Šport

Študenti pomohli športovcom s intelektuálnym znevýhodnením, len tak

Vyše 30 dobrovoľníkov z Pedagogickej fakulty (PF) Prešovskej univerzity v Prešove (PU) pomáhalo občianskemu združeniu Špeciálne olympiády Slovensko pri organizácii Zimných národných hier. Tých sa zúčastnilo viac ako 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením.

Memorandum o vzájomnom porozumení a spolupráci, ktoré v závere minulého roka uzavreli Pedagogická fakulta PU a  Špeciálne olympiády Slovensko vyústilo do praktickej spolupráce.

Zimné národné hry/foto: ŠOS

Podľa hovorkyne univerzity Anny Polačkovej sa naplno prejavila počas organizovania Zimných národných hier na ktorých vypomáhali aj študenti z Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU.


„Podpísaniu memoranda predchádzala prezentácia činnosti tejto organizácie študentom špeciálnej pedagogiky, pripravujúcim sa na profesiu špeciálneho pedagóga, v ktorého starostlivosti budú aj deti, žiaci a dospelé osoby s intelektuálnym znevýhodnením.  Prezentácia vzbudila u našich študentov veľký záujem a podnietila v nich chuť zapojiť sa ako dobrovoľník,“ priblížila dôvody nadviazania spolupráce dekanka Pedagogickej fakulty Iveta Scholtzová.

Špeciálne olympiády na Slovensku, beh na snežiniciach Slovensko/foto: ŠOS

Práve dobrovoľníctvo hrá pri realizácii rôznorodých činností Špeciálnych olympiád dôležitú úlohu, nakoľko organizuje množstvo športových súťaží mládeže a dospelých s mentálnym postihnutím, akým boli aj Zimné národné hry.

Prvého ročníka Zimných národných hier sa zúčastnilo vyše 160 športovcov s intelektuálnym znevýhodnením zo Slovenska, Čiech, Rakúska a Maďarska. Tí súťažili v piatich športoch – v behu na lyžiach, v behu na snežniciach, v zjazdovom lyžovaní, krasokorčuľovaní a rýchlokorčuľovaní,“ vysvetlila Eva Gažová, národná riaditeľka Špeciálnych olympiád Slovensko.

Súťaže v bežeckom lyžovaní/foto: ŠOS

Počas súťaží a sprievodného programu organizátorom pomáhalo 30 študentov z Katedry špeciálnej pedagogiky.

„Skúsenosť s dobrovoľníctvom na Zimných národných hrách pre mňa znamenala veľmi veľa. Ako budúci špeciálny pedagóg som sa opäť presvedčila o tom, že sa nachádzam na správnom mieste a že títo ľudia sú tí, ktorým sa chcem venovať počas svojho života,“ opísala svoju skúsenosť Denisa Behúnová, študentka špeciálnej pedagogiky.

Jej slová doplnila aj spolužiačka  Alexandra Baková: „Bolo to pre mňa veľmi prínosné a zaujímavé podujatie. Dalo mi veľa nových skúseností, zážitkov a pekných spomienok. Pomáhať, podporovať, povzbudzovať a na záver vidieť, počuť, cítiť tie emócie, radosť, slzy radosti športovcov je to najkrajšie, dojímavé, na čo nechcem nikdy zabudnúť.“


Dobrovoľníci Prešovskej univerzity/foto: Prešovská univerzita v Prešove

Spoluprácu s organizáciou Špeciálne olympiády Slovensko ocenila aj Lucia Mikurčíková, vyučujúca z Katedry špeciálnej pedagogiky PF PU.

Veríme, že uvedená spolupráca prinesie obidvom stranám očakávané benefity, ktoré nielen obohatia prípravu študentov tým, že im sprostredkujú možnosti získať praktické skúsenosti s výchovou, vzdelávaním a starostlivosťou o deti a žiakov s intelektuálnym znevýhodnením, ale podporia aj rozvoj vzdelávania týchto športovcov. V neposlednom rade to taktiež prispeje k nastaveniu tréningového procesu a lepšiemu porozumeniu športovcom Špeciálnych olympiád Slovensko v zmysle ich sloganu Svet vnímame inak, ale túžbu víťaziť máme rovnakú,“ uzavrela.

Špeciálne olympiády Slovensko

Špeciálne olympiády sú inkluzívnou organizáciou využívajúcou šport a vzdelávanie, prostredníctvom ktorých sa každý deň na celom svete snaží posilniť postavenie ľudí s mentálnymi postihnutím. Celosvetová organizácia vznikla v roku 1968 a tento rok oslávi už 50. výročie založenia.

Na Slovensku oslavujú Špeciálne olympiády tento rok 25. výročie založenia. Na celom svete v 170 krajinách športuje viac ako 5 miliónov osôb s mentálnym postihnutím. S podporou viac ako 1 milióna trénerov, učiteľov a dobrovoľníkov sa pripravuje viac ako 108 000 súťaží ročne v 32 druhoch olympijských športov.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *