Štátny sviatok papalášov a podvodníkov

Dalito.sk/Oslavy Dňa ústavy v nórskom Oslo pred kráľovským palácom/foto: MB
DALITO -

V dielňach obchodu s národnými krojmi sa v apríli a máji pracuje nonstop. Ešte v zime musí jeho šéfka robiť nábor v Poľsku, aby svojim nórskym šičkám dodala posilu pred májovou oslavou Dňa ústavy. Je to jediný necirkevný štátny sviatok v roku a symbolizuje ho slávnostné, ľudové oblečenie, za ktoré domáci neváhajú minúť tisíce eur.

Národné kroje na národný deň

Na Deň ústavy chce mať každý Nór a Nórka dobre padnúci kroj s ozdobami a drahými doplnkami. Týždne pred oslavou národného dňa sú v uliciach čistiace čaty, v každej ulici je brigáda, obyvatelia pracujú spoločne, aby na Deň D bolo všetko čisté a krásne. Výklady obchodov vyzdobia štátnymi vlajkami, kvetinárstva predávajú kytice vo farbách národnej trikolóry. Celé Nórsko oslavuje Deň ústavy 17. mája a vrcholom tejto oslavy je štvrť milióna ľudí na hlavnej ulici v centre Oslo. Stredom ulice pochodujú školy a školské hudobné zbory. Ich trasa končí pod balkónom kráľovského paláca, z ktorého svoj ľud zdraví hlava štátu – kráľ s rodinou. Zdá sa to neuveriteľné, možno smiešne alebo trápne, ale je to nádherná oslava národného dňa, ktorá každoročne spojí všetkých ľudí. Niečo podobné som raz zažil o mesiac neskôr v Rejkjavíku. Vtedy svoj národný deň oslavuje Island.

Veľkolepý ohňostroj a BBQ

Vopred naplánovaný deň začína cestou do supermarketu. Nákup na večernú grilovačku je dôležitá súčasť osláv dňa nezávislosti v USA. Na parkovisku stretávame našich známych a rozdelíme sa na skupinu, čo nakúpi jedlo a na skupinu, kupujúcu pitie. Večer sa zíde do desať priateľov. Pred odchodom na nábrežie kam sa zídu desaťtisíce na sledovanie najdlhšieho a najväčšieho ohňostroja, aký som kedy zažil, grilujeme, bavíme sa, diskutujeme. Je to dobrá diskusia, som v Cambridge, s priateľmi s najlepšími univerzitami. Zásobník tém na diskusiu medzi Američanmi a Európanmi je nevyčerpateľný. 4. júla je štátny sviatok a Američania oslavujú vo veľkom štýle a sú hrdí na svoju krajinu.

Deň ústavy – deň dovolenky

Prelom augusta a septembra je typický stretnutiami najvyššej politickej reprezentácie, charakterizovaný zväčša prázdnymi rečami. Väčšinu existencie samostatného štátu sa v ten deň prihovárajú nedemokrati. Ich spoločnou črtou  je obchádzanie a ohýbanie zákonov, schvaľovanie protiústavných zákonov, podvádzanie, lži.

Prvého septembra je Deň Ústavy Slovenskej republiky. Vždy ideálny čas pre domácich vybrať sa preč z krajiny a v kombinácii so sviatkom SNP si dopriať dlhší čas voľno.  Nie je pritom nutné minúť si dovolenkové dni zo zamestnania.

Aký štát, taký je vzťah ľudí k nemu. Slovenská republika nevznikla pre ľudí, ani z vôle ľudu, ale pre papalášov a podvodníkov. Pre takých je každoročne Deň ústavy. Pre zvyšok obyvateľstva ho môžu pokojne zrušiť.   

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)