So syndrómom PIMS hospitalizovali v Česku už 500 detí. Prípady po prekonaní Covid-19 pribúdajú aj na Slovensku

Dalito.sk/ilustračné foto: Oddelenie zlyhávania a transplantácie srdca/foto: NÚSCH

Posledná vlna epidémie koronavírusu vrcholí aj v strednej Európe. Od jesene sa výrazne šíri aj medzi malými deťmi. Aj keď väčšinou Covid-19 prekonajú s miernymi príznakmi, vážne komplikácie čoraz častejšie nastávajú u detí niekoľko týždňov po prekonaní. Takzvaný PIMS syndróm priviedol do českých nemocníc už 500 detí, niektoré bojovali o život. Spôsobuje totiž až zlyhávanie srdca detí. Vo väčšine prípadov inak doteraz úplne zdravých. Na nové prípady upozornila televízia ČT v publicistickej relácii 168 hodín.

Zverejnené príbehy detí, ktoré so syndrómom PIMS bojovali alebo bojujú o život v nemocnici upozornili na to, že až do ochorenia Covid-19 to boli úplne zdravé deti. Problémy po prekonaní sa začali u nich až po pár týždňoch, zväčša bolesťami žalúdka a vysokými teplotami. Lekári si PIMS často mýlili so zápalom žalúdka či slepého včera.

Príbehy z ARO

Aj 7 ročné dievčatko bolo predtým úplne zdravé. Na ARO ležalo dva týždne. Všetko sa začalo ako bežná viróza, niekoľko týždňov potom ako prekonalo Covid-19. Na oddelení dýchalo len s podporou kyslíku, potrebovalo aj umelú podporu srdca. PIMS jej totiž napadol všetky orgány. Dievčatko trpelo obrovskými bolesťami. Ďalšie, 9 ročné, sa koronavírusom nakazilo v decembri. O mesiac neskôr skončilo na JIS v nemocnici.  Dievčatko je už doma, ale stále musí brať lieky a pravidelne navštevovať kardiológa a reumatológa. Aj ono bolo do nákazy úplne zdravé dieťa. Čo bude ďalej stále nikto nevie, povedali matky v relácii ČT 168 hodín.

Český minister zdravotníctva Vlastimil Válěk (TOP 09) v českom parlamente upozornil, že u detí síce nie je priebeh koronavírusu dramatický, až na tie, ktoré neskôr dostanú PIMS syndróm, ktorý označil za naozaj veľký problém, na ktorý umierajú aj deti a nielen občas.  

Na nebezpečné multisystémové ochorenie, ktoré postihuje naraz mnoho orgánov upozornili aj českí špecialisti na detských oddeleniach. Za najnebezpečnejšie označili to, že syndróm môže napadnúť srdce a spôsobiť až jeho zlyhanie. A veľmi rýchlo, doslova zo dňa na deň bez akéhokoľvek biochemického upozornenia.

Aj lekári sa mýlia

Detí po prekonaní covidu so syndrómom PIMS stále pribúda. Najťažšie prípady u susedov koncentrujú v pražskej nemocnici Motole. Doteraz ich tam liečili už osemdesiat, naposledy srdiečko zlyhávalo malému pacientovi dva týždne dozadu. Príznaky sú často absolútne neodlíšiteľné od napríklad zápalu slepého čreva. Ide o novú pediatrickú diagnózu, ktorá zbystrila pozornosť odborníkov po celom svete. Syndróm multisystémovej zápalovej odpovede spojenej s Covid-19 (PIMS-TS) – po prvý raz svetoví pediatri popísali v roku 2020 v krajinách po celom svete. Špeciálny seminár k novej diagnóze usporiadala aj Pediatrická klinika 2. LF UK a FN Motol v spolupráci s lekármi z FN Hradec Králové v januári 2021. Lekári si tak navzájom vymenili prvé skúsenosti s úplne novým ochorením.  Odborníci upozorňujú, že covid spúšťa deťom aj silnú astmu. Pritom drvivá väčšina z detí bola predtým absolútne zdravá.  Vyjadrenia českých expertov v relácii ČT z 31. januára 2022  168 hodín TU

Na prvé poznatky o PIMS upozorňuje na webe aj Detská fakultná nemocnica v Košiciach. Vychádza zo zdroja:  Great Ormond Street Hospital, Royal College of Paediatrics and Child Health. Uvádza, že Pediatrický zápalový multisystémový syndróm (PIMS) je nové ochorenie, ku ktorému dochádza niekoľko týždňov po prekonaní COVIDU-19. Aj keď väčšina detí a mladých ľudí, ktorí majú COVID-19, nemá žiadne alebo len mierne príznaky ochorenia, veľmi malý počet z nich môže po niekoľkých týždňoch od prekonania COVID-19 ochorieť na PIMS. 

Prípady PIMS na Slovensku

Aké sú momentálne presné čísla na Slovensku pre Dalito.sk uviedla hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva SR Zuzana Eliášová: „Aktuálne evidujeme viac ako 200 detí s PIMS.  Za posledné týždne výskyt syndrómu PIMS výrazne stúpol a to aj u detí, u ktorých je ľahký priebeh ochorenia COVID. Počet PIMS stúpa pomerovo k počtu výskytu COVID. Neznamená to, že omikron mutácia je agresívnejšia, ale je viac pozitívnych.”

Napríklad v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave od začiatku pandémie mali s PIMS hospitalizovaných 28 detí. V prvej, druhej aj tretej vlne rovnako po 14 malých pacientov. Detská fakultná nemocnica v Banskej Bystrici doteraz liečila 19 detí s PIMS, Fakultná nemocnica Trenčín 9 detí. Fakultná nemocnica s poliklinikou Nové Zámky musela do Bratislavy preložiť 3 deti s touto diagnózou po prekonanom covide. Podľa ich hovorcov, žiadne dieťa nezomrelo.

Imunologička Katarína Bergendiová upozorňuje, že ochorenie COVID -19 má v rôznych vekových kategóriách rôzny klinický priebeh, ako aj možné komplikácie. Na základe mnohých klinických štúdii 95 – 97%  detí má asymptomatický, prípadne oligosympomatický priebeh.

„Potenciálne život ohrozujúcou komplikáciou je Pediatrický zápalový multisystémovy syndróm (PIMS), čo je závažné ochorenie, s ktorým sa lekári stretávajú v posledných týždňoch prevažne v nemocnici a má široké spektrum príznakov. Rozpoznanie ochorenia vo včasnom štádiu je veľmi problematické. Prejavuje sa po troch až šiestich týždňoch od potvrdeného ochorenia COVID-19. Všetky deti s PIMS majú podľa odborníka vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní. Jedným z dominantných príznakov ochorenia je postihnutie gastrointestinálneho traktu. Detskí pacienti majú veľmi časté výrazné bolesti brucha, ktoré môžu imitovať náhlu brušnú príhodu, prípadne aj vracanie a hnačky. Postupne sa môže objaviť začervenanie očí, ktoré sa podobá na zápal spojiviek, a kožná vyrážka, ktorá má veľmi rôznorodý vzhľad. Pri kombinácii týchto príznakov je určite potrebné vyhľadať lekára. Niektoré deti majú aj bolesti hlavy alebo pociťujú výraznú slabosť, môžu mať príznaky ako pri zápale mozgových blán – bolesti hlavy, vracanie, svetloplachosť. K plne rozvinutému priebehu patrí postihnutie srdca a ciev s rýchlo progredujúcou kardiálnou insuficienciou až s rozvojom šokového stavu. Podľa údajov  z  NÚDCH žiadne dieťa s týmto ochorením nebolo predtým choré či polymorbídne, spravidla išlo o dovtedy úplne zdravé deti. Odborníci tvrdia, že na základe dostupných údajov sa zdá, že očkovanie proti ochoreniu COVID-19 deti chráni aj pred vývojom PIMS,” uviedla pre Dalito.sk skúsená imunologička s viac ako 30 ročnou praxou.

Aké sú príznaky PIMS?

Základným príznakom sú vysoké horúčky, ktoré pretrvávajú niekoľko dní.

K ďalším príznakom patria:

  • Vyrážky
  • Únava a slabosť
  • Bolesti brucha
  • Hnačky
  • Zvracanie
  • Červené oči
  • Červené a popraskané pery
  • Opuchnuté ruky a nohy
  • Šúpanie pokožky na rukách a nohách
  • Bolesť hlavy
  • Bolesti svalov
  • Zväčšené lymfatické uzliny na krku
  • Predráždenosť
  • Kŕče

(Ak vás článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu