Stále máte problém zvyknúť si na prácu z domu? 6 jednoduchých tipov ako to zvládnuť

Dalito.sk/ilustračné foto: archív Dalito
DALITO -

Pandémie koronavírusu sa zasa roztáča a mnohých opäť prinúti pracovať z domu. Na pracovnom trhu sa už udomácnili pojmy ako „home office“ alebo „remode“. Zatiaľ čo pre niekoho je takýto spôsob zaužívaný, iní stále nevedia ako mu prísť na chuť. Kľúčom je osvojiť si správne návyky.

VYPRACUJTE SI ČASOVÝ HARMONOGRAM

Je dobré si vopred stanoviť, čo všetko chcete počas dňa stihnúť urobiť. Pokojne si svoj rozvrh napíšte na papier, aby bolo jednoduchšie ho dodržať. Ak viete, že potrebujete toho daný deň stihnúť veľa, privstaňte si. Naopak, keď máte povinností menej, striktné dodržiavanie zabehnutého režimu by bolo neefektívne. Keď budete mať na pracovnú činnosť priveľa priestoru, začnete vymýšľať spôsoby, ako sa jej vyhnúť.

Dôležité je naplánovať si aj koniec pracovného dňa. Ak budete mať nastavené hranice, zabráni vám to odkladať prácu na neskôr. Taktiež si týmto spôsobom osvojíte režim, vďaka ktorému budete rovnako produktívny ako v kancelárií.

Po uplynutí stanoveného času, vypnite všetky zariadenia, na ktorých pracujete. Sústreďte sa na seba a načerpanie síl do nového dňa. Hlavne pri psychicky náročných profesiách je nevyhnutné na chvíľu úplne vypnúť.

ZACHOVAJTE PÔVODNÝ REŽIM

S predošlým bodom súvisí aj predstava, že ste na pracovisku a nie u vás doma. Ak ste boli zvyknutí vstávať do práce skoro ráno, pokračujte v tom aj naďalej. Oblečte sa, ako keby ste reálne do práce išli. Menej komfortný odev vzbudí pocit, že aj postoj k práci musí byť profesionálnejší.

Nezabúdajte ani na prestávky. Nárok na prestávku má zamestnanec až po niekoľkých hodinách práce. Samozrejme, že vy si môžete dopriať pauzu už o niečo skôr. Určite by však nemala trvať dlhšie ako hodinu. Ako presne, na to na Dalito.sk upozornil aj rešpektovaný gastroenterológ.

Ďalšie návody ako z domu urobiť čo najviac nájdete TU na www.pracuj.sk