Sťahujete sa do oblasti bez kanalizácie? To chce žumpu

Dalaito.sk/ilustračné foto: ArtPanupat / Shutterstock.com
PR -

Kedysi bolo trendom sťahovať sa z dedín do miest. Ľudia túžili mať všetko „poruke“ a nedochádzať cez polovicu okresu do práce, k lekárovi, či vždy, keď chceli spraviť väčší nákup. V súčasnosti však môžeme vidieť trend opačný.

Kanalizácia nie je všade samozrejmosťou. Ale jej absencia nie je ani problémom

Ľudia opúšťajú mestá a stavajú si rodinné domy v obciach, ktoré sa tak rýchlo rozrastajú. Chcú skrátka pokojnejší život na vidieku a „útek“ z preplnených miest. Sťahovanie sa na vidiek však často prináša nutnosť riešiť veci, s ktorými sa v mestách nestretnete.

Napríklad, kde skončia odpadové vody z vášho nového WC, umývadiel a podobne? Nie všetky obce majú totižto kompletnú kanalizačnú sieť. Výnimkou nie sú ani lokality kompletne bez kanalizácie.

V takom prípade budete potrebovať vlastnú žumpu. Ak je toto aj vaša situácia, zohnať žumpu nie je problém. Kvalitné žumpy z Čadce vám doručia kdekoľvek na Slovensko. I keď predsa len jednu vec budete musieť preto urobiť. Alebo vlastne dve.

Nepodceňte výber

V prvom rade si vybrať vhodnú žumpu. To znamená vybrať si najskôr, či chcete „klasickú“ jednokomorovú žumpu alebo septik, ktorého výhoda spočíva v tom, že ho nemusíte tak často odčerpávať. Pochopiteľne sú však septiky o niečo drahšie.

Na intenzitu odčerpávania má veľký vplyv aj objem žumpy. Určite sa nesnažte šetriť tým, že si zaobstaráte malú žumpu. Ľahko by sa mohlo stať, že jej odčerpávanie by ste zaradili medzi pravidelné domáce práce. Najlepšie je sa v tomto ohľade poradiť s predajcom, ale vo všeobecnosti sa pre bežné rodiny odporúčajú žumpy s objemom okolo 10 až 12 m3.

Druhou vecou, ktorú po výbere žumpy budete musieť urobiť, je obliecť si odolné montérky a pripraviť si jamu na žumpu. Alebo si ju nechať vykopať. Následne vám už budú môcť žumpu doviezť kľudne aj zo spomínanej Čadce a osadiť ju. A potom už stačí len pripojiť potrubia. Tým máte vyriešený problém niektorých lokalít. Nebudete sa tak musieť vzdať sna o bývaní v kľudnej lokalite.