PR články

Sú celoročné pneumatiky správna voľba?

Na zmenu ročných období musíme pripraviť aj naše autá. Jednou z rutinných činností, ktorá patrí k výraznej zmene počasia, je aj výmena pneumatík. Na trhu sú však dostupné aj celoročné pneumatiky, ktoré majú hneď niekoľko výhod. Stačí kúpiť jedny pneumatiky na celý rok a vodičovi tak odpadne starosť a náklady s prezúvaním. Sú však tieto pneumatiky naozaj také výhodné, alebo sa oplatí staviť na klasiku?

Kedy áno a kedy nie

Hoci celoročné pneumatiky majú svoje nesporné výhody, nie sú vhodné pre každého. Najskôr je potrebné odpovedať si na otázku, kde vlastne jazdíte.

Ak sa najčastejšie pohybujete v mestách alebo na južnom Slovensku, kde cesty zasypané snehom a pokryté ľadom nie sú až také časte, celoročné pneumatiky sú pre vás správnou voľbou.

V prípade, že najčastejšie jazdíte po podhorských oblastiach, kde sú ľad a sneh počas zimného obdobia na dennom poriadku, je vhodnejšie staviť na osvedčené zimné pneumatiky. Hlavným dôvodom je bezpečnosť.

Letné pneumatiky majú svoje vlastnosti špeciálne upravené tak, aby zvládali teploty do +40 ˚C a jazdu po rozpálenom asfalte, zatiaľ čo zimné pneumatiky musia vydržať teploty do -20 ˚C a zľadovatený terén. Celoročné pneumatiky sú niekde uprostred, preto sú vhodnejšie na jazdenie po menej zasnežených a náročných terénoch.

Celoročné pneumatiky verzus poisťovne

Svoje slovo pri používaní celoročných pneumatiku má aj poisťovňa, konkrétne tá, u ktorej máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie. Niektoré poisťovne totižto trvajú na tom, aby vodiči pneumatiky prezúvali, teda používali zimný a letný variant. Iné poisťovne zasa používanie celoročných pneumatík povoľujú a v prípade nehody budú skúmať najmä ich stav a opotrebenie.

Celoročné pneumatiky preto niektorým vodičom určite stoja za zváženie. Berte však do úvahy hlavne to, kde jazdíte a aké podmienky má vaše poistenie, aby ste sa v prípade nehody vyhli problémom s náhradou škody z PZP.

Vždy však majte na pamäti, že bezpečnosť je na prvom mieste pred pohodlím.

Aj o nehode na parkovisku by mala vedieť vaša poisťovňa

 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *