Štátna moc totálne ovládla ľudské životy

Dalito.sk/Foto: Lindeni, Wired

Pocity strachu, ohrozenia a beznádeje. Desivý svet, v ktorom vám mocní vymývajú mozgy a vy sa musíte len prizerať. Alebo o tom ani netušíte…

Ostrov bez pamäti je kniha, ktorá vás zasiahne, zastaví a prinúti premýšľať. Je to orwellovský román o totálnom ovládnutí ľudských životov štátnou mocou od jednej z najoceňovanejších autoriek súčasnosti.

Tam, kde miznú objekty

Na bezmennom ostrove pri bezmennom pobreží miznú objekty: najskôr klobúky, potom stuhy, vtáky, ruže. Väčšina obyvateľov ostrova na stratené predmety okamžite zabúda, akoby im ktosi vygumoval spomienky. Lenže tí, čo neprišli o schopnosť pamätať si, žijú v ustavičnom strachu. Pátra po nich pamäťová polícia, ktorá má za úlohu zabezpečiť, aby to, čo zmizlo, upadlo navždy do zabudnutia.

Keď mladá spisovateľka zistí, že aj jej redaktor patrí do kategórie prenasledovaných, snaží sa ho udržať pri živote v tajnej skrýši pod podlahou. Ich jedinou nádejou na záchranu pred hrôzou a vecným zabudnutím je román, na ktorom tajne pracujú… No čo ak o chvíľu prídu aj o schopnosť písať?

„Hlboký román so silným posolstvom. Vyznačuje sa nadčasovosťou legendy, no zároveň naliehavo varuje pred zbesilosťou dnešného sveta, ktorý zabúda na lekcie minulosti,“ napísali The A. V. Club

Ostrov bez pamäti je náročnejšie čítanie, podobne ako slávny Orwellov román, no pritom je pútavý a naliehavý. Je varovaním a zdvihnutým prstom. Pohráva sa s našou predstavivosťou, mysľou, s naším pohľadom na svet naokolo. Hoci autorka knihu napísala už v roku 1994, jej posolstvo a odkaz sú aktuálne aj dnes.

Viac ako 50 diel

Autorka Yoko Ogawa je držiteľkou všetkých významných japonských literárnych cien. Svoju spisovateľskú dráhu odštartovala v roku 1988 a odvtedy napísala viac ako päťdesiat diel z oblasti fiction i nonfiction literatúry. Anglický preklad románu Ostrov bez pamäti (Lindeni 2021) sa stal finalistom Medzinárodnej Man Bookerovej ceny 2020. Viaceré z jej románov sa zaoberajú otázkou pamäti, jej existenciálnym dosahom na ľudský život.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)