vraždy zaoberať. Jeho členmi budú predstavitelia Generálnej prokuratúry SR, Úradu špeciálnej prokuratúry, Ministerstva vnútra SR, Národnej kriminálnej agentúry, Prezídia Policajného zboru, ako aj Slovenskej informačnej služby. „Máme záujem pri vyšetrovaní nadštandardne informovať dotknutý kolektív príslušného portálu, pretože môže významným spôsobom prispieť k objasneniu tohto zločinu a najmä chceme zabezpečiť čo najväčšiu mieru transparentnosti a otvorenosti pri vyšetrovaní tejto úkladnej vraždy,“ dodal Robert Fico.

Predseda vlády SR Robert Fico zároveň oznámil, že vláda SR vyhlasuje odmenu 1 milión eur tomu, kto poskytne relevantnú informáciu, ktorá bude viesť k dolapeniu, obvineniu a odsúdeniu páchateľov vraždy.

Predseda strany SMER – SD Robert Fico a podpredseda strany SMER – SD Robert Kaliňák kvôli mimoriadnej situácii v súvislosti s vraždou novinára Jána Kuciaka zrušili svoju účasť na dnešných oslavách MDŽ v Detve.

Babiš k vražde slovenského novinára: Násilie proti novinárom úplne odsudzujem 

Belgicko/EÚ summit V4/ predseda vlády ČR Andrej Babiš/foto: TASR /AP

Český premiér v demisii Andrej Babiš odsúdil násilie proti novinárom. „Som v šoku, je to šialené,“ reagoval na vraždu 27-ročného investigatívneho slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice.
„Čítam o vražde 27-ročného slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Som v šoku. Ak sa potvrdí, že to súvisí s jeho prácou, je to šialené. V živote by mi nenapadlo, že sa niečo podobné môže v roku 2018 na Slovensku stať. Násilie proti novinárom úplne odsudzujem,“ napísal Babiš v pondelok na Twitteri.

Na udalosť reagoval aj šéf českého parlamentného klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Bol rovnako starý ako môj syn… Myslím na jeho rodičov a neviem si predstaviť väčšie utrpenie. Toto zverstvo musí byť potrestané. Európa nesmie byť miestom, kde sa za slobodu slova platí životom.“

R. Kaliňák: Z vraždy J. Kuciaka som zdrvený, ruším celý svoj program 

Minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) je nešťastný a zdrvený z toho, že bol zavraždený novinár Ján Kuciak a jeho snúbenica. Napísal to na sociálnej sieti s tým, že ruší celý svoj plánovaný program a vracia sa do Bratislavy.
„Ministerstvo vnútra SR a bezpečnostné zložky krajiny urobia všetko pre to, aby boli páchatelia tohto otrasného činu čo najskôr odhalení,“ dodal minister.

L. Žitňanská: Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov 

Lucia Žitňanská,
ministerka spravodlivosti SR/MOST-HÍD
foto: MS SR

Slovensko nemôže byť krajinou, kde vraždia novinárov. Vyhlásila to ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská v reakcii na vraždu investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky.
„Nemôžeme byť krajinou, kde vraždia novinárov. Každú vraždu považujem za obrovskú tragédiu, ľudskú aj spoločenskú. O okolnostiach vraždy nič neviem. Sama čakám na prvé slová, ktoré k tomu povie policajný prezident, aby sme sa vôbec dozvedeli viac,“ uviedla.

M. Maďarič: Je treba vyšetriť vraždu J. Kuciaka, ale aj kauzy, o ktorých písal 

Okrem vyšetrenia vraždy investigatívneho novinára J. Kuciaka a jeho priateľky potrebuje spoločnosť aj uistenie, že polícia a prokuratúra budú venovať osobitnú pozornosť všetkým kauzám, o ktorých zavraždený novinár písal. V reakcii na správu o násilnej smrti mladého novinára to pre TASR uviedol minister kultúry SR Marek Maďarič (Smer-SD).       „Je to totiž jediný spôsob, ako presvedčiť verejnosť, že žijeme v štáte, kde sú vážne podozrenia dôsledne vyšetrované a kde nie sú ohrození novinári, ktorí o týchto podozreniach píšu,“ uviedol, pričom zdôraznil, že slobodné médiá a slobodní novinári sú jedným zo základov demokratickej spoločnosti. Pozostalým obetí skutku, z ktorého je zhrozený, vyjadril Maďarič  úprimnú a hlbokú sústrasť.

S. Zvolenský: Musíme sa snažiť o spoločnosť, kde sa každý môže cítiť bezpečne 

Snažiť sa o spoločnosť, v ktorej sa každý človek môže cítiť bezpečne a bez obáv vykonávať svoje povolenie, je podľa bratislavského arcibiskupa metropolitu a predsedu Konferencie biskupov Slovenska (KBS) Stanislava Zvolenského povinnosťou všetkých ľudí. Vražda investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky je však podľa jeho slov ťaživým dôkazom toho, že v tomto smere musíme vyvinúť mnoho úsilia.

„Vražda novinára a jeho priateľky ma napĺňa hlbokým zármutkom,“ píše v kondolencii Zvolenský, ktorú zverejnila Tlačová kancelária KBS. Pripraviť človeka o život je podľa jeho slov mimoriadne vážnym previnením proti Božím i ľudským zákonom.

Úprimnú sústrasť vyjadril príbuzným a priateľom oboch zosnulých. „Modlím sa za nich a v tejto bolestnej chvíli prosím Boha o jeho milosrdenstvo a útechu,“ píše arcibiskup, ktorý si želá, aby sa celý prípad podarilo vyšetriť a vinníci neunikli náležitej spravodlivosti.

M. Šefčovič: Sloboda slova musí byť nedotknuteľná 

Maroš Šefčovič/foto: archív M. Šefčovič

Sloboda slova musí zostať nedotknuteľná. Uviedol to pre TASR podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič v súvislosti s vraždou slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

Slovenský eurokomisár pripomenul, že záväzok Európskej únie rešpektovať slobodu a pluralizmus médií (ako aj právo na informácie a slobodu prejavu) je zakotvený v článku 11 Charty základných práv, a hovorí sa o ňom aj v ustanovení článku 10 Európskeho dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd.

„Som hlboko otrasený, že sme svedkami chladnokrvnej vraždy za výkon novinárskeho povolania. Zo srdca vyjadrujem úprimnú sústrasť blízkym týchto dvoch mladých, odvážnych ľudí, Jána aj Martiny. Ich smrť nesmie nikoho z nás nechať ľahostajným, pretože sloboda slova musí byť nedotknuteľná,“ uviedol Šefčovič.

Zároveň odkázal, že potrestanie tohto činu je „morálny imperatív“ pre zdravie celej slovenskej spoločnosti.

EP: Vraždu Jána Kuciaka odsúdil šéf EP Tajani aj slovenskí europoslanci 

Vraždu slovenského novinára Jána Kuciaka v pondelok odsúdil aj predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani, ktorý v tejto súvislosti pripomenul vlaňajšie zavraždenie maltskej novinárky Daphne Caruanovej Galiziovej. K vražde Jána Kuciaka sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci Anna Záborská, Eduard Kukan, Branislav Škripek a Monika Beňová.

„Európska únia nemôže akceptovať, že zavraždia novinára za to, že vykonáva svoju prácu. Vyzývam slovenské orgány, aby spustili dôkladné vyšetrovanie prípadu Jána Kuciaka, ak treba aj s medzinárodnou podporou,“ uviedol šéf europarlamentu prostredníctvom svojho účtu na Twitteri.

Tajani upozornil, že Európsky parlament si – rovnako ako v prípade vraždy maltskej novinárky – „nevydýchne“, kým nebude učinené zadosť spravodlivosti. Europarlament po maltskej novinárke, ktorá prišla o život v októbri 2017 počas vyšetrovania prípadov korupcie na najvyšších politických miestach, pomenoval tlačové stredisko vo svojej štrasburskej budove.

Na vraždu slovenského novinára a jeho priateľky zareagovala aj poslankyňa EP Anna Záborská (KDH). Podľa nej sa Slovensko zaradilo medzi krajiny, v ktorých investigatívnym novinárom hrozí smrť.

„Politickú zodpovednosť za tento stav má v prvom rade minister vnútra, pretože on je zodpovedný za bezpečnostnú situáciu v krajine,“ uviedla Záborská. Aj ona pripomenula, že úkladnou vraždou maltskej novinárky, ktorá taktiež písala o politických kauzách, sa zaoberali aj poslanci Európskeho parlamentu. „Sme členským štátom Európskej únie a môžem ubezpečiť predsedu vlády, ministra vnútra, policajného prezidenta, aj generálneho prokurátora, že priebeh vyšetrovania bude pod drobnohľadom. V prípade najmenšej pochybnosti budem prvá, ktorá požiada predsedu Európskeho parlamentu o vyslanie skupiny poslancov na preskúmanie ich postupu,“ odkázala europoslankyňa.

Europoslanec Eduard Kukan (nezávislý) uviedol, že nikdy si nepomyslel, že na Slovensku dôjde k vražde novinára. „Je to bezprecedentná, šokujúca správa a tragédia, ktorá je tieňom v súčasnom stave našej demokracie. Preto je potrebné tento ohavný čin nielen tvrdo odsúdiť, ale najmä vyšetriť,“ dodal. Slovensko sa podľa neho nemôže stať krajinou, v ktorej je sloboda slova a bezpečnosť novinárov takto brutálne spochybňovaná.

Obete víkendovej vraždy, ku ktorej sa vyjadril aj poslanec Branislav Škripek, si poslanci EP uctia minútou ticha.

„Vražda investigatívneho novinára je bezprecedentný a ohavný čin. Polícia by mala rázne konať a tento ohavný čin vyšetriť,“ uviedol asistent Branislava Škripeka (OĽaNO) Martin Štuk. Zároveň Škripek jeho prostredníctvom upozornil, že nezávislosť novinárov a demokratické hodnoty je potrebné chrániť. „Preto ako člen Výboru pre občianske slobody a člen skupiny pre slobodu slova budem iniciovať, aby sa prípadom vraždy slovenského novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice zaoberalo aj plénum EP,“ uviedol Škripek.

Obdobne chce postupovať aj poslankyňa EP Monika Beňová (Smer-SD), ktorá požiada vedenie EP, aby na svojej schôdzi v stredu a štvrtok tento týždeň vraždu odsúdili a uctili pamiatku zavraždeného novinára minútou ticha. „Samozrejme, že to ale nestačí. Novinárov a slobodu slova si ctí každá demokratická spoločnosť a verím, že vraha/ov čo najrýchlejšie odsúdia,“ uviedla na sociálnej sieti. Zároveň vyslovila úprimnú sústrasť pozostalým a redakcii aktuality.sk

Veľvyslanec USA: Novinári musia mať zaručenú slobodu a bezpečnosť 

Americké veľvyslanectvo na Slovensku je šokované a zarmútené vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. „V otvorených demokratických spoločnostiach musia mať novinári pre svoju prácu zaručenú slobodu a bezpečnosť,“ vyhlásil v pondelok veľvyslanec Adam Sterling.
„Tento strašný zločin vyžaduje dôkladné vyšetrenie a rýchle stíhanie zodpovedných osôb,“ dodal. Zároveň vyjadril úprimnú sústrasť rodinám, priateľom, blízkym a kolegom mladého páru.
Policajný prezident informoval, že strelné poranenia hrudníka, resp. hlavy, boli pravdepodobne príčinou smrti investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky. Pravdepodobne to bola dvojnásobná úkladná vražda, ktorej motív mal súvisieť s prácou novinára.

Vražda J. Kuciaka a jeho priateľky nás desí, priznal veľvyslanec FR Ch. Léonzi 

K politikom, štátnikom i diplomatom, ktorí prejavili rozhorčenie nad úkladnou vraždou investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej, sa pridal i veľvyslanec Francúzskej republiky na Slovensku Christophe Léonzi. „Sme zdesení ich násilnou smrťou,“ uviedol veľvyslanec v mene celého zastupiteľstva Francúzskej republiky v SR na tweeterovom účte ambasády.
Príbuzným obetí vyjadril hlbokú a úprimnú sústrasť, zároveň vyjadril i podporu novinárskej obci. „Na celom svete bojujú novinári svojou prácou za slobodu a demokraciu,“ zdôraznil francúzsky ambasádor.
Most-Híd odsudzuje vraždu novinára, žiada čo najskoršie potrestanie páchateľov 

Predstavitelia strany Most-Híd ostro odsudzujú vraždu investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a vyzývajú orgány činné v trestnom konaní, aby sa prípadu, akému sme na Slovensku doteraz nečelili, venovali s maximálnym nasadením. Zároveň vyjadrujú úprimnú sústrasť pozostalým oboch obetí.
„Ak by závery vyšetrovania vraždy potvrdili mediálne úvahy o spojitosti smrti mladého novinára s jeho investigatívnou činnosťou, bol by to útok proti slobode slova a prejavu, ktorú musí odsúdiť celá spoločnosť,“ uvádza Most-Híd vo svojom stanovisku.

Objasnenie prípadu v čo najkratšom čase a potrestanie páchateľov je podľa Mosta-Híd v záujme celej spoločnosti. „Rovnako je dôležité nezneužívať túto tragickú udalosť na politický boj,“ dopĺňa Most-Híd.

Strana Sloboda a Solidarita vyjadruje úprimnú sústrasť pozostalým novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej. 

Zľava, Richard Sulík, Lucia Ďuriš Nicholsonová, Renáta Kaščáková/foto: archív Nicholsonová

„Sme svedkami toho najhrubšieho, najbeštiálnejšieho zastrašovania, a to nielen novinárov, ale všetkých občanov na Slovensku, ktorí bojujú proti organizovanému zločinu, proti rôznym kriminálnym klikám, ktoré si sprivatizovali spravodlivosť a chcú si zabezpečiť beztrestnosť,“ tvrdia liberáli.

Je v najvyššom záujme občanov Slovenskej republiky, aby páchateľ alebo páchatelia tohto ohavného činu boli vypátraní a postavení pred spravodlivý súd. „Očakávame, že vyšetrovanie sa bude viesť s inou razanciou ako vyšetrovanie podvodov obskúrnych podnikateľov typu Ladislava B. či Mariana K.  Očakávame, že policajti a prokurátori nebudú stáť na strane vrahov, ako sme toho boli svedkami po vražde Róberta Remiáša,“ povedal predseda SaS Richard Sulík a doplnil: „Stáva sa Slovensko opäť raz čiernou dierou Európy, kde podsvetie a nájomní vrahovia terorizujú spoločnosť?  V žiadnom prípade takýto vývoj, ktorý tu bol v 90. rokoch minulého storočia, nesmieme dopustiť.“

Podpredsedníčka NR SR Lucia Ďuriš Nicholsonová na úvod uviedla, že zatiaľ toho vieme príliš málo na to, „aby sme dokázali vynášať akékoľvek súdy“. Zaujíma ju však, čo robila polícia s trestným oznámením novinára Jána Kuciaka. „Ako v tejto atmosfére majú novinári pracovať? Je dôležité, aby bola dvojnásobná úkladná vražda vyšetrená. V opačnom prípade pôjde o totálny rozklad polície a právneho štátu,“ povedala L. Nicholsonová.

Ak je pravda, že týždne bolo oznámenie novinára pohadzované v rámci policajných oddelení, je to fatálne zlyhanie polície a 1001. dôvod na to, aby Tibor Gašpar a Robert Kaliňák skončili vo svojich funkciách, reagoval podpredseda SaS a tímlíder strany pre vnútornú a vonkajšiu bezpečnosť Ľubomír Galko. „Na najbližšie zasadnutie branno-bezpečnostného výboru navrhnem zaradiť bod, v rámci ktorého policajný prezident Gašpar a minister vnútra Kaliňák vysvetlia okolnosti tohto činu a konania polície v tomto prípade,“ uviedol Ľ. Galko a dodal: „Prečo až dnes policajný prezident hovorí, že je možné novinárov vyzbrojiť záchrannými tlačítkami, monitorovať ich príbytky, prečo to nebolo možné v prípade novinára Jána Kuciaka?“

Sme rodina dúfa, že sa spoločnosť neposúva do stavu bežného vraždenia novinárov 

Hnutie Sme rodina vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalým zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho družky. Je zároveň znepokojené tým, že išlo o úkladnú vraždu, ktorá zrejme súvisela s Kuciakovou investigatívnou prácou.
„Vyjadrujeme ľútosť a znepokojenie nad tým, čo sa stalo, a o čom informoval policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej besede k vražde novinára Jána Kuciaka s družkou – že ide o úkladnú vraždu, a že najpravdepodobnejším motívom je novinárska investigatívna činnosť zavraždeného. Dúfame, že táto spoločnosť sa neposúva do stavu, kedy budú novinári bežne vystavovaní takýmto postupom,“ uviedol predseda hnutia Boris Kollár.

OĽaNO: I. Matovič má obavy o nezávislosť vyšetrovania vraždy J. Kuciaka 

Poslanec Národnej rady SR a líder OĽaNO Igor Matovič vyzval v pondelok ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara, aby odstúpili a umožnili nezávislé vyšetrenie vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky.

Matovič neverí, že „títo ľudia dokážu zabezpečiť nezávislé vyšetrenie prípadu“. Zároveň obvinil premiéra Roberta Fica (Smer-SD) a ministra Kaliňáka, že svojimi vyjadreniami „urobili z novinárov lovnú zver“.

Ak by podľa Matoviča myslel premiér svoj boj proti skorumpovanej mafii úprimne, „dnes by sa začal sťahovať z bytu, ktorý je postavený z daňových podvodov“ a je „symbolom všetkých týchto mafiánov, o ktorých Ján Kuciak písal“.

Z Kuciakovej novinárskej činnosti sa podľa neho dá vytvoriť obraz, ktorým ľuďom ležal v žalúdku. „Bašternák, Výboh, Fico, Ficov brat, Kaliňák, priamo Gašpar – policajný prezident, Lajčák, Plavčan, Raši, Glváč, Počiatek a Bödör,“ vymenoval ľudí, o ktorých boli Kuciakove články. Ďalších 16 sa týka podnikateľa Mariána Kočnera. „Tak ako mal Mečiar svojho Róberta Remiáša, tak Robert Fico bude mať naveky Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú,“ uzavrel Matovič.

SPOLU – občianska demokracia vyjadruje sústrasť rodinám a kolegom z redakcie Aktualít. Sme zhrození a veríme, že tento trestný čin orgány v trestnom konaní čo najrýchlejšie objasnia a vinníkov stihne spravodlivý trest.

Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) vyjadruje úprimnú sústrasť rodinám zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky. Na znak solidarity vyvesilo hnutie čiernu vlajku. Europoslanec Ivan Štefanec bude žiadať v Európskom parlamente (EP) diskusiu o Kuciakovej vražde.
„Celá Európa je otrasená vraždou slovenského novinára a jeho priateľky. Budem navrhovať, aby osobitný bod nášho plenárneho zasadnutia bol venovaný tejto vražde. Musíme o tom hovoriť aj na európskej pôde. Na Slovensku si musíme chrániť spoločné hodnoty a spoločnú bezpečnosť ľudí,“ vyhlásil Štefanec.

Predseda KDH Alojz Hlina je zhrozený z toho, čo sa stalo. „Kam sme sa to vrátili? Z toho, čo sme počuli, to bola poprava a z toho ide hrôza. KDH je pripravené sa zúčastniť akcií, činností, ktoré budú viesť k tomu, aby polícia bola políciou, spravodlivosť spravodlivosťou, právny štát právnym štátom,“ zdôraznil. Podľa podpredsedu Pavla Zajaca sa zdá, že Slovensko je mafiánsky štát.

Úprimnú sústrasť vyjadruje aj mimoparlamentné Progresívne Slovensko. Zdôrazňuje, že ak majú reportéri žiť v strachu, je to koniec demokracie. Vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky je podľa PS nielen obrovskou ľudskou tragédiou, ale aj útokom na slobodu médií a právny štát na Slovensku.  „Ak sa potvrdí, že Kuciakova smrť súvisí s jeho investigatívnou prácou na daňových podvodoch, je to návrat do praktík mafiánskeho štátu deväťdesiatych rokov,“ uviedol šéf progresívcov Ivan Štefunko. Všetky demokratické strany sa podľa jeho slov musia postaviť na obranu novinárov a žiadať okamžité a dôsledné vyšetrenie Kuciakovej smrti. Progresívne Slovensko očakáva pre vraždu novinára mimoriadne zasadnutie parlamentného brannobezpečnostného výboru. Vražda novinára je podľa Štefunka dôvod na odstúpenie. „Bezpečnosť a sloboda novinárov je kľúčovou zložkou liberálnej demokracie. Ak majú reportéri žiť v strachu o svoj život, keď píšu o citlivých kauzách, je to koniec demokracie a právneho štátu na Slovensku,“ povedal Štefunko.

Peter Fiala,ODS

Věřím, že vrazi Jána Kuciaka a jeho přítelkyně budou co nejdříve dopadeni a že tento odporný zločin bude potrestán. Jsem si jist, že brutální násilí nezastraší novináře od jejich práce ani na Slovensku, ani jinde ve světě.

Vedenie RTVS považuje vraždu novinára za skutok, ktorý sa viac nesmie opakovať 

Vedenie Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) považuje vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka za absolútne neprijateľný, v modernej histórii Slovenska doposiaľ nevyskytujúci sa skutok, ktorý sa viac nesmie opakovať. TASR o tom informovala hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.
V demokratickej spoločnosti je podľa vedenia RTVS neprípustné, aby prichádzalo k popravám novinárov, ich príbuzných a priateľov pre ich prácu. RTVS to vníma ako útok na slobodnú žurnalistiku a takéto konanie ostro odsudzuje. Verí, že sa zodpovedným orgánom podarí čo najskôr tento čin vyšetriť a jeho páchateľov potrestať. Zároveň vyjadrili hlbokú sústrasť rodine a priateľom zavraždeného reportéra a jeho priateľky.

TASR odsudzuje vraždu J. Kuciaka ako útok na podstatu demokracie 

Vladimír Puchala, riaditeľ TASR/foto: TASR

Mladý novinár a náš bývalý spolupracovník z portálu Teraz.sk Ján Kuciak a jeho partnerka Martina Kušnírová sa stali obeťami úkladnej vraždy vo vlastnom dome. Tento čin je strašný, nepochopiteľný a absolútne neakceptovateľný bez ohľadu na jeho motív.

Ak sa však potvrdí, že motívom vraha bola investigatívna práca novinára, je to zároveň zákerný útok na samotnú podstatu demokracie a slobody slova na Slovensku. Chceme vyjadriť najhlbšiu sústrasť obom rodinám, ktoré postihlo nesmierne nešťastie.

Dúfame, že orgány činné v trestnom konaní dokážu vyvinúť maximálne úsilie s cieľom vypátrať a usvedčiť páchateľov.

Slovenská spoločnosť je dnes prvýkrát konfrontovaná s takýmto brutálnym útokom na zástupcov tlače. Je preto dôležité, aby dokázala adekvátne zareagovať. Nielen s cieľom usvedčiť vrahov, ale zároveň vyslať signál do budúcnosti, že takýto typ brutality u nás nemá miesto.

Reportéri bez hraníc žiadajú dôkladné vyšetrenie vraždy J. Kuciaka 

K odsúdeniu vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka sa pridali aj Reportéri bez hraníc, ktorí na svojom webe zároveň požadujú dôkladné vyšetrenie „tohto ohavného činu“.
„Vyzývame všetky kompetentné orgány, aby prispeli k objasneniu tejto záležitosti, o to viac, že Ján Kuciak bol už dlhšie obeťou vyhrážok,“ uviedla Pauline Ades-Mével z mimovládnej organizácie, zasadzujúcej sa za slobodu tlače a médií.
Zároveň pripomenula, že Kuciakova smrť je za posledných desať rokov piatym prípadom vraždy novinára v Európskej únii.

Ringier Axel Springer vyjadruje úprimnú sústrasť rodine zavraždeného J. Kuciaka 

Spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia, Ringier Axel Springer Media, Ringier a Axel Springer SE sú šokované a zhrozené správou, že Ján Kuciak a jeho partnerka sa pravdepodobne stali obeťami krutej popravy. Rodine a blízkym vyjadrujú v mene všetkých kolegov úprimnú sústrasť.

„Napriek tomu, že celkové pozadie ešte nie je úplne objasnené, existuje dôvod domnievať sa, že tento zločin súvisí so súčasnou investigatívou nášho kolegu. Ján Kuciak pracoval pre Ringier Axel Springer Slovakia tri roky. Smútime s jeho rodinou, priateľmi a kolegami,“ uvádza sa vo vyhlásení spoločností.

Sľubujú, že budú robiť všetko, „čo je v našich silách, aby sme podporili orgány činné v trestnom konaní pri identifikácii páchateľov“. „V prípade, že tento zločin bol pokusom odradiť nezávislého vydavateľa, akým je Ringier Axel Springer, od odhalenia porušení zákona, použijeme to ako príležitosť na ešte väčšie posilnenie našej novinárskej zodpovednosti,“ vyhlasujú spoločnosti.

Vražde slovenského novinára sa podrobne venovali aj svetové médiá 

O vražde slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a okolnostiach tohto prípadu v pondelok podrobne informovali aj svetové médiá.

„Slovenská verejnosť je šokovaná. Investigatívneho novinára a jeho priateľku chladnokrvne zavraždili. Aj policajný prezident vidí motív tohto činu v investigatívnej práci obete,“ napísala v súvislosti s týmto prípadom nemecká tlačová agentúra DPA.

Podľa agentúry Reuters vražda Jána Kuciaka šokovala Slovensko a upozornila na obavy tamojšej verejnosti týkajúce sa korupcie. Životný štandard na Slovensku sa po vstupe do EÚ v roku 2004 podľa Reuters výrazne zvýšil, mnohí Slováci však stále poukazujú na nedostatočné stíhanie korupčnej trestnej činnosti.

„Ide o prvý prípad vraždy novinára v novodobej histórii Slovenska,“ zhodnotila česká spravodajská televízia ČT24. Spravodajský portál Novinky.cz píše o „Slovensku v strachu“.

Zahraničné médiá podrobne citovali vyhlásenia slovenských politikov – predsedu vlády Roberta Fica, prezidenta Andreja Kisku a ministra vnútra Roberta Kaliňáka – na tento čin, ako aj stanovisko Kuciakovho zamestnávateľa, spoločnosti Ringier Axel Springer Slovakia.

S odvolaním sa na slová policajného riaditeľa Tibora Gašpara zahraničné médiá tento prípad už priamo dávajú do súvislosti s Kuciakovou novinárskou prácou.

„Slovenská polícia spustila v pondelok vyšetrovanie vraždy po tom, ako popredného investigatívneho novinára známeho v súvislosti s článkami o daňových podvodoch na najvyššej úrovni našli spoločne s jeho priateľkou mŕtveho,“ začína správu o udalosti zo Slovenska tlačová agentúra AFP. Upozornila tiež na výzvy predsedu Európskeho parlamentu Antonia Tajaniho a medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc (RSF), aby slovenské úrady prípad riadne vyšetrili.

Agentúra AP citovala výzvu šéfredaktorov hlavných slovenských médií na vládu, aby prijala nevyhnutné opatrenia a našla osoby zodpovedné za tieto zločiny a „vytvorila podmienky na bezpečnú prácu novinárov“.

Zahraničné agentúry a spravodajské weby informovali o vyhlásení premiéra Fica, podľa ktorého vláda ponúkla odmenu milión eur za informácie, ktoré by pomohli dolapiť vinníkov.

Citované svetové médiá ďalej v súvislosti so zabitím 27-ročného novinára informujú o osobe slovenského podnikateľa Mariána Kočnera, o ktorého aktivitách reportér spravodajského portálu Aktuality.sk Kuciak dlhodobo písal a ktorý sa mu údajne vyhrážal. Médiá tiež informovali, že Kuciak vlani na sociálnej sieti napísal, že na Kočnera podal v súvislosti s vyhrážkami trestné oznámenie. Spomínajú sa tiež ďalšie podrobnosti okolo Kuciakovej práce a korupčných kauzách, na ktorých pracoval.

PEVŠ: Vražda J. Kuciaka môže mať vážny vplyv na slobodu slova a novinársku prácu 

Vražda investigatívneho novinára portálu Aktuality.sk Jána Kuciaka a jeho priateľky môže mať vážny vplyv na slobodu slova a novinársku prácu. Vo svojom spoločnom vyhlásení to uviedli rektor Paneurópskej vysokej školy (PEVŠ) v Bratislave Juraj Štern a za Fakultu masmédií PEVŠ dekanka a bývalá premiérka Iveta Radičová. Ak sa spoločnosť a štátne orgány nespamätajú, bude mať podľa nich tento strašný skutok efekt výstrahy pre ostatných novinárov či občanov.

„Zostáva len nádej, že rovnako silný bude mobilizačný efekt, ktorý povedie k vyšetreniu všetkých káuz, vrátane tých, ktoré rozpracoval Ján Kuciak. Zostáva len povzbudiť k vytrvaniu a v aktivite všetkých novinárov a občanov, ktorí sa zasadzujú za presadzovanie právneho štátu dodržiavajúc princíp, ktorý je pre prácu novinára najťažší – hľadanie faktov a odhaľovanie pravdy,“ píšu v spoločnom vyhlásení. Zástupcovia PEVŠ dúfajú, že právo na slobodu slova, právo na ochranu súkromia a osobnosti nebudú musieť byť činmi hrdinstva a obete, dokonca tej najväčšej. „Zostáva výzva konať, aby sa takýto skutok už nikdy nemohol zopakovať,“ podotkli Štern a Radičová.

O smrti novinára informuje na sociálnej sieti aj Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde študoval. „Česť pamiatke Jankovi Kuciakovi,“ píše. Katedra žurnalistiky Filozofickej fakulty Katolíckej univerzity v Ružomberku odsudzuje vraždu novinára a zároveň vyslovuje úprimnú sústrasť rodinám obetí, ako aj celej redakcii Aktuality.sk. Neoficiálna stránka Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave na sociálnej sieti uvádza, že smrť Kuciaka a jeho priateľky je prvou vraždou novinára v histórii samostatného Slovenska. „Nejde len o útok na dvojicu mladých ľudí, ale aj na slobodu slova a na všetkých novinárov, ktorí sa snažia hľadať pravdu a poukazovať na nespravodlivé dianie v spoločnosti. Tak ako to robil aj Ján Kuciak. Veríme, že polícia urobí všetko pre to, aby jeho smrť objasnila a páchateľov potrestala,“ informuje.

AEJ: Úkladnou vraždou novinára J. Kuciaka je mimoriadne znepokojená 

Slovenská sekcia Asociácie európskych novinárov (AEJ) je mimoriadne znepokojená úkladnou vraždou novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Konštatuje sa to v stanovisku AEJ zaslanom do redakcie TASR, ktoré podpísali generálny tajomník organizácie Tibor Macák, zakladateľ slovenskej sekcie AEJ Juraj Alner, bývalý predseda Július Lőrincz a člen organizácie Ivan Brada.

„Tento zločin sa udial na pozadí investigatívnej činnosti pri odhaľovaní trestnej činnosti osôb napojených nielen na podsvetie, ale aj politické špičky tejto krajiny. AEJ, slovenská sekcia, vyzýva policajné orgány SR, aby túto vraždu dôkladne vyšetrili a vinníkov postavili pred súd,“ skonštatovali v stanovisku.
Za vraždou vidia útok proti základným princípom právneho, demokratického štátu, proti slobode slova a tlače, jedného z ústavných práv občanov Slovenskej republiky.

Slovenská asociácia novinárov (SAN) vyjadruje hlbokú sústrasť pozostalým v prípade vraždy investigatívneho reportéra Jána Kuciaka a jeho priateľky. „Vraždu je nevyhnutné čo najskôr vyšetriť a páchateľov potrestať najvyššou možnou sadzbou. Smutná tragická udalosť je historicky prvou na Slovensku. V tejto súvislosti je nevyhnutné sa zamyslieť, či práca novinára v prospech spoločnosti má aj primeranú ochranu,“ uviedol predseda SAN Štefan Dlugolinský.

ŠRVŠ: Študenti sú zhrození z vraždy mladého novinára 

Vraždu investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky vnímajú slovenskí študenti s mimoriadnym zhrozením. Uviedla to Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ), ktorá vyjadrila sústrasť pozostalým obetiam tohto činu.

„Ako študenti si uvedomujeme dôležitosť slobodných médií ako jedného zo stavebných kameňov stabilnej a spravodlivej demokratickej spoločnosti. Z tohto dôvodu musíme chápať vraždu známeho novinára a jeho partnerky aj ako stav najvyššieho ohrozenia demokracie,“ uviedol v písomnom vyhlásení predseda ŠRVŠ Bálint Lovász.

Medzi študentmi sú podľa neho aj takí, ktorí sa pripravujú na povolanie novinára. „Nesmieme pripustiť, aby ich práca a budúcnosť znamenali pre nich neistotu, ba až hrozbu,“ zdôraznil Lovász. Útoky na slobodné médiá a zastrašovanie novinárov považujú študenti za príznačné pre nedemokratické krajiny a nie pre civilizované, proeurópske a prodemokratické spoločnosti.

„Sú obrazom o úrovni slobody slova v krajine. Ak Slovenská republika patrí medzi tieto vyspelé krajiny, je nevyhnutné, aby jej spoločnosť dala jasne najavo, že tento otrasný čin je hranicou, ktorú nemôžeme prekročiť,“ doplnil predseda ŠRVŠ.

Môže vás zaujať:

KERNOVÁ: „Vyhrážali sa mi. Chceli ma umlčať.“


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *