Spektrum

Špión, ktorého s manželkou popravili pre klamstvo jej brata

Dnes uplynie sto rokov od narodenia aktivistu, bojovník za mier a špióna Juliusa Rosenberga. Narodil sa 12. mája 1918 v New Yorku, v chudobnej rodine židovských prisťahovalcov, ktorá prišla do USA z Poľska. Špióna, ktorý spolu s manželkou vstúpil do komunistickej strany, v čase, keď bola ešte legálna, popravili na elektrickom kresle. Jej brat sa až po dlhých rokov priznal, že pri svedectve klamal.

Jeho otec si želal, aby sa stal rabínom, ale Rosenberg sa rozhodol študovať elektrotechniku. Vyštudoval v roku 1939 s titulom elektrotechnický inžinier. V tom istom roku sa oženil s Ethel Greenglassovou.

Už ako študent sa Rosenberg politicky angažoval a zapojil sa do špionáže pre Zväz sovietskych socialistických republík (ZSSR). V roku 1942 spolu so svojou ženou vstúpil do komunistickej strany, z ktorej však o rok neskôr obaja vystúpili.


Pracoval ako civilný pracovník v americkej armáde. Po skončení druhej svetovej vojny v máji 1945 ho však prepustili pre zatajenie členstva v komunistickej strane. Pracoval v spoločnosti Emerson Radio Corporation, z ktorej bol prepustený na konci roka 1945. O niekoľko mesiacov neskôr založil malý obchod, v ktorom jeho švagor David Greenglass investoval. Julius Rosenberg pokračoval v špionážnej činnosti.

V roku 1950 sa špionážna sieť začala rozpadávať zatknutím Klausa Fuchsa a Harryho Golda. David Greenglass neskôr priznal, že svoju sestru a Juliusa Rosenberga obvinil z prezradenia tajomstva výroby atómovej zbrane Sovietskemu zväzu. Julius Rosenberg bol zatknutý 17. júla 1950 a manželka Ethel o mesiac neskôr.

Julius a Ethel Rosenbergovci boli 29. marca 1951 odsúdení na smrť za sprisahania a špionáže v službách ZSSR. Výpoveď, ktorú súdu podal David Greenglass, mnohí označili za nedôveryhodnú. Hlavnú časť dôkazov získali vyšetrovatelia z odpočúvania sovietskej šifrovanej komunikácie, ktorú americká Ústredná spravodajská služba (CIA – Central Intelligence Agency) nechcela využiť na súde, aby tým neprišla o možnosť odpočúvať sovietsku komunikáciu.


Američana Juliusa Rosenberga spolu s manželkou Ethel dňa 19. júna 1953 popravili na elektrickom kresle vo väzení Sing Sing v Ossiningu v americkom štáte New York. Ich deti, vtedy sedemročný Michael a desaťročný Robert, ostali bez rodičov a putovali do sirotinca. V americkej histórii išlo o vôbec prvých občanov popravených za podobný čin.

Ohlasy nedali na seba dlho čakať. Pred Bielym domom sa zhromaždili malé skupinky demonštrantov s transparentmi, na ktorých stálo „Smrť komunistickým krysám!“. Na druhej strane tisícky ľudí žiadali ich milosť. Boli medzi nimi obyčajní ľudia, ale aj umelci, vedci v USA, či vo Francúzsku, Taliansku, Nemecku, v ZSSR, v Latinskej Amerike a v iných častiach celého sveta.

Prezidenti USA, Harry Truman v roku 1952 a potom aj Dwight Eisenhower v roku 1953 boli neoblomní, milosť, o ktorú manželia opakovane žiadali, nepripustili. Americká Ústredná spravodajská služba (CIA) v lete 1995 zverejnila 49 dešifrovaných správ, ktoré viedli k odhaleniu ich špionážnej činnosti.


Historici v roku 2008 po preskúmaní archívnych materiálov poukázali na významnú časť výpovede Ruth Greenglassovej. V tej sa nikde nespomína, že videla Ethel Rosenbergovú odpisovať tajné údaje. Naopak, Ruth v nej uviedla, že ona sama ich odpísala normálnym písmom. Toto jej svedectvo sa zhoduje s informáciami z neskôr dešifrovaných sovietskych údajov, podľa ktorých Sovieti opísali materiál od Rosenbergovcov ako písaný normálnym ručným písmom.

Záznamy veľkej poroty z najväčšieho špionážneho prípadu z čias studenej vojny teda naznačili, že Ethel Rosenbergovú odsúdili a popravili na základe krivého svedectva obžaloby, hoci archívy otvorené po páde komunizmu v ZSSR potvrdili, že Rosenbergovci boli špiónmi, aj keď sa ich význam v špionáži precenil.

David Greenglass sa po dlhých rokoch priznal, že vo svojich svedectvách klamal, aby chránil svoju manželku. Netušil vraj, že jeho krivé svedectvo privedie jeho sestru a jej manžela na elektrické kreslo.


Robert Meeropol, najmladší syn Juliusa a Ethel Rosenbergovcov, napísal knihu spomienok „An Execution in the Family“ (Poprava v rodine), ktorú vydal 19. júna 2003 pri príležitosti 50. výročia úmrtia jeho rodičov.

Môže vás zaujať:

Mata Hari. Tajomná femme fatale dvadsiateho storočia


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *