Názory a Komentáre

Štátny sviatok papalášov a podvodníkov

Nórske kráľovstvo

V dielňach obchodu s národnými krojmi sa v apríli a máji pracuje nonstop. Ešte v zime musí jeho šéfka robiť nábor v Poľsku, aby svojim nórskym šičkám dodala posilu pred májovou oslavou Dňa ústavy. Je to jediný necirkevný štátny sviatok v roku a symbolizuje ho slávnostné, ľudové oblečenie, za ktoré domáci neváhajú minúť tisíce eur.

Národné kroje na národný deň

Na Deň ústavy chce mať každý Nór a Nórka dobre padnúci kroj s ozdobami a drahými doplnkami. Týždne pred oslavou národného dňa sú v uliciach čistiace čaty, v každej ulici je brigáda, obyvatelia pracujú spoločne, aby na Deň D bolo všetko čisté a krásne. Výklady obchodov vyzdobia štátnymi vlajkami, kvetinárstva predávajú kytice vo farbách národnej trikolóry. Celé Nórsko oslavuje Deň ústavy 17. mája a vrcholom tejto oslavy je štvrť milióna ľudí na hlavnej ulici v centre Oslo. Stredom ulice pochodujú školy a školské hudobné zbory. Ich trasa končí pod balkónom kráľovského paláca, z ktorého svoj ľud zdraví hlava štátu – kráľ s rodinou. Zdá sa to neuveriteľné, možno smiešne alebo trápne, ale je to nádherná oslava národného dňa, ktorá každoročne spojí všetkých ľudí. Niečo podobné som raz zažil o mesiac neskôr v Rejkjavíku. Vtedy svoj národný deň oslavuje Island.

Veľkolepý ohňostroj a BBQ

Vopred naplánovaný deň začína cestou do supermarketu. Nákup na večernú grilovačku je dôležitá súčasť osláv dňa nezávislosti v USA. Na parkovisku stretávame našich známych a rozdelíme sa na skupinu, čo nakúpi jedlo a na skupinu, kupujúcu pitie. Večer sa zíde do desať priateľov. Pred odchodom na nábrežie kam sa zídu desaťtisíce na sledovanie najdlhšieho a najväčšieho ohňostroja, aký som kedy zažil, grilujeme, bavíme sa, diskutujeme. Je to dobrá diskusia, som v Cambridge, s priateľmi s najlepšími univerzitami. Zásobník tém na diskusiu medzi Američanmi a Európanmi je nevyčerpateľný. 4. júla je štátny sviatok a Američania oslavujú vo veľkom štýle a sú hrdí na svoju krajinu.


Deň ústavy – deň dovolenky

Prelom augusta a septembra je typický stretnutiami najvyššej politickej reprezentácie, charakterizovaný zväčša prázdnymi rečami. Väčšinu existencie samostatného štátu sa v ten deň prihovárajú nedemokrati. Ich spoločnou črtou  je obchádzanie a ohýbanie zákonov, schvaľovanie protiústavných zákonov, podvádzanie, lži.

Prvého septembra je Deň Ústavy Slovenskej republiky. Vždy ideálny čas pre domácich vybrať sa preč z krajiny a v kombinácii so sviatkom SNP si dopriať dlhší čas voľno.  Nie je pritom nutné minúť si dovolenkové dni zo zamestnania.

Aký štát, taký je vzťah ľudí k nemu. Slovenská republika nevznikla pre ľudí, ani z vôle ľudu, ale pre papalášov a podvodníkov. Pre takých je každoročne Deň ústavy. Pre zvyšok obyvateľstva ho môžu pokojne zrušiť.   


(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *