Sociálne siete môžu výrazne ovplyvniť pracovnú kariéru. Nepomôže ani mazanie

Dalito.sk/ilustračné foto: Dalito.sk
DALITO -

Používatelia sociálnych sietí si nie vždy uvedomujú, ako môže obsah, ktorý zverejňujú, ovplyvniť ich budúci pracovný život. Drvivá väčšina z generácie Z (narodených od polovice 90. rokov do roku 2012) chcela v minulom roku natrvalo zmazať nejaký svoj príspevok. Vyplýva to z celoeurópskeho prieskumu antivírusovej spoločnosti Kaspersky medzi ľuďmi vo veku od 16 rokov, na ktorý upozornil portál novinky.cz.

Komplikácie v práci

Aj zmazané príspevky na sociálnych sieťach môžu ovplyvniť pracovné pohovory, teda budúcnosť pracovnej kariéry.

„Celkovo 42 % používateľov tvrdí, že ich profily na sociálnych sieťach nereprezentujú autenticky. Ďalších 48 % uviedlo, že ak by ich nevymazali, ostatní by si o nich mohli urobiť zlú predstavu, ak by čerpali z histórie internetových vyhľadávačov a sociálnych sietí,“ povedal David Emm, hlavný bezpečnostný analytik globálneho výskumného a analytického tímu (GReAT) spoločnosti.

„Podľa 38 % opýtaných sú z hľadiska budúcej pracovnej kariéry alebo vzťahov najškodlivejšie príspevky, ktoré urážajú ľudí so zdravotným postihnutím. Približne každý tretí respondent (34 %) uviedol, že ich vyhliadky na lepšie pracovné zaradenie by mohlo negatívne ovplyvniť zdieľanie príspevkov zameraných proti očkovaniu alebo používanie výrazov zameraných proti transsexuálom (32 %),“ doplnil Emm.

Nezmazateľné

Napriek tomu, že na sociálnej sieti môžete svoje príspevky mazať, väčšina si neuvedomuje, že akonáhle sa nejaká informácia ocitne na sieti, žije si už vlastným životom. Nie je totiž nič jednoduchšie ako si vytvoriť kópiu takého príspevku, ktorú následne môže už ktokoľvek šíriť bez nášho vedomia. 

To je asi aj dôvod, prečo 82 % opýtaných mladších Európanov chcelo v minulom roku natrvalo zmazať nejaký príspevok zo svojho profilu. Alarmujúce je, že prevažná väčšina (81 %) vo veku 16 až 21 rokov sa mylne domnieva, že má plnú kontrolu nad tým, čo môže zo svojho online priestoru vymazať.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)