Stĺpčeky

Stojí tých pár minút slávy za to?

Stále mi to nedá spať. Máme za sebou novoročné oslavy, úspešne sme sa prehupli do nového roka a napriek avizovaným zákazom používania zábavnej pyrotechniky a hrozbe pokút za ohňostroje, sme ich v obrovskom množstve praktizovali na nespočetných miestach nášho malebného Slovenska.

A prečo by aj nie? Chcela by som aspoň raz byť svedkom toho, ako policajt presne na Nový rok „vymákne“ toho, kto vyhodí z okna petardu a hneď zalezie, alebo začne vypisovať bloček na pokutu ockovi, ktorý drží za ruku malé dieťa s prskavkou, alebo si vytipuje dom či panelák, v ktorom presne na polnoc urobí „raziu“ za účelom naplnenia litery zákona. A myslím, že takto to vníma väčšina z nás.

Preto sa zrejme ešte dlho nedočkáme toho, aby to krásno spojené s oslavou Nového roka nebolo zakaždým znehodnotené prázdnymi a ľudí i zvieratá vyľakanými delobuchmi a hoc na oko krásnymi, ale veľmi hlučnými a prírodu znečisťujúcimi ohňostrojmi, ktorých následky sú omnoho devastačnejšie, než ten krátkodobý efekt, ktorý prinášajú.


Áno, som odporcom zábavnej pyrotechniky, hoci sa každý rok viac či menej dobrovoľne stanem svedkom alebo súčasťou takéhoto hlučného a svetelného šialenstva. Uznávam, že odborne riadený ohňostroj môže často vyzerať ako umelecké dielo a priznávam, že nie raz som sa s otvorenými ústami pozerala na to svetelné veľdielo. A nie raz mi od dojatia vyhŕkli aj slzy. Naposledy pri pozeraní ohňostroja, ktorý v tomto roku urobili v Prahe.

Naozaj odporúčam pozrieť, lebo okrem pôsobivých svetelných obrazcov ponúkol tento vyše 10 minút trvajúci zážitok aj hlbokú myšlienku. A to v podobe sprievodu citlivo zvolenej sprievodnej hudby a rozpravy otca s dcérou v duchu Nežnej revolúcie a osláv slobody, ktorú by sme si nemali nikdy prestať pripomínať. Naozaj obdivuhodné. TU

Napriek tomu to cítim tak, že to, čo zábavy tohto typu spôsobujú počas ich trvania a takmer okamžite po ich odznení, je veľmi ničivé. Zápach šíriaci sa mestami, obcami a dedinami po takomto šialenstve cítiť ešte aj ráno po prebudení. Odpad, ktorý po týchto hlučných hračkách zostane na chodníkoch, tráve, poliach a v riekach je obrovský. Obzvlášť, ak sa na to pozrieme ako na celosvetovú zábavu a skúsime si len trochu predstaviť tie množstvá. Úrazy a požiare, ktoré sú v dôsledku neodborného zaobchádzania s pyrotechnikou na každoročnom poriadku, sú pre mňa dodnes nepochopeným mrhaním síl a energie našich záchranných zložiek. Deti, pre ktoré toto divadlo vlastne v prevažnej väčšine robíme, si ho žiaľ neužívajú tak ako si myslíme. Mnohé majú strach. Zvuky výbuchov, mihotajúce sa a rýchlo sa meniace farebné záblesky nakoniec akceptujú, lebo vďaka vytešeným rodičom chápu, že sa nedeje nič zlé a teda sa nemusia báť. A začnú sa baviť presne tak, ako to vidia okolo seba.

No horšie je to so zvieratami. Tým to žiaľ nedokážeme vysvetliť a každý, kto má doma mačku, psa či iné zviera, vie presne o čom hovorím.

Nevedia, že človek sa baví a nedeje sa nič zlé. A človek asi nevie, že oni ten obrovský hluk počujú niekoľkonásobne viac a privádza ich to do šialenstva a poškodzuje im to sluch.

A zvieratá vo voľnej prírode? Tie sa plašia, nekontrolovane sa správajú, bezprizorne behajú a pod hrozbou nebezpečenstva opúšťajú svoje teritóriá. Budia sa zo zimných spánkov. Gravidné samice často prichádzajú o svoje mláďatá. Vystresované vtáky narážajú do prekážok a bezvládne padajú na zem. A to všetko pre hlúpu zábavu. A ešte sa čudujeme, čo sa s tou prírodou robí.


Stojí tých pár minút slávy za to? V dobe, keď za účelom znižovania odpadu prestávame vyrábať slamky, igelitové tašky, a keď si už aj americký prezident začína uvedomovať, že klimatické zmeny nie sú už len námetom na nový americký thriller?

Klasický ohňostroj začína byť prežitkom. Žijeme v dobe, keď už dokážeme efekt svetelnej zábavy nahradiť tichými ohňostrojmi alebo laserovou show, následky ktorých sú omnoho menej škodlivé. Prosím preto za seba, zvieratá, malé deti i starých ľudí, prestaňme túto drahú hlučnú zábavu používať. Tak, ako časom prestávame používať všetky zastaralé veci. Peniaze, ktoré takto doslova vyhadzujeme do luftu, môžeme použiť zmysluplnejšie. Aj dobrý pocit nám z toho ostane omnoho dlhšie, než z niekoľkominútového ohlušujúceho svetelného zážitku.

Môže vás zaujať:

Silvester pápežskejší ako pápežKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *