Sociálne siete sa správajú nezodpovedne, keď umožňujú šíriť nenávisť a neznášanlivosť

Dalito.sk/foto: Dalito.sk/zdroj: yahoo

Sociálne siete zlyhávajú v boji proti nenávisti, neznášanlivosti a antisemitizmu. Na drvivú väčšinu takýchto nahlásených príspevkov a materiálov nereagujú a naďalej ich ponechávajú na internete. Upozornilo na to britsko-americké Centrum pre boj proti digitálnej nenávisti (CCDH) v najnovšej štúdii s názvom Failure to Protect. O podstatných zisteniach informoval aj denník The Guardian.

Sociálne siete Facebook, Twitter, Instagram, YouTube a TikTok nereagovali na 84 percent nahlásených príspevkov šíriacich protižidovskú nenávisť a propagandu. Britský denník na základe uvedenej štúdie konštatuje, že sociálne siete neodstraňujú ani antisemitské konšpiračné teórie súvisiace s pandémiou.

Analytici CCDH v priebehu šiestich týždňov nahlásili stovky nenávistných príspevkov. Ide o rasistické, antisemitské, nacistické a neonacistické príspevky, ktoré majú dokopy viac ako sedem miliónov videní. Hoci každý z týchto príspevkov porušoval pravidlá daných platforiem, odstránených bolo menej ako 16 percent.

Z tohto hľadiska je najhorší Facebook, ktorý konal len v necelých 11 percentách takýchto prípadov. Facebook v novembri minulého roku sprísnil svoje pravidlá, resp. zásady súvisiace so šírením nenávistných prejavov, no v praxi to tak nevyzerá.

Podobne slabo reaguje aj Twitter, ktorý odstránil len 11 percent takýchto nahlásených príspevkov či materiálov. Instagram zhruba 18 percent. Ani Twitter ani Instagram neodstraňuje hashtagy, ktoré sú používané na popieranie holokaustu a šírenie protižidovských konšpiračných teórií. YouTube reagovalo na 21 percent nahlásených príspevkov, čo aj v tomto prípade znamená, že drvivá väčšina nenávistných videí, ktoré vidia milióny ľudí, naďalej zostávajú na internete.

Denník The Guardian cituje riaditeľa CCDH Imrana Ahmeda, podľa ktorého výskum ukázal, že nenávistný materiál zostáva na sociálnych sieťach nie v dôsledku zlyhávania algoritmov či automatizácie, ale preto, lebo tieto spoločnosti dovoľujú „fanatikom ďalej udržiavať svoje účty otvorené a ich nenávisť nechávajú na internete“, a to aj napriek tomu, že na takéto účty, príspevky a materiály sú upozornení moderátori týchto platforiem.

Podľa šéfa Centra pre boj proti digitálnej nenávisti sa tak sociálne siete stali „bezpečným miestom pre rasistov“ a znormalizovali „nenávistnú rétoriku bez obáv z následkov“.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)