Slovensko prehráva aj s Matovičom. Nórsko vyhráva s nórskou vládou a jej odborníkmi

Dalito.sk/Predseda vlády SR Igor Matovič (OĽaNO)/foto: FB IM

Byť v dnešných ťažkých časoch v krajine, kde boj s koronavírusom zvládajú na oranžovú napriek tomu, že rúška iba niekde odporúčajú až od jesene a život sa tu vlastne oproti Slovensku nezastavil od vypuknutia pandémie, je ako za odmenu. Za to, že som od jari pristupovala k pandémie so všetkou zodpovednosťou, riešila problémy a prijímala opatrenia dostatočne dopredu a hlavne sa riadila zdravým rozumom bez ohľadu na niektoré scestné opatrenia vraj elitných odborníkov vlády.

Týždne nesledovať zbesilý (a)sociálny profil a tlačovky slovenského premiéra Matoviča (OĽaNO) je presne o tom zdravom rozume, akoby som posilnila súkromnú prevenciu a zvýšila tak dávky multivitamínu C+D+Calcium Magnesium. Neprichádzam tak o zdravý rozum, ktorý ma doteraz pred Covidom uchránil. Úplne si vystačím vyhláseniami nórskej vlády, pre mňa zo Slovenska úrovne 22. storočia.

Dobre, občas sa pre pracovné povinnosti dostane ku mne nejaký ten „titulok“ o Igorovi M. , ale text radšej neotváram. Načo, veď som v dostatočnej vzdialenosti tisíce kilometrov od slovenského premiéra. Riadim sa nórskymi odborníkmi a vládou a absolútne im dôverujem.

A tak sa môžem priam vyžívať v tom, ako to zatiaľ geniálne zvládajú a hlavne ešte geniálnejšie komunikujú tu v Nórsku. Aj keď, samozrejme, aj tu som voči Covidu ostražitá a opatrná. Ale najmä, absolútne dôverujem miestnym politikom a vláde, ktorí sa k obyvateľom prihovárajú ako k svojprávnym osobám a nie „štekajúcim psom dnes už aj za aj pred plotom“.  Presne, ako som na to na jar upozorňovala. „Dnes sme to my za plotom, zajtra to budete vy dnu,“ upozorňovala som na jar.

Média a vláda TOP

Po miestnom najnovšom nórskom prieskume verejnej mienky som si spomenula na jedno z mnohých neoverených vyjadrení Matoviča, keď mu pred mojim odchodom do Nórska padla sánka z prepadu preferencií OĽaNO. Ešte začiatkom decembra sa vyjadril, že je to normálne, lebo vraj počas pandémie padá popularita všetkých politikov sveta.

Všetci, ktorí máme aspoň základný prehľad o svete sme už vtedy vedeli, že opäť zavádza tých „jednoduchších“. Bolo to presne v čase, keď sa okrem iných, vysokej popularite tešila aj nemecká vláda.

No a tu, v Nórsku, podľa najnovšieho prieskumu z novembra 2020 sa nórska vláda práve od februára 2020, keď v krajine zaznamenali prvé prípady Covid-19, teší nevídanej popularite až dodnes. Práve za to, ako komunikuje a manažuje krajinu počas pandémie. A obyvatelia veria aj médiám, že o koronavíruse informujú profesionálne.  

Nórska premiérka sa dokonca ospravedlnila za to, že na jar prepadla panike a zatvorila školy na dva mesiace. Odvtedy chodia nórske deti normálne do školských zariadení aj bez rúšok. Dokonca aj rodičia pre deti. Podľa jasných pravidiel, ktoré dodržiava väčšina, ale aj tu sa nájdu odporcovia. Online sa vzdelávajú len vysokoškoláci. Čísla pozitívnych sa aj tu trochu už zvyšujú. Politici však prijímajú opatrenia priebežne, stačí na to nárast Covid prípadov v medzitýždňovom porovnaní o 13 „kusov“. Najnovší prieskum z novembra ukázal, že napriek koronavírusu, za rok 2020 sa výrazne zvýšila dôvera ľudí v nórsku vládu. Verí jej 65% až 85% opýtaných! Viac ako súdom a parlamentu.

Svet bez rúšok

Nie je pravda, že sa dnes nikde nedostanete. Každá krajina má vlastné pravidlá a stačí ich dodržať. Aj v epidemiologických opatreniach. Napríklad, v Nórsku nemáte zatiaľ žiadny problém ani s kaderníkom. Kaderníctva tu boli zatvorené len v apríli.

Nórsko zvláda zatiaľ Covid-19 aj bez rúšok excelentne. Niekde ich odporúčajú, niekde ich nenosia vôbec, niekde sú povinné, ale ani tam ich niektorí nenosia. Nórsko má vlastné pravidlá, ktoré odporúčajú odborníci a vláda. O tom, ako ale nakoniec reálne aj vyzerajú v jednotlivých okresoch, rozhodujú nakoniec samosprávy “komuny” podľa Covid situácie v regióne. A tak v jednom okrese odporúčajú dištanc meter, inde odstup dva metre. Všetko závisí podľa výskytu vírusu v okrese.

Pamätáte si? Presne toto odporúčal minister hospodárstva už dávno. Pre Matoviča je však meno Sulík červeným súknom a tak možno aj preto sme dnes tam, kde Slovensko je. Opäť na „najvyšších priečkach“, dnes už nie iba v EÚ, ale aj celého sveta, ktorý sa totiž, na rozdiel od Slovenska, za ten rok už dosť ponaučil. A čo je najdôležitejšie, z týždňa na týždeň sa s Covid učí lepšie a lepšie žiť.

Niekde miestna samospráva na základe odporúčania vlády a odborníkov napríklad zakázala divadlá, kiná aj plavárne. Bazény však nezatvorila, predsa ich potrebujú na regeneráciu či rehabilitáciu ľudia po úrazoch či operáciách. V Oslo radnica napríklad na základe odporúčaní odborníkov  zakázala predaj alkoholu. Inak aj otvorené reštaurácie a bary tak radšej zatvorili. Spolu 844 prevádzok v meste. Napriek tomu ostávajú niektoré otvorené aj so svojimi terasami v najtuhšej zime a aj dnes sa ešte v Oslo najete vonku aj dnu. Len musíte o niečo viac hľadať. Inak mesto skôr pripomína mesto duchov. Kto môže pracuje z domu. V MHD sú rúška povinné, ale vidieť, že to nedodržiavajú všetci. Odstupy však všetci.  

Múdri sú tu tí politici. Asi si ich volia múdri ľudia, ktorým nestačia podhodené, lacné a populistické kostičky. Lebo, že plyn a ropa? To si naozaj môže myslieť ten zvrátená hlava. To si naozaj ešte niekto myslí, že aj slovenskí politici by za viac ako 30 rokov vytvorili najbohatší štátny Fond pre budúce generácie, keď sa plyn minie? A vedeli ste, že nórski politici išli ešte ďalej, lebo, že čo ak sa raz zásoby plynu minú? A tak vláda politicky aj legislatívne veľmi podporila aj chov lososov, ktorý je už dnes druhým najvýznamnejších hospodárskym odvetvím v krajine. Lebo, však raz sa tie zásoby plynu môžu minúť a čo potom? Vie mi niekto poradiť, ktoré odvetvie na Slovensku okrem automobilového priemyslu na tenkom ľade podporili volení politici za 30 rokov vládnutia, vrátane tých posledných, ktorí už budú pri moci rok?

Žijeme len tak, ako si zaslúžime

Je možné, že rok 2021 bude aj rokom účtovania. Na konci roka určite. Vtedy bude jasné už všetko. Aj vakcinácia, ekonomika, sociálne dopady aj dopady na medziľudské vzťahy, ktoré spôsobili politici. Lebo ryba smrdí od hlavy. Od jari 2020. Pritom tak veľmi sme mnohí túžili po zmene. Po krajine, kde sa oplatí žiť.

Podľa mnohých, naše deti utekajú do zahraničia za lepším. Ako veľmi sa mýlia! Oni odchádzajú za lepšími a múdrejšími ľuďmi, ktorí volia svojich politikov.  Len pomýlený si môže myslieť a tvrdiť, že naše deti utekajú za lepším. Takí, čo to tvrdia si nevedia ani predstaviť, aké to majú stonásobne ťažšie začínať bez ničoho a nikoho. A to dokážu naozaj len najlepší a je jedno či je to slovenský Róm, ktorého deti v Anglicku skončili medicínu, lebo dostali šancu kým on makal niekde v továrni, alebo až po rešpektovaného slovenského vedca…

Alebo nevedomý Slovák ukáže aj na Američana, Angličana, Dána, či Nóra…, ktorí sa rozhodli žiť v iných krajinách, že utiekli za lepším? Nie, hlupákom nepatrí celý svet. Naopak. Len sú viac na očiach, kým múdrejší v zákulisí najmä (ne)sociálnych sietí nenápadne makajú na sebe aj spoločnosti a snažia sa veci vylepšiť.

Takže nie, Nórsko nie je o peniazoch. Slovensko prehráva aj s Matovičom. Nórsko opäť vyhráva s nórskou vládou a jej odborníkmi, ktorí budú samozrejme zaočkovaní až ako bežní ľudia, po senioroch, chorých a zdravotníkoch. Takže nie, nie je to o peniazoch. Je to rovnako ako na Slovensku, aj Nórsko je o ľuďoch, ktorí si volia svojich zástupcov, ako si vyberáme aj my. Pritom Nórov (10% populácie má zahraničný pôvod) je ešte aj podľa Wikipédie o 79 tisíc menej ako Slovákov. Podľa worldometers.info o približne 18 tisíc. Teoreticky by sme si tak mali ľahšie z čoho vyberať podľa nášho obrazu, teda tých lepších. Či?

Milovanému Slovensku by som priala z celého srdca väčšinu najmúdrejších a najlepších ľudí na svete. Aby naše deti nehľadali lepšiu väčšinu za hranicami.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)