Česká republika

Slovenský prezident na veľkolepých oslavách 100. výročia vzniku Československa v Prahe, inak

Pozvanie na úctivé a veľkolepé oslavy 100. výročia vzniku Československa v Prahe (28. 10. 2018) prijal aj najvyšší predstaviteľ Slovenskej republiky prezident Andrej Kiska. Redakcia Dalito.sk vám pri tomto významnom dátume a jedinečných oslavách v Prahe prináša fotogalériu momentiek slovenského prezidenta, ktoré redakcii poskytol Martin Lipták z tlačové oddelenie Kancelárie prezidenta SR. 

Oslavy 100. výročia vzniku Československa v Prahe boli tak trochu aj iné, aj neformálne, vďaka slovenskému prezidentovi. Pozrite si galériu z momentiek jeho návštevy.

100 ROKOV ČESKOSLOVENSKA


„Pripravili sme pre vás dokument o vzniku Československa. Uvidíte M. R. Štefánika s bradou, v civilnom oblečení. Dozviete sa o tom, ako vznikala nielen slovenská, ale aj česká hymna, ako vyzeral Štefánikov návrh na československú vlajku, ktorý nezvíťazil. Prihovoria sa vám odborníci a osobnosti, ktoré o našej krajine hovoria múdro a krásne.

Hodinový dokument sa bude vysielať iba dnes vonku na námestí pri soche M. R. Štefánika a československej štátnosti na nábreží Dunaja. Krátku ukážku uvidíte tu.

Mne sa pri slove Československo vybavuje pred očami úžasný príbeh krajiny, ktorá sa síce rodila veľmi komplikovane, ale dosiahla veľké úspechy. Bol to moderný demokratický štát, ktorý predstavoval rešpektovanú značku. Priniesol celkové povznesenie Slovenska, ktoré za neuveriteľne krátku dobu dvadsiatich rokov zaznamenalo nebývalý kultúrny, vzdelanostný i politický rozvoj.

História Česko-Slovenska, Slovenska i Česka je vlastne príbehom ľudí, ktorí tu žili a žijú, ktorí v rôznych obdobiach pre našu spoločnú vlasť i pre naše dnešné republiky niečo vykonali. My musíme pokračovať v ich krokoch.

Dovoľte popriať vám príjemné zážitky pri sledovaní filmu.“Zdroj:  FB Andfej Kiska

PRAHA 28. 10. 2018 


LEN TAK V ULICIACH PRAHY

SO ŽBIRKOM V PRAHE

„Občas sa snažím spievať jeho piesne, ale moc mi to nejde. S Mirom Žbirkom sme sa včera stretli v pražskej kaviarni Savoy. Výborne sme sa zabavili, keď som mu vysvetľoval, že Atlantídu v jeho oktáve jednoducho nedávam. Vypýtal som si aspoň autogram na CD a platňu, ako správny fanúšik. Miro Žbirka patrí k najznámejším Slovákom žijúcim v Prahe a stretli sme sa v deň osláv 100. výročia Československa.

Navštívil som aj slávnu kaviareň Slávia, kde chodil prezident Václav Havel, aby som sa porozprával so Silviou Hroncovou, bývalou riaditeľkou Slovenského národného divadla. Už 6 rokov ju od nás majú požičanú v pražskej štátnej opere, ktorú riadi. Teší ma, že si Slovákov v Českej republike vážia a robia nám tu vynikajúce meno.“ Zdroj: FB Andrej Kiska

LUCERNA

„Nikdy som tam nebol. Poznám to len z televízie. Koncerty, kapely, speváci, veľa ľudí, legendárny priestor.

Vedel som, že Pražský výber tam má koncert. Volali ma prísť sa pozrieť. Nerád komplikujem ľuďom život. Moja prítomnosť to spôsobuje. Plánovanie, ochranka, zapojenie desiatok ľudí, ktorým mením program. Nevedel som, kedy skončíme na Pražskom hrade s odovzávaním štátnych vyznamenaní


A riziko. Riziko, že na mňa – na politika budú pískať. Prídete niekam, kde vás nechcú a pokazíte sebe aj ľuďom večer. Nakoniec som sa rozhodol, že to risknem. Lucernu sme mali cestou na letisko.

Prijatie ma dojalo. Potlesk pri príchode. Ešte som nič nepovedal. Potlesk pri odchode. Hoci som im pokazil koncert. Museli ho na dve minúty prerušiť.

Pre mňa tie dve minúty znamenali veľmi veľa. Som takmer 5 rokov prezidentom, prirodzene je veľa ľudí, ktorí ma nemusia. Som prezidentom cudzej krajiny. Slovenska. Politik, čo sa votrel na koncert.

Hovoril som o Štefánikovi k tisícom rockových fanúšikov, ktorí čakali len dobrý „nářez“, nie politické reči. Tlieskali. Bol to úžasný pocit. Pocit, že to nerobíte zbytočne, že ľudia registrujú vašu prácu a aké hodnoty presadzujete. Pre toto stojí za to, snažiť sa ďalej.

Ďakujem, Praha! Ďakujem, Česko, za to, že som mohol s vami osláviť a pripomenúť si 100 rokov od vzniku nášho Československa. Nikdy nezabudnem na 28. október 2018. Bolo mi cťou.“ Zdroj: FB Amdrej Kiska

 

Môže vás zaujať:

Ivan Mrva: „Vznik spoločného štátu Slovensku pomohol, nie však ekonomicky.“


Ivan Mrva: „Vznik spoločného štátu Slovensku pomohol, nie však ekonomicky.“

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *