Slovensko, nedopadneš dobre

Dalito.sk/Poliata ukrajinská vlajka na pôde slovenského parlamentu/foto: FB SaS

Mohla by som tu mudrovať donekonečna o tom, čo som videla počas rokovania parlamentu o zmluve s USA. Ale neviem. Jednoducho to neviem nijako uchopiť. Som totiž v prvom rade človek, občianka a až potom novinárka.  

Neviem ani popísať a nejako uchytiť ten skľučujúci pocit, ktorý som pocítila pri pohľade na záber, ako poslanci NR SR dehonestujúco polievajú cudziu štátnu zástavu na pôde parlamentu a na záber, ako Kotleba pristúpil k sediacemu ministrovi obrany v parlamente. Viem len jedno, moja krajina nedopadne dobre.

Odporné a vzdialené

Cítila som sa ako v kine, keď si máte chuť zakryť oči, lebo to nechcete vidieť. Nebojíte sa, len pohľad na premietanie situácie vám nerobí dobre. Jednoducho sa nechcete pozerať na niečo, čo je vám odporné a vzdialené. A už vôbec nie z rokovania parlamentu krajiny, ktorá je členom civilizovanej Európskej únie.

Zostala len strašná pachuť, ktorej nechcete byť súčasťou. Aj keď s tým nič nemáte, máte chuť celému svetu vykričať, že s tým nemáte nič spoločné. A že nás je takých občanov väčšina. Naozaj? Je nás ešte väčšina?

Dehonestovať na pôde parlamentu vlajku cudzej krajiny …  Sledovať, ako poslanec pristupuje k ministrovi obrany a len sekunda vás delí od toho, že ho napadne… Nechcem sa pozerať na to, ako ministra silového rezortu štátu niekto napadne. Len tak…

To už nie je strach, ale smútok

Nechcem sa na to pozerať. Nechcem to vidieť, lebo každému príčetnému je jasné , čo by to vyvolalo v uliciach. Pocit pomýlených, že si môžu dovoliť čokoľvek. Anarchiu na slovenský spôsob. Zo Slovenska už nejde strach. Len obrovský smútok z primitívnosti, skazenosti, pomýlenosti a celkovej dezorientácie z civilizačného zápasu hodnôt.

Naozaj, neviem ani popísať a uchytiť ten skľučujúci pocit, ktorý som pocítila pri pohľade na záber, ako poslanci NR SR polievajú ukrajinskú zástavu vodou a neskôr, ako opozičný poslanec ide udrieť ministra silového rezortu. Viem len jedno. Moja krajina už padá voľným pádom a nedopadne dobre. Slovensko, nedopadneš dobre.

(Ak vás tento stĺpček zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)