Šport

Smutný deň pre slovenský hokej, radostný pre Trnavu

Slovenskí hokejisti do 18 rokov vypadli z elitnej kategórie MS. V rozhodujúcom treťom zápase o udržanie prehrali so Švajčiarskom 3:6 a v sezóne 2019/2020 budú štartovať v I. divízii. Medzi elitu sa po štyroch rokoch vráti Nemecko.

Slováci v rozhodujúcom zápase nezvládli tretiu tretinu, v ktorej napriek snahe otočiť skóre z 2:3 inkasovali ďalšie tri góly. Slovenský tím spadol do nižšej kategórie prvýkrát od sezóny 2010/2011, po ktorej sa do nej vrátil v najrýchlejšom možnom čase.

3. zápas o udržanie:


Švajčiarsko – Slovensko 6:3 (2:2, 1:0, 3:1)
Góly: 5. Canova (Bardh), 14. Fuss (Schläpfer), 28. Dähler (Canova), 42. Salzgeber (Fuss, Zürcher), 51. Zürcher, 51. Knak (Delemont) – 14. Haščák (Krajč), 17. Mrázik (Turan, Čajkovič), 55. Haščák.

Rozhodovali: Kova (Fín.), Linde (Švéd.) – Šalagin (Rus.), Špůr (ČR), vylúčení: 5:6 na 2 min., navyše Čajkovič (SR) 5+DKZ za hrubosť, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 76 divákov.
/na zápasy 2:1, Švajčiarsko sa zachránilo/

zostavy:

Švajčiarsko: Henauer – Delémont, Fiedler, Pezzullo, Baragano, Guggenheim, Chanton, Rubanik, Ugazzi – Stoffel, Salzgeber, Knak – Dähler, Canova, Jobin – Zürcher, Schläpfer, Fuss – Marchand, Valenza, Bardh

Slovensko: Kozel – Turan, Gajdoš, Lavička, Kňažko, Mudrák, Golian, Hlaváč, Beňo – Mrázik, Sojka, Čajkovič – Chromiak, Haščák, Krajč – Turanský, Jelluš, Valigura – Škvarek, Eliáš, Lašák
Viliam Čacho, hlavný tréner SR „18“ /zdroj: hockes-slovakia.sk/: : „Ťažko sa hľadajú slová. Všetkých z nás to nesmierne mrzí. Nálada určite nie je dobrá. Pritom si dovolím povedať, že sme neodohrali zlý zápas. Mali sme viac príležitostí, aj sme boli na puku viac ako súper. Lenže, bohužiaľ, nedokázali sme streliť dostatočný počet gólov, kým naopak súper trestal každú jednu našu chybičku.“

Jozef Haščák, útočník SR /zdroj: hockey-slovakia.sk/ „Zápas sa hodnotí naozaj ťažko. V celom dueli sme mali prevahu, ale individuálne chyby nás stáli celý turnaj. Cítime obrovské sklamanie. Musíme si vstúpiť všetci do svedomia.“


Aj SVK – ČR prípravný zápas s prehrou

Zlá prvá tretina, výrazne lepší výkon v druhej a tretej časti hry. Práve takto videli sobotňajší prípravný zápas v Nitre proti Česku (0:2) slovenskí hokejisti. Brankár Marek Čiliak čaká od útočníkov väčší dôraz v bránkovisku, jeho slová potvrdil spoluhráč Samuel Buček. 

Čiliaka potešil zlepšený výkon Slovákov v druhej tretine a najmä pohyb. V ňom podľa jeho slov domáci Čechov prevyšovali. „Nehrali sme dobre v prvej tretine, akoby sme čakali, čo súper urobí. Dovolím si povedať, že v druhej tretine sme mali lepší pohyb ako Česi. Ale musíme sa viac tlačiť do bránky a cloniť. Dnes ich brankár všetko videl a chýbali nám dorážky. Ale pohyb sme mali dobrý,“ potvrdil Čiliak.

Duel poznačil rýchly gól súpera, Martin Zaťovič prekonal Čiliaka už v tretej minúte. Obaja hráči sa dobre poznajú, tri sezóny spolu odohrali v Komete Brno. „Rýchly gól ma nepoznačil, mám už dostatok skúseností. Ale on trafil Michalovi Čajkovskému do nohy, ja som sa potom s ‚Čajom‘ o tom rozprával. Ale vedel som, že bude strieľať na lapačku,“ povedal slovenský brankár.

O väčšom dôraze pred bránkoviskom hovoril aj útočník Samuel Buček, ktorý patril medzi najaktívnejších slovenských hráčov v stretnutí. „V prvej tretine sme hrali taký ustráchaný hokej, ale potom sme mali puk aj my. Oni na nás iba čakali. My sme sa snažili ísť do útoku, keď sme nahadzovali puky za ich obranu a hneď sme forčekovali, mali s tým problémy. Fungovalo to. Nedali sme iba góly, to bol celý problém. Ale treba ešte viac chodiť pred bránku, cloniť, tlačiť sa tam.“

Zlepšenie v hre Slovákov musí nastať aj v početnej výhode, v týchto situáciách sa im v dvojzápase s Českom nedarilo. Buček spomenul aj chémiu v jednotlivých útokoch, ktorá podľa jeho slov zatiaľ nie je úplne ideálna. „Každý sa snaží dať do toho sto percent. Musíme nájsť správnu chémiu v jednotlivých päťkách, to zatiaľ chýba. Až pred šampionátom sa zložia päťky a ak to nepôjde, je na tréneroch, ako to zmenia. Musíme si jednoducho sadnúť.“

Dvadsaťročný útočník zažil spolu s Róbertom Lantošim špeciálny zápas, nitrianske publikum obom pripravilo aplauz. Obaja odohrali v drese „corgoňov“ v Tipsport Lige skvelú sezónu, ktorú zakončili ziskom strieborných medailí. „Ja som si to užil. Hrať pred kulisou v Nitre je zážitok a najmä v reprezentačnom drese to bolo skvelé,“ uzavrel Buček.


Redakcia Dalito srdečne blahoželá HK Trnava k oficiálnemu dekorovaniu zlatých medailí za postup do extraligy dorastu počas prípravného hokejového zápasu Slovenska a Česka v Nitre.

Táto prezentácia vyžaduje JavaScript.

Pán Kohút, klobúk dole!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *