Zdravie

Slovensko trvá na vakcíne Covid-19 už v decembri, Česko začiatkom roka

Očkovanie proti COVID-19 bude na dobrovoľnej báze a bez doplatku pacienta. Vakcíny máme zakontrahované cez Európsku úniu, prvých 300 000 kusov by malo byť na našom trhu v druhej polovici decembra. Uviedlo tlačové oddelenie MZ SR. Česi to vidia inak.

Tlačové oddelenie MZ SR uviedlo, že ministerstvo zdravotníctva pracuje na zabezpečení ochrany verejného zdravia obyvateľov Slovenska pred koronavírusom. Ako členský štát Európskej únie sme zapojení do spoločného obstarávania vakcín pre našu krajinu. Na celom procese sa podieľal za týmto účelom zriadený Výbor Európskej komisie pre spoločné obstarávanie vakcín a expertný tím Ministerstva zdravotníctva SR.

„Očkovanie považujeme za účinnú prevenciu, preto našou snahou bolo v prvom rade zabezpečiť dostatočné množstvo bezpečných očkovacích látok v čo najkratšom čase. Bude veľmi dôležité o výhodách a nevyhnutnosti očkovania verejnosť dobre informovať. Keďže nepôjde o povinné očkovanie, dôležitú úlohu budú mať pri vysvetľovaní najmä odborníci,“ povedal minister zdravotníctva SR Marek Krajčí (OĽaNO).


Kto by mal byť prioritne očkovaní?

Súčasťou Pandemického plánu SR je aj Imunizačná stratégia – očkovanie proti epidemickým/pandemickým ochoreniam. Imunizačná stratégia popisuje pokrytie populácie očkovania, logistiku očkovania, jeho realizáciu aj vyhodnotenie. A to už v čase, keď konkrétna vakcína k dispozícii na priame použitie na trhu ešte nie je. Teda už dnes vieme, na ktoré skupiny musí byť očkovanie proti COVID-19 imunizačne nastavené.

Keďže proces výroby vakcíny je postupný, rovnako tak očkovanie nebude okamžité pre všetkých ale postupné,   nakoľko musí byť zabezpečené v prvom rade očkovanie pre zdravotníkov a orgány, ktoré zabezpečujú podporné činnosti pri zvládnutí epidémie, napr. policajti, hasiči a pre osoby zabezpečujúce prevádzku základných činností štátu (dodávky energií a pod.), ako aj pre skupiny, u ktorých prebieha ochorenie s najťažším klinickým priebehom.

V prípade potreby sa môže človek poradiť so svojím všeobecným lekárom, ktorý najlepšie pozná zdravotný stav pacienta, jeho aktuálne ochorenia, ako aj liečbu, ktorú pacient absolvoval. „V druhej línii bude môcť byť očkovaná všeobecná populácia,“ vysvetlil šéf rezortu zdravotníctva M. Krajčí.

Počas vyjednávaní o nákupe Slovensko môže časť vakcín dať od tzv. bazaru, z ktorých si ich môže zakúpiť iný štát, uviedlo MZ SR. Dalito.sk požiadalo o dodatočné vysvetlenie termínu december. Odkiaľ pán minister má tento termín a na základe čoho? Reakciu doplníme po jej zaslaní.

Česi to vidia na február až marec


Vzhľadom na to, že vakcíny pre EÚ obstaráva Európska únia centrálne, to, kedy na trhu očakáva prvé vakcíny proti Covid-19 Česká republika sme si overili na tlačovom oddelení MZ ČR. Český minister zdravotníctva Jan Blatný (nom. ANO) sa totiž pre médiá pred časom vyjadril, že vakcína bude na trhu dostupná najskôr vo februári až marci 2021.

„Žádná vakcína zatím nemá platnou registraci k použití v Evropě ani v ČR, proto očekáváme dodávky vakcín do ČR nejdříve v únoru-březnu 2021,“ zopakovala Jitka Nováčková z tlačového oddelenia MZ ČR.

Oslovili sme aj Európsku komisiu na Slovensku aj v Českej republike so žiadosťou o upresnenie predpokladaného termínu dodávok vakcín do krajín.

Magdaléna Frouzová, vedúca tlačového oddelenia Zastúpenia Európskej komisie v Českej republike uviedla, že čo sa týka dátumu, kedy budú jednotlivé členské krajiny EÚ pripravené na dodávky, je naozaj otázka na nich.

„První občané EU by mohli mít očkování před koncem prosince (december). Důležité je, aby se na to členské státy připravily. Jde o miliony injekčních stříkaček, chladící řetězce, organizace očkovacích center, školení personálu, atd. Členské státy musí připravit logistiku pro eventuální rozmístění stovek milionů dávek očkování. To je naše „jízdenka ven z pandemie“. Vakcíny budou připraveny, jakmile EMA vydá své odborné stanovisko a udělí autorizaci vstupu na trh. Poté to bude na členských státech, aby připravily svou logistiku,“ uviedla Frouzová.

Česi zatiaľ okrem príprav logistiky pokračujú aj v pripomienkovaní Národného očkovania proti Covid-19.

„Tejto téme dostupnosti vakcín sa venovala aj predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová vo svojom príhovore,“ uviedla hovorkyňa EK na Slovensku Ingrid Ludviková s tým, že Európska komisia doteraz podpísala zmluvy so šiestimi spoločnosťami, prví európski občania tak môžu byť zaočkovaní už pred koncom decembra. Na konci tunela je svetlo.


Očkovanie látky budú pripravené po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) vydá svoje stanovisko a udelí povolenie na uvedenie vakcín na trh. Vytvorenie a zaistenie účinných očkovacích látok je dôležité, no rovnako dôležitá je aj pripravenosť členskej krajiny na takého masívne očkovanie. Hovoríme o miliónoch injekčných striekačiek, chladiacich prístrojoch, ale aj o odbornej pripravenosti zdravotníckych pracovníkov a administratívneho personálu, ktorý sa stará o logistiku a samotné očkovanie. Vakcína je našou cestou von z tejto pandémie, uviedla.

„Dodávacie lehoty závisia od jednotlivých zmlúv, ale práve rýchlosť logistiky a dopravy, na ktorých pracujú členské štáty budú kľúčové. Na tento aspekt Komisia jasne poukazovala už v začiatočných fázach procesu zaistenia vakcíny, ako aj v oznámení o pripravenosti na stratégie očkovania. Dodanie do vnútroštátnych distribučných centier zabezpečia výrobcovia. Ďalšiu distribúciu do očkovacích centier zabezpečia členské štáty, ktoré budú zodpovedné aj za nasadenie vakcín proti COVID-19 vo svojich krajinách,“ spresnila Ludviková.

Tlačové správy k jednotlivým kontraktom: ModernaAstraZenecaSanofi-GSKJanssen Pharmaceutica NVBioNTech-Pfizer a schválená zmluva so spoločnosťou CureVac


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *