Svet dnes patrí ľavákom. Čo o nich neviete

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Yummy Moon
DALITO -

Všetci ľaváci na svete si 13. augusta môžu pripomenúť Medzinárodný deň ľavákov. Američan Dean R. Campbell v roku 1975 založil prvý syndikát ľavákov, o rok rozhodol, že zavedie Svetový deň ľavákov a ako termín si zvolil 13. august, ten deň vtedy pripadol na piatok.

Niektoré zdroje spájajú so začiatkom Medzinárodného dňa ľavákov 13. august v roku 1992. Členovia klubu Left-Handers, medzinárodného združenia ľavákov, ktoré vzniklo v Spojenom kráľovstve, vtedy vyzvali svojich členov, aby pracoviská zmenili na “oblasť ľavákov”. V nich malo byť používanie pravej ruky zakázané. Klub spustil osvetovú kampaň. Okrem iného aj s cieľom presvedčiť britské bankové inštitúcie, aby začali vyrábať šekové knižky i pre ľavákov.

V Československu povinne praváci

V bývalom Československu do roku 1967 všetkých ľavákov povinne “prerábali” na pravákov. 30% z nich potom koktalo, pretože muselo používať opačnú mozgovú hemisféru. Odborníci uvádzajú, že iba 25% ľavákov je dedičných a až 75% ovplyvňuje prostredie. Napríklad počas tehotenstva. „To, že dieťa nakoniec bude ľavákom môže podľa niektorých výskumom ovplyvniť aj poloha plodu,” uviedol pre ČT24 Jan Štochl z katedry psychológie Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem.

Vo Francúzsku okrem Medzinárodného dňa ľavákov existuje aj Národný deň ľavákov. V roku 2006 ho založil Alain Galobardes, ktorý sa zároveň stal zakladateľom internetovej stránky pre ľavákov: lesgauchers.com, ako aj rovnomenného združenia.

Národný deň ľavákov sa síce slávi okolo 13. augusta, ale pred pevným termínom má prednosť program a možnosť jeho realizácie. Pravák Galobardes sa viac zaujímal o ľavákov a ich problémy v bežnom živote. Preto v auguste 2004 spustil webovú stránku gauchers.com. V roku 2006 zorganizoval vo Francúzsku prvý Národný deň ľavákov pri meste Perpignan.

Svet bez pomôcok pre ľavákovDátum 13. august má pravákov upozorniť na to, že ľaváci musia vynakladať úsilie na vykonanie inak bežných úkonov, akými napríklad sú otvorenie fľašky alebo konzervy otváračom, čistenie zeleniny škrabkou či odrezanie stonky kvetu.

Až keď to pravák skúsi urobiť ľavou rukou s nástrojom určeným pre praváka, pochopí, čo to znamená pre ľaváka. Súčasný svet je totiž v prevažnej miere upravený pre potreby tých, čo všetko robia pravou rukou. Týka sa to kancelárskych pomôcok, kuchynských nástrojov a potrieb, dverí a zámok.

V mnohých krajinách sveta v minulosti prevládala tendencia “prerobiť” ľavákov na pravákov. V ostatných rokoch sa od tejto praxe upustilo. Navyše, už aj výrobcovia myslia na ľavákov.

Nielen vo svete, ale aj na Slovensku existujú špecializované obchody pre tých, čo všetko berú do ľavej ruky. Podľa odhadov žije na svete okolo 12 percent tých, ktorí sú zručnejší ľavou rukou. V roku 2008 isté vydavateľstvo na Slovensku publikovalo knihu Eda Wrighta s titulom Slávni ľaváci v dejinách ľudstva.

Slávni ľaváci

Medzi slávnymi ľavákmi možno nájsť politikov, priemyselníkov a obchodníkov, umelcov aj športovcov. Napríklad Julius Caesar, Jana z Arku, macedónsky vojvodca Alexander Veľký, americkí prezidenti Barack Obama, Ronald Reagan, George H. W. Bush, Bill Clinton, ďalej americký spisovateľ Mark Twain, podnikateľ Bill Gates, fyzička a chemička poľského pôvodu Marie Curie-Sklodowská, ruský hudobný skladateľ Sergej Rachmaninov, nemecký hudobný skladateľ Ludwig van Beethoven, americká tenistka českého pôvodu Martina Navrátilová, súčasný španielsky profesionálny tenista Rafael Nadal, švédska filmová herečka Greta Garbo, americká herečka a producentka Julia Robertsová a mnohí ďalší.

(Ak vás tento článok zaujal, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)