Česká republika

Súd v Prahe rozhodol, že Česi nemusia nosiť rúška vonku

Mestský súd v Prahe opäť rozhodol o bezpečnostných opatreniach v boji s koronavírusom. Opäť nechváli vládu za to, ako prijíma opatrenia v krajine a opäť musí opraviť vlastné chyby. Zákony a ústava v Českej republike totiž musia platiť aj počas pandémií.

Mestský súd v Prahe opäť zrušil jedno z opatrení, tentoraz z 21. októbra 2020, kedy vláda rozšírila povinnosť nosiť rúška aj v exteriéri po celej krajine. Úrad vlády podľa rozsudku nedostatočne odôvodnil ich nosenie občanom.

Súd rozhodol, že opatrenie o povinnom nosení rúšok ruší a ministerstvo zdravotníctva tak má do 21. novembra 2020 opakovane bez pochybení opatrenie opraviť. Na sociálnej sieti to uviedla hovorkyňa súdu Markéta Puci.


Štátny úrad už avizoval, že potrebné kroky príjme podľa zákona s tým, že zváži aj kasačnú sťažnosť. Upozornila na to spravodajská stanica ČT24.

„Opatření ze dne 19. října postrádá konkrétní, srozumitelné a podložené úvahy, na základě nichž by soud mohl účinně a odpovědně přezkoumat, zda je skutečně z pohledu dosažení deklarovaného cíle nezbytné trvat na povinném nošení ochranných prostředků dýchacích cest v aktuálně stanoveném rozsahu,“ uviedol súd v tlačovej správe.

Česká vláda Andreja Babiša (ANO) musela od jari po zásahu súdu opravovať už niekoľko vlastných prijatých epidemiologických opatrení v boji s novým koronavírusom tak, aby boli v súlade s Ústavou ČR.


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *