Správy

Študentská osobnosť roka: „Mojou túžbou je pomôcť ľuďom, ktorí majú nejaký typ rakoviny.“

Národná súťaž mladých talentovaných ľudí už pozná svojich aktuálnych víťazov. Študentskou osobnosťou roka 2018/2019 je Erika Chocholová z Chemického ústavu SAV v Bratislave.  Vo svojom výskume sa venuje štúdiu glykánov a možnostiam ich rozpoznávania. Pracuje v tíme doktora Jána Tkáča, ktorý je jediným držiteľom prestížneho ERC grantu na Slovensku.

Vedecký tím sa snaží vyvinúť diagnostické zariadenie, ktoré by bolo schopné rozpoznať určité formy glykánov a na základe toho rozlíšiť, či ide o rakovinovú formu proteínu.

„Mojím najväčším úspechom je podľa mňa to, že som sa dostala do tohto výskumného tímu. Umožnili mi pracovať so špičkovými prístrojmi, materiálmi, ku ktorým by som sa inak nedostala. Najväčšou mojou túžbou je pomôcť ľuďom, ktorí majú nejaký typ rakoviny. Zaoberáme sa zariadeniami, ktoré by mohli diagnostikovať rakovinu v skorých štádiách a to neinvazívnym spôsobom, aby ľudia nemuseli byť už od začiatku v strese len zo samotnej diagnostiky,“ povedala Erika Chocholová.


Podujatie sa organizuje pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a  Slovenskej akadémie vied. Pripravuje ho nezisková organizácia Junior Chamber International – Slovakia (JCI).

„Mladí ľudia, ktorí tu dnes sedia a sú nominovaní, sa rozhodli ísť cestou, ktorá nie je ľahká. Cestou poznania, ktorá potrebuje veľkú húževnatosť, talent a množstvo neúspechov, kým sa dostaví konečný úspech. Na túto cestu sa treba vybrať najmä v čase, keď Slovensko trpí tým, že veľká časť našich mladých talentovaných ľudí odchádza do zahraničia a už sa nevracajú. Preto ďakujem všetkým laureátom ocenenia a úprimne im blahoželám,“ povedal Pavol Šajgalík, predseda SAV.

Vysoké školy a vedecké inštitúcie tentoraz prihlásili do súťaže 86 mladých ľudí. Slovenská akadémia vied si odniesla ďalšie dve ocenenia. V kategórii lekárskych vied zabodovala Jana Plavá z Ústavu experimentálnej onkológie Biomedicínskeho centra SAV a z toho istého ústavu si odniesla cenu aj Katarína Bérešová, ktorá sa venuje detskej akútnej leukémii.


Ďalší ocenení v súťaži:

Ivan Labaj z Fakulty priemyselných technológií Trenčianskej univerzity Alexandra Dubčeka, Patrik Kósa, z Technickej fakulty Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre, Matthias Marcel Jean Arnould zo Stavebnej fakulty STU, Dana Rajnincová z Fakulty biotechnológie a potravinárstva SPU, Jozef Michal Mintál z Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici, Jakub Neumann z Právnickej fakulty Trnavskej univerzity, Zuzana Pustaiová z Vysokej školy výtvarných umení v Bratislave, Peter Šedík z Fakulty ekonomiky a manažmentu SPU, Karin Freyová, študentka Fakulty telesnej výchovy a športu Univerzity Komenského v Bratislave.

SAV rieši poslanca Blahu, vedci ho už nechcú medzi sebouKomentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *