Slovensko má po roku pandémie vlastnú aplikáciu eRusko. Vzorom bola česká a čaká na vláde

Vláda Igora Matoviča (OĽaNO) sa nezvládnutú štátnu karanténu, ktorá ohrozovala aj zdravie občanov, snažila vyriešiť ešte počas prvej vlny pandémie koronavírusu inteligentnou karanténou, ktorej úlohou mala byť kontrola všetkých v domácej karanténe.
Inteligentná aplikácia však nefungovala tak, ako vláda SR sľubovala a nakoniec ju po ani nie troch týždňoch vypla aj na základe uvoľnení COVID opatrení na jar. Okrem toho, že už jej spustenie sprevádzal absolútny komunikačný aj technický chaos.
Vláda SR ešte koncom mája občanom sľúbila, že vyvinie novú aplikáciu, ktorá už nebude ľudí kontrolovať, ale chrániť. Takzvané eRúška plánovala občanom predstaviť v januári 2021. Ešte 14. októbra 2020 podpredsedníčka vlády pre informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) nevedela o aplikácii povedať takmer nič. Dokonca ju považovala za zbytočnú.
Európska únia medzitým pospájala jednotlivé aplikácie členských krajín a spustila bránu k zaisteniu interoperability. 21. OKTÓBRA 2020 prepojila prvé aplikácie pre vyhľadávanie kontaktov a varovania. Do pilotnej fázy sa dostala aj Česká republika, ktorá eRouška spustila ešte 7. mája 2020 aj keď s problémami.
Slovensko takú aplikáciu nespustilo doteraz napriek tomu, že hygienici už týždne vyzývajú ľudí, aby Covid-19 trasovali sami, pretože oni už nestíhajú, keďže sa vírus už krajinou šíri nekontrolovateľne.
Úlohou aplikácie eRúška je aj ochrana slovenských obyvateľov v zahraničí. Výzvu na vytvorenie aplikácie aj Slovensku zaslala Komisia z toho dôvodu, aby vďaka bráne interoperability bolo možné plne využiť potenciál mobilných aplikácií pre vysledovanie kontaktov a varovaní s cieľom prerušiť reťazec koronavírusových nákaz. Európsku aplikáciu, v ktorej Slovensko stále nie je, si stiahli už desiatky miliónov Európanov.
Aj slovenská vláda sa celú pandémiu prezentuje, že jej záleží na každom jednom živote obyvateľov krajiny. Aplikácia eRúška, ktorú Slovensko stále nespustilo, pritom podľa Komisie môže zachrániť mnoho životov.
Podľa vicepremiérky Veroniky Remišovej bola aplikácia eRúška ešte 14. októbra zbytočná, lebo počty nakazených v daných krajinách stúpali napriek aplikáciám v Nemecku, Británii aj v susednej Českej republike. V Česku podľa nej vraj vidíme, aké má krajina počty pozitívnych aj s aplikáciou. Otázkou však je, ak by aplikáciu v ČR nemali, aké by boli čísla pozitívnych bez nej.
„ Aplikáciu „eRusko“ vyvinula štátna akciová spoločnosť Slovensko IT ešte v novembri minulého roka po vzore českej aplikácie „eRouška “. Cieľom aplikácie je ľudí upozorniť, či boli v kontakte s osobou pozitívnou na COVID-19 a to aj s neznámym človekom, ktorý bol v ich blízkosti. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR predstavilo funkčný prototyp aplikácie relevantným orgánom (ministerstvo zdravotníctva, pandemická komisia, krízový štáb) a možnosť použitia aplikácie v praxi je teraz len na ich rozhodnutí,“ uviedol pre Dalito.sk hovorca vicepremiérky Andrej Ďuríček.
Na otázku, prečo to tak Slovensku dlho trvá, keď v ČR ju spustili už 7. mája 2020 uviedol, že Slovensko IT, a. s. je pripravené v spolupráci s relevantnými orgánmi (po ich odsúhlasení) nasadiť aplikáciu do ostrej prevádzky v priebehu mesiaca.
„Je potrebné podotknúť, že tento proces sa nedá realizovať zo dňa na deň z dôvodu bezpečnostných testov a procesov na strane Apple a Google a podľa ich protokolov môže takéto aplikácie publikovať len inštitúcia priamo zodpovedná za boj s pandémiou, čo je na Slovensku ministerstvo zdravotníctva alebo NCZI,“ uviedol Ďuríček s tým, že aplikácia je zabezpečená aj proti zneužitiu osobných údajov, a že by sa už nemala opakovať situácia z minulého roka, kedy z Národného centra zdravotníckych informácii unikli najcitlivejšie osobné údaje obyvateľov. Štátnu firmu na to upozornila súkromná firma, ktorá sa nemala problém k nim dostať.
„Aplikácia „eRusko“ nezbiera žiadne osobné údaje,“ zopakoval Andrej Ďuríček. Osobné údaje nezhromažďujú ani aplikácie iných členských krajín a aplikácia je plne anonymná.
Dalito.sk oslovilo aj rezort zdravotníctva, reakciu doplníme po jej zaslaní.
(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)