Spektrum

Študenti sú už svetoví, popísali nepopísané, Slováci

Jeden z najprestížnejších vedeckých svetových časopisov Science komentoval výskum dvoch študentov paleontológa Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV a Ústavu vied o Zemi SAV. Opísali jednu z najbežnejších a najdôležitejších fosílií v myanmarskom jantári.

Doktorand Ústavu zoológie SAV Jan Hinkelman a stážistka na Ústave vied o Zemi SAV Lucia Vršanská publikovali prevratnú štúdiu mikroorganizmov z čias dinosaurov v nemeckom multidisciplinárnom časopise Science of Nature. Vzápätí ju komentoval samotný Science.

Jeden z najprestížnejších vedeckých svetových časopisov Science okomentoval výskum dvoch študentov paleontológa Petra Vršanského z Ústavu zoológie SAV a Ústavu vied o Zemi SAV. Opísali jednu z najbežnejších a najdôležitejších fosílií v myanmarskom jantári/foto: zdroj: SAV

„Dôraz je na opise nového švába Mesoblatta maxi objavenom v jantáre, ktorý je 98 miliónov rokov starý a pochádza z ázijského Mjanmarska (bývalá Barma). Dospelé jedince a aj mláďatá boli opísané spolu s výlučkami a predstavujú tzv. stopy po činnosti vyhynutých organizmov. Mikroskopické pozorovania po prvý raz preukázali prítomnosť dokonale zachovaných prvokov, baktérií a peľu z čias dinosaurov,“ povedal Peter Vršanský.


Paleontológ ďalej uvádza, že moderné šváby a termity obsahujú podobné symbiotické prvoky a baktérie v žalúdkoch a aj celú bohatú mikrobiálnu komunitu.

„Najdôležitejšia fosília je opísaná ako Chlamydomonas hanublikanus, nový druh zelenej riasy v bičíkatom aj cystickom štádiu. Tieto okrúhle cysty sú paradoxne najbežnejšou fosíliou v myanmarskom jantári, prítomné v každom kúsku spomedzi 110 zozbieraných ton. Doteraz buď úplne unikala pozornosti, alebo bola považovaná za mŕtve častice, za prachové častice,“ povedal paleontológ.

Výskum poukázal na nesmierne bohatú mikroflóru a mikrofaunu a prakticky vytyčuje celý nový smer výskumu vedúci k pochopeniu suchozemského ekosystému z čias dinosaurov. Ďalší výskum smeruje k opisu prvých komplexných spoločenstiev mikroorganizmov a aj vírusov, ktoré sa prakticky mimo jantáru nemajú ako zachovať.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *