Štát posiela nevyžiadané SMS správy koľko chce, kedy chce a kam chce

Dalito.sk/ilustračné foto: TASR /AP
DALITO -

Od marca poslala vláda Slovenskej republiky a jej inštitúcie takmer desať  nevyžiadaných SMS správ všetkým užívateľom slovenských mobilných sietí, kým v Českej republike dve. Bez ohľadu na to, na ktorej polovici zemegule sa práve nachádzate.

Takto prišla aj nevyžiadaná SMS správa napríklad aj tým občanom, ktorí sú už mesiace za hranicami. Úrad verejného zdravotníctva SR v nej ďakoval aj občanom SR za to, že počas veľkonočných sviatkov ostali doma napriek tomu, že sa nachádzali aj mimo územia Európskej únie.

Naposledy dostali SMS správu užívatelia od ministerstva obrany SR s tým, že ak sa nachádzajú v blízkosti okresov Bardejov, Dolný Kubín, Tvrdošín či Námestovo, aby sa prišli dať bezplatne otestovať. Táto SMS prišla 24. októbra 2020 aj do USA, Austrálie až po susednú Českú republiku. Ale dnes o tom, že ak ste zdravotník, máte prísť pomôcť s celoplošným testovaním. Nevyžiadané SMS sa tak zo dňa na deň množia a nekontrolovateľne pribúdajú vo dnes či v noci.

Dalito.sk oslovilo všetkých operátorov na Slovensku s tým, dokedy budú podobné nevyžiadané správy zasielať všetkým užívateľom slovenských mobilných kariet aj napriek tomu, že sa od krajiny nachádzajú tisícky kilometrov po celom svete, prípadne si to jednoducho neprajú, lebo niekoho rušia.

Pavel Ďurík, hovorca pre korporátne záležitosti Slovak Telekom, a.s. upozornil nespokojných užívateľov, ktorých zasielanie hromadných sms vyrušuje, že ide o požiadavku štátnych orgánov na odosielanie informačných SMS vyplývajú z legislatívy platnej v danom čase a to najmä Opatrení súvisiacich s potláčaním pandémie a Zákona 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách. Pričom príslušný orgán štátu naformuluje požiadavku aj obsah správy. Upozornil Pavel Ďurík

„Štátne orgány za tieto služby neplatia, nakoľko sa jedná o verejný záujem, prípadne zákonnú povinnosť. Na základe Zákona 351/2011 Z.z. o elektronických komunikáciách, sme povinní zachovať mlčanlivosť o poskytovaných súčinnostiach. Do pozornosti dávame ustanovenia § 42 ods. 4 a 5 a 63 ods. 16. 

Odosielanie SMS štátnych orgánov obmedziť nevedia.

„Je len na užívateľovi, či si sám obmedzí prijímanie komunikácie z predmetných čísiel v nastaveniach svojho mobilného zariadenia,“ upozornil hovorca Slovak Telekom.

Ján Kalafut, PR manažér O2 Slovakia, s.r.o. ho doplnil s tým, že

operátori sú povinní poskytovať orgánom štátu súčinnosť potrebnú na plnenie ich úloh, a to napríklad v prípade ochrany života alebo zdravia osôb.

„V súčinnosti s príslušnými orgánmi sme doteraz pristúpili k rozoslaniu varovných, ďakovných a informačných SMS. Všetkým aktivitám však musí predchádzať oprávnená a odôvodnená žiadosť štátnych orgánov,“ upozornil Ján Kalafut.

Hovorkyňa  Orange Slovensko Alexandra Piskunová sa rovnako ako jej kolegovia z konkurencie odvolala na žiadosť štátneho orgánu vo verejnom záujme podľa §42 ods. 5 ZoEK v spojitosti s odsekom 4.

„Podmienky, aj bázu zasielanie SMS správ si definuje štátny orgán,“ uviedla Piskunová.

Na otázku koľko presne takýchto štátnych správ od marca už rozposlali a presne, ktoré štátne orgány si ich objednali neodpovedal ani jeden mobilný operátor.