Zdravie

Slovensko už bez vakcíny proti chrípke. Hygienici hlásia komplikácie zatiaľ u 268 pacientov

Slovensko má vážny problém, chýbajú mu vakcíny proti sezónnej chrípke aj preto, že nemohlo objednať viac, keďže rok predtým nebol o ňu záujem. Pritom hygienici pre Dalito.sk potvrdili, že táto vakcína môže zohrať významnú úlohu pri priebehu ochorenia COVID-19.

Smolu majú aj tí, ktorí sa doteraz proti chrípke dávali očkovať pravidelne, pretože ich v ambulancii predbehli doteraz antivakcínoví ľudia, ktorí za zľakli nového koronavírusu viac, ako možných vedľajších účinkov očkovania proti sezónnej chrípke.  

Smola, nemáme


Vláda v zrýchlenom legislatívnom konaní neprijali zákon, že pri očkovaní proti chrípke budú uprednostnení ľudia, ktorí sa aj do pandémie nechávali očkovať. Neexistuje tak žiadna možnosť, ktorá by pri očkovaní sezónnej chrípky zvýhodnila tých, ktorí sa dávali očkovať aj pred pandémiou nového koronavírusu potvrdila aj hovorkyňa UNION ZP Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

„Takúto možnosť legislatíva neupravuje, naopak, naša legislatíva vo všeobecnosti priznáva (až na pár výnimiek – napr. dlžníci) rovnaký rozsah a prístup k zdravotnej starostlivosti všetkým poistencom. Naviac, očkovanie proti chrípke nie je povinné a je ponechané na rozhodnutí pacienta, či sa dá zaočkovať alebo nie. Tak ako všetky očkovania, aj očkovanie proti chrípke má svoje kontraindikácie – jednou z nich je napríklad aj prebiehajúca viróza či iné ochorenie – to že poistenec neabsolvoval očkovanie proti chrípke v minulej sezóne, nemusí automaticky znamenať, že je nezodpovedný alebo že nechcel  – možno len nemohol,“ spresnila hovorkyňa UNION.

To, že Slovensko už vykúpilo zásoby vakcíny proti sezónnej chrípke. Oznámil minister zdravotníctva Krajčí. Nájdu sa už lekári, ktorí sú presvedčení, že ak by o takej zmene politici uvažovali, podporili by ju a takých, čo sa na očkovanie hlásili už od leta a po rokoch by zapísali až na koniec zoznamu.

Záujem sa zvýšil

Dalito.sk oslovilo všetky zdravotné poisťovne na Slovensku. Do uzávierky reagovali len súkromné.

Beáta Dupaľová Ksenzsighová, Špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa UNION ZP a ani Matej Štepianský, PR špecialista Dôvera ZP nevedeli zatiaľ odpovedať na otázku,  koľkí z ich poistencov sa v minulom roku nedali zaočkovať a po pandémii COVID-19 už sú.  


„Tieto informácie nemáme, nakoľko v tomto mesiaci ešte len prichádzajú dávky za september a za október ich nemáme ešte ani vykázané. Po ukončení sezóny očkovania budeme schopní pripraviť výpovednú štatistiku, uviedla pre Dalito.sk Beáta Dupaľová Ksenzsighová z UNION ZP.

Iba poisťovňa UNION uhradila v sezóne 2019/2020 spolu 13 104 dávok, čo predstavuje nárast o 12,4 % oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne. V sezóne 2018/2019 11 657 dávok, čo predstavuje nárast o 2 % oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne a v sezóne 2017/2018  11 430 dávok, čo predstavuje nárast o 4,7 % oproti predchádzajúcej chrípkovej sezóne.

Matej Štepianský, PR špecialista Dôvera ZP poskytol Dalito.sk všetky dáta, ktoré zatiaľ poisťovňa vie poskytnúť začiatkom novej chrípkovej sezóny.

Tabuľka: Dôvera ZP, a.s.

sezóna poistenci
chrípková sezóna 2018/2019 52 200
chrípková sezóna 2019/2020 47 500
počet poistencov, ktorí sa vakcinovali 2018/19 aj 2019/20 29 700
podiel počtu poistencov, ktorí sa vakcinovali 2018/19 aj 2019/20 57 %

Úrad verejného  zdravotníctva SR už hlási aj výskyt novej sezónnej chrípky 2020/2021. Za minulý týždeň bolo takých prípadov takmer 17 tisíc. Chorobnosť oproti predchádzajúcemu týždňu klesla o 2,5%. Komplikovaný priebeh malo 268 osôb.

Chrípka tam vyhynula

Zaujímavosťou je, že krajiny, ktoré majú sezónnu chrípku už v plnom prúde hlásia minimálne počty nakazených. Vysvetľujú si to tým, že sezónnu chrípku v krajine eliminujú aj prísne preventívne opatrenia proti COVID-19.


Mnohé krajiny Južnej pologule zaznamenali počas karanténnych opatrení proti COVID-19 rekordne málo prípadov chrípky. Ako uviedol spravodajský portál ČT24, napríklad lekári na Novom Zélande neodhalili jediný prípad chrípky od júla, odkedy začali robiť testy. Pritom rok predtým to v rovnakom mesiaci už bolo 57% z testovaných.

Rovnako je na tom aj Austrália. V júli a v auguste tu krajina registrovala  viac ako 131 tisíc prípadov chrípky, tohto roku v rovnakom období iba 315 prípadov. Kým v roku 2019 zomrelo na chrípku viac ako 950 ľudí, do 21. septembra prišlo o život 40 obyvateľov Austrálie.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *