Šport

Štátny tajomník Jozef Gönci: „Ak odzneli takéto veci od našich reprezentantov, tak asi je niečo niekde naštrbené.“

Slovenská hokejová reprezentácia do 20 rokov sa vrátila z majstrovstiev sveta v Kanade . Ešte pred jej príletom vyzvala novinárov, aby zbytočne necestovali na letisko, oznámila, že na letisku nebude možné robiť rozhovory s hráčmi ani s trénerom. Na  tlačovej konferencii sa vyjadroval hlavný tréner reprezentácie do 20 rokov Enrest Bokroš, manažér reprezentácie do 20 rokov Roman Ulehla, kapitán Martin Fehérváry a obranca Marek Korenčík. Koná už polícia?

Tréner slovenskej hokejovej reprezentácie do 20 rokov Ernest Bokroš považuje ôsme miesto z MS za reálny obraz kvality slovenského juniorského hokeja. V Bratislave sa však na pondelňajšom brífingu hovorilo najmä o kritike hráčov Martina Pospíšila a Miloša Fafráka k práci trénera i manažéra Romana Ulehlu.

Kormidelník Slovenska najskôr zhodnotil vystúpenie mužstva na šampionáte v Kanade: „Som tu na to, aby som vám odpovedal na všetky otázky. Ale najskôr zhodnotím MS. Naše umiestnenie je reálnym obrazom kvality nášho juniorského hokeja. Postup do semifinále je veľmi ťažké. Za uplynulých 14 rokov sa medzi štyri najlepšie tímy dostalo len päť krajín. Pokiaľ sa na to nebudeme pozerať reálne, tak sa klameme. Neobhajujem náš výkon, ale dostali sme ťažkú skupinu. Aj finalisti boli z našej skupiny. Švédi neprehrali v skupine 47 zápasov, naozaj sme nemali koho prekvapiť,“ uviedol Bokroš.


S hodnotením trénera súhlasil aj kapitán Martin Fehérváry. „Súhlasím, že ôsme miesto je obrazom toho, na čo máme.“

Slovenskí reprezentační hokejisti do 20 rokov Martin Pospíšil a Miloš Fafrák sa po skončení šampionátu na svojich profiloch na sociálnej sieti Facebook vyjadrili k práci trénera SR 20 Ernesta Bokroša i manažéra Romana Ulehlu. Obaja ostrou kritikou spochybnili prácu trénera, ktorá podľa nich ovplyvnila účinkovanie Slovákov na MS.

„Chalani sa vyjadrili, je to ich vec. My sme nevedeli, že to plánujú. Je ťažké odpovedať na to, či s tým súhlasím,“ povedal kapitán Fehérváry, ktorý sa podľa slov Pospíšila mal postaviť za to, aby zostal v kádri. „Sme kolektív a všetko je postavené na komunikácii. Musíme jeden druhého podržať. My hráči sme sa za Martina postavili,“ priznal Fehérváry.

„Ja si myslím, že sa to mohlo vyriešiť inak, z kabíny sa veci nemajú vynášať. Ale vyjadrili svoj názor, je to ich vec,“ doplnil obranca Marek Korenčík.

K téme sa vzápätí vyjadril aj Bokroš.

„Je mi ľúto, že musíme otvárať takúto tému. Ak mal niekto problém, mohol to riešiť počas MS.“ Tréner SR zároveň odmietol obvinenie z úplatkárstva.


„Dnes som sa dozvedel, že Martin Jakúbek dostal odo mňa esemesku, že som si od neho vypýtal 5-tisíc eur. Tak on má doma esemesku dlhé roky a nezverejnil ju? Aby ste vedeli, moji právnici sa mu ozvú. Na moju osobu som už počul veľa slov o tom, že beriem úplatky. Ale od dnešného dňa sa bránim právnou cestou. Ja som nikdy úplatok nevzal. Takú hlúposť by som nikdy neurobil. Na celý realizačný tím vysypali vlečku hnoja a inak ako súdnou cestou sa brániť nedá,“ dodal Bokroš, ktorý prezradil aj to, že nielen že úplatok nevzal, ale ani mu ho nikto nikdy neponúkol: „Osobne som sa s tým nikdy nestretol. Mňa sa ľudia boja, neviem, čím to je.“

Fafrák, ktorý bol v tejto sezóne členom projektu HK Orange 20, okrem iného napísal, že manažér Ulehla mu zabavil výstroj, ktorú dostal. „Dostal výstroj tak ako hráči pred ním. Dvadsiatka je vystrojená možno najlepšie z ligy. Fafrák túto výstroj ‚vyfasoval‘, ale nechcel ju, lebo mal inú značku. My máme zmluvu, takže sme samozrejme chceli, aby nosil túto značku. Dali sme ju do skladu a potom ju dostal iný hráč,“ vysvetlil Ulehla. Reagoval aj na slová Pospíšila, že mu nezabezpečil presun z letiska na štadión.

„Mal priletieť 15. decembra, ale jeho klub nás požiadal, aby sme mu umožnili hrať ešte zápas. Mal priletieť okolo pätnástej hodiny, keď sme sa presúvali na štadión. Prišiel za mnou Filip Krivošík, že mu volal Pospíšil, že už je na letisku. Ja som žiadny hovor nemal, ani sms. Auto sme mali k dispozícii až od 18. decembra, takže som ho poprosil, aby za nami prišiel taxíkom, čo bola najrýchlejšia cesta. Taxík sme mu preplatili, Pospíšil prišiel na štadión a normálne trénoval.“

V statuse na Facebooku zarezonovala aj kauza s mentálnym trénerom, ktorý bol Američan, údajne ho tréner Bokroš nemal rád.

„Bola dohoda medzi mnou a Mirom Šatanom, že je možnosť využiť mentálneho kouča z Ameriky. Súhlasil som. Bol po celý čas s nami. Absolvoval s nami mítingy, ktorých bolo veľmi veľa. Ale nie je pravda, že som ho nemal rád. Ja som ho prizval aj pred zápasom s Ruskom, aby chalanom niečo povedal. Ak by som ho nemal rád, nepozvem ho,“ vysvetlil Bokroš, ktorý slová oboch hráčov spochybnil: „Miloš bol zneužitý. Aj status Pospíšila bol podľa mňa napísaný tak, že si nemyslím, že to písal on. To je môj názor. Miloš prišiel pred sezónou za nami, či nemôže hrať za nás v projekte. Bol jeden z našich najlepších hráčov, ale nemal rád tvrdú prácu. Išiel som po ňom tvrdo a bol som na neho prísny. Ale keď som to nerobil, zápas odflákal. V určitých fázach som bol na neho zlý, ale športovo. Možno to ťažko niesol, ale chcel som z neho dostať čo najviac. Aj preto sa potom možno prejavilo v ňom to negatívne.“

Pospíšila si tréneri nechali v kádri aj napriek tomu, že pred začiatkom šampionátu ochorel. Hráč situáciu komentoval tak, že sa za neho postavil generálny manažér Miroslav Šatan. „Prečo sa Pospíšil necítil v komfortnej zóne? Odohral zápas s Českom ako center, ale neodohral zápas na úrovni reprezentanta. Pýtali sme sa, čo je s ním. Vyjadril sa, že sa na tretieho centra necíti, že s tými spoluhráčmi hrať nebude, lebo od nich nedostane dobrú prihrávku, čím ich znehodnotil. Povedal, že sa cíti ako líder. Ale povedali sme mu, že prví dvaja centri sú jasní a môže ísť do prvých dvoch útokov iba na krídlo. My sme mu ustúpili tým, že prišiel neskôr, dostal voľno po chorobe a ustúpili sme mu aj v tomto. My sme sa museli rozhodnúť, či ho necháme v kádri, lebo nám oznámil, že ochorel. Chalani sa ho zastali, veď spolu vyrastali, my sme to chápali. Ja som povedal že dobre zostávaš, aj keby som to mal zaplatiť vlastnou kartou. Tu sú svedkovia. Na to som volal pánovi Šatanovi, ktorý povedal, urobte ako uznáte za vhodné, je to výnimočná situácia. Nikto mi nevolal,“ zdôraznil tréner SR.

Ernest Bokroš bol pri kormidle „dvadsiatky“ osem rokov. Ďalšie už podľa vlastných slov nepridá:


„Podám objektívnu správu o tom, čo sa udialo na výkonnom výbore. Pre mňa je prvoradá rodina a táto kauza ju zasiahla. Žiadna práca za to nestojí. Ak máme byť takto dehonestovaní, tak to nebude chcieť robiť nikto. Nemám chuť pracovať za takýchto okolností. Mne dnes volal aj pán Černák, ktorý mi vyjadril podporu. Vďaka nám dnes hrá jeho syn v NHL. Podporil nás aj Robo Švehla. Vždy sú odporcovia, ale aj ľudia, ktorí za vami stoja.“

Na tlačový brífing zareagoval aj Martin Pospíšil.

Na sociálnej sieti Facebook uviedol, že si spolu s Milošom Fafrákom za svojimi vyhláseniami stoja a že je sklamaný z hráčov, ktorí sa na tlačovke predstavili.

„Zdravím všetkých ľudí. Chcem vám povedať, že stále si ja a Miloš Fafrák stojíme za svojím vyhlásením a vždy budeme. Je to náš názor a nikoho iného. Nie ako pán Bokroš naznačil, že mi s tým niekto pomáhal. To je nezmysel. To, čo sa odohralo na tlačovke, bola z môjho pohľadu jedna veľká fraška. Škoda, že som tam nemohol byť. Z hráčov som osobne sklamaný, boli tam zbytočne a v podstate nič dokopy nepovedali. Na druhej strane chápem, že v 19 rokoch sa takéto veci nechce riešiť každému. Nie každý rozmýšľa tak ako ja alebo Miloš Fafrák. Nám úprimne záleží na slovenskom hokeji, no po dnešku som sa len utvrdil v tom, že pokým sú tam ľudia ako je pán Bokroš a pán Ulehla, slovenský hokej sa nikam neposunie. Prišlo mi strašne veľa správ od fanúšikov a hokejistov, čo si ho zažili, súhlasia so mnou a stoja pri mne, čo si veľmi vážim a ďakujem za podporu. PS: Je čas sa sústrediť naplno na moje výkony na ľade. Týmto prosím aj média, aby mne už nepísali a nevolali. Rád sa s vami stretnem po sezóne. Vopred ďakujem,“ napísal Pospíšil.

Najmä sociálne siete sú od zverejnenia dvoch facebookových statusov Martina Pospíšila a Miloš Fafrák, kde vyjadrili svoj pohľad na fungovanie tímu reprezentácie U20, plné reakcií na údajné úplatky hlavného trénera Bokroša. A nielen anonymne.

Dalito.sk sa preto s otázkou obrátilo aj na hovorkyňu Generálnej prokuratúry (GP), či tieto vyjadrenia o údajných úplatkoch zaregistrovala a či bude na základe týchto informácii konať sama, prípadne bude žiadať dotyčné osoby o vysvetlenie, alebo bude čakať na podnet.

„Keďže korupciu rieši Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), treba sa obrátiť na nich, resp. na políciu,“ stručne reagovala Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR.


Oslovili sme teda aj hovorkyňu ÚŠP Janu Tökölyovú. „Úrad špeciálnej prokuratúry v súčasnosti neeviduje Vami spomínanú vec. Môžete sa obrátiť priamo na hovorcu polície.“

Jozef Gönci, oficiálne prvý štátny tajomník pre šport na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu predstavil práve dnes, tesne pred tlačovou konferenciou hokejovej dvadsiatky, vízie na skvalitnenie športového odvetvia. Osobitnou ambíciou, ktorú inicioval aj predseda NR SR Andrej Danko, je zriadenie osobitného ministerstva športu a cestovného ruchu, ktoré by malo efektívnejšie riešiť problémy, zabezpečovať adekvátne podmienky pre špičkových reprezentantov a priblížiť šport deťom. V súvislosti s kauzou hokejových mladíkov odpovedal aj na otázku TV Markíza, či tieto informácie bude preverovať.

„Viete čo, to je veľmi jednoduché. Ja som nastúpil  do úradu štátneho tajomníka ministerstva školstva a nie ministerstva vnútra, čiže do tejto roviny to nechcem dávať, aby som si ja niečo preveroval. Máme zákon o športe, ktorý musíme všetci dodržiavať. Možno, že sa pozrieme na to, ako vyzerá štatút reprezentanta v jednotlivých  športových organizáciách vo zväzoch. Samozrejme ma to ale zaujíma, veď práve preto, lebo potrebujeme, aby šport dnes verejnosť mobilizoval a nie polarizoval a preto potrebujeme, aby tie výstupy zo strany našich športovcov reprezentantov, boli čo najpozitívnejšie. Ak odzneli takéto veci od našich reprezentantov, nechcem ich menovať, tak asi je niečo niekde naštrbené a pravdepodobne si sadneme s čelnými predstaviteľmi  Slovenského zväzu ľadového hokeja a nájdeme do budúcna nejaký spôsob komunikácie takýchto vecí, pretože som si istý, že nie všetko patrilo  von z kuchyne a je dosť možné, že niektoré veci neboli dobre odkomunikované, zle sa chápu a vyvoláva to zbytočne len podozrenie, že v športe niečo nefunguje a nie je niečo v priadku. V športovom hnutí máme 600 až 800 tisíc aktívnych členov, takže to je kopa problémov, ktorá s tým prichádza. S tým sa budeme musieť nejakým spôsobom vysporiadať. Takže, áno, urobíme všetko pre to, aby sme si vysvetlili túto záležitosť a opravili ju,“ povedal nový štátny tajomník ministerstva školstva a prvý slovenský olympijský medailista v ére samostatnosti  Jozef Gönci.

Dalito.sk sa preto obrátilo aj na ministerstvo vnútra s rovnakou otázkou, ako na prokuratúry.

„Národná protikorupčná jednotka vo všeobecnosti preveruje a operatívne sa zaoberá so všetkými jej dostupnými informáciami o prípadoch súvisiacich s trestnou činnosťou spadajúcej do jej vecne príslušnosti, teda aj informáciami získanými vlastnou iniciatívou, aj z verejne dostupných zdrojov,“ vyjadril sa pre Dalito.sk Michal Slivka, hovorca Prezídia Policajného zboru SR.

Záznam z tlačovej konferencie

Môže vás zaujať:

Dospelí, vy to nepočujete? Martin Pospíšil kričí: „Cisár je nahý“!Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *