Slovensko situáciu nezvláda. Kontroly na hraniciach predĺžia Česi zatiaľ o 20 dní

Dalito.sk/Slovensko-česká hranica/foto: Dalito.sk
DALITO -

Česká vláda rozhodla, že kontroly na vnútorných hraniciach so Slovenskom predĺži až do 28. októbra 2022. Opatrenia, ktoré vláda zaviedla pre prudký nárast nelegálnej migrácie a zvýšenú aktivitu organizovaných skupín prevádzačov, sa tak predĺžia o ďalších 20 dní. S ochranou hraníc bude českým policajtom popri príslušníkoch Colnej správy ČR nanovo pomáhať aj 80 vojakov Armády ČR.

Česká republika zaznamenáva dramatický nárast tranzitnej nelegálnej migrácie, najmä kvôli zvýšenej cezhraničnej aktivite organizovaných skupín prevádzačov. Dalito.sk na to upozornila Klára Dlubalová z MV ČR.

Z tohto dôvodu česká vláda minulý týždeň rozhodla o znovuzavedení ochrany na pozemnej hranici so Slovenskom. Doba trvania kontrol na hraniciach pôvodne stanovili na 10 dní, teda do 8. októbra 2022. Vzhľadom na fakt, že potreba ochrany hraníc nepominula, predĺžila vláda ČR opatrenia o ďalších 20 dní.

„Nárůst migrace je dramatický, zavedené kontroly to jednoznačně prokázaly a jejich zrušení by nyní nedávalo smysl. Situaci na západobalkánské trase budeme řešit i na nadcházejícím jednání ministrů vnitra zemí EU,“ uviedol minister vnútra ČR Vít Rakúšan (Starostovia a nezávislí).

Na ochrane hraníc sa bude podieľať 450 príslušníkov bezpečnostných zložiek českého štátu. K celkom 310 policajtom a 60 príslušníkom Colnej správy ČR pribudne nanovo aj 80 vojakov v činnej službe.

Od 29. septembra 2022, kedy opäť zaviedli kontroly na hraniciach so Slovenskom, do 3. októbra 2022 skontrolovala Polícia ČR celkom 92 706 osôb. Pri nelegálnej migrácii zistili 1142 osôb a vstup neumožnili 422 ľuďom. Pri kontrolách policajti zaznamenali aj prípady nebezpečného správania prevádzačov, ktorí riskantnou jazdou ohrozovali svoje okolie. V niektorých prípadoch museli policajti na ich zastavenie použiť aj donucovacie prostriedky. Celkovo v rámci opatrení zadržali 33 prevádzačov.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)