Zdravie

Švédski vedci: Protikoronové obmedzenia zabili toľko ľudí ako covid

Dvaja z popredných švédskych odborníkov na globálne zdravie sa domnievajú, že obmedzenia proti koronavírusom zabili toľko ľudí ako samotný vírus COVID-19. Niektorí experti dokonca tvrdia, že na celom svete je zaregistrovaných viac ako 2,5 milióna úmrtí súvisiacich s koronou a prinajmenšom toľko ďalších ľudí prišlo o život práve pre obmedzenia proti koronavírusu.

Iní odborníci poukázali na to, že skutočný počet úmrtí súvisiacich s koronou môže byť oveľa vyšší ako oficiálne čísla.

Verejnoprávna švédska televízia SVT požiadala profesorov Stefana Swartlinga Petersona a Annu Miu Ekströmovú, aby vypočítali, koľko ľudí zomrelo pre protiepidemiologické opatrenia.


Vedci sa domnievajú, že obmedzenia postihli predovšetkým najchudobnejšie časti sveta a zasiahli aj mladých ľudí. Poukazujú na deti, ktoré zomreli na podvýživu a rôzne iné choroby. Prst zdvíhajú pri dospelých, ktorí zomreli na ochorenia, ktoré sa pred epidémiou bežne liečili a dajú sa vyliečiť dodnes.

„Tieto úmrtia, ktoré vidíme v chudobných krajinách, súvisia so ženami, ktoré zomierajú pri pôrode, novorodencami, ktoré zomierajú skoro, s deťmi, ktoré zomierajú na zápal pľúc, hnačky a maláriu, pretože sú podvyživené alebo nie sú očkované,“ uviedol Peterson.

Ekström poznamenal, že existuje aj nadmerná úmrtnosť u mladých dospelých, ktorí sú infikovaní chorobami, ktoré sa dajú liečiť, ako je napríklad HIV a tuberkulóza. Sú presvedčení, že vývoj liečby a výskumu v zdravotníctve, ktorý trval poslednú dekádu behom jedného roka zanikol počas protikoronových opatrení. O výsledkoch švédskeho skúmania informoval denník Norway Today.


Nóri patria medzi tie škandinávske krajiny, ktoré najhlasnejšie upozorňujú na diskrimináciu pri dodávkach covid vakcín najchudobnejších krajín. Pravidelne upozorňujú, že ak zabudneme na šírenie Covid-19 v najchudobnejších krajinách, nikto na svete nebude v bezpečí.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *