Správy

Sú svetoví, aj Slováci a Česi určili pôvod hmyzu

Myslíte si, že o pôvode hmyzu už vedel svet dosť? Ste na omyle. Široký medzinárodný tím po vedením slovenských autorov publikoval významnú prácu v jednom z najprestížnejších svetových geologických časopisov Gondwana Research. Aj vďaka expedíciám do neporušených pralesov UNESCO.

Dalito.sk o tom informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied Monika Hucáková.

Základom objavov bol nový fosílny hmyz zozbieraný v Libanone, Myanmarsku, Rusku, Mongolsku, USA, Kazachstane a v Brazílií.


„Jedná sa o široký porovnávajúci materiál úplne nových skupín vodných švábov zo širokého časového obdobia spred 300, 270, 220, 151, 127, 115 a 98 miliónmi rokov. Na štúdium súčasných ekvivalentov sme podnikli dve expedície do neporušených pralesov UNESCO rezervácie SUMACO v Ekvádore,“ povedal Peter Vršanský zo Slovenskej akadémie vied, ktorý výskumný tím vedie.

Jantáre z čias dinosaurov

Objav poslúžil na globálnu analýzu všetkých vodných živočíchov. Opísané fosílie môže verejnosť pozorovať v múzeách v Bejrúte, Moskve, Washingtone, Nakingu, Tokiu a Stuttgarte. Nesmierne vzácne vzorky sa podarilo umiestniť aj do Slovenského národného múzea v Bratislave. Predstavujú najlepšie zachované fosílie vôbec a ich súčasťou sú aj jantáre z čias dinosaurov.


Neschopný hmyz 

Výsledky vyústili do približne 6000 záznamov o evolúcii vodného hmyzu od karbónu podnes a preukázali, že hmyz nie je schopný z vody vyjsť na súš.

„Takýto významný objav by sa nepodarilo zverejniť bez pomoci kolegov zo zahraničia. Na objave sa podieľali vedci z Česka, Ruska, Libanonu, Nemecka, Číny, Japonska a Ekvádoru. Článok korešpondoval Hemen Sendi, študent Prírodovedeckej Fakulty UK a na výskume sa podieľal aj Dr Peter Barna,“ dodal Peter Vršanský.


Link na článok o vzácnom výskume

Môže vás zaujať:

Chobotnice na Slovensku. Unikátne dôkazy z unikátnej zbierky Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *