SVIŇA: „Čo sa to s nami stalo? Ako sme to mohli dopustiť?“

Dalito.sk/Kniha Arpád Soltész Sviňa/foto: Dalito.sk
RADKA BAČÍKOVÁ -

Sviňa je názov nového slovenského filmu, s podnázvom Nezabiješ, nezosmilníš, nepokradneš, ktorý má v týchto dňoch premiéru v kinách po celom Slovensku.

Je to príbeh natočený podľa rovnomennej knižnej predlohy spisovateľa a novinára Arpáda Soltésza, zo sveta vysokej politiky, mafie, organizovaného zločinu, obchodu s bielym mäsom a veľkých peňazí.

Ako popisuje autor, príbeh sa odohráva v malej európskej krajinke kdesi pod horami, ktorú ovládajú vysokopostavení zločinci, ľudia prepojení s mafiou, politikou, políciou a súdmi.

Do jeho sfilmovania sa pustila dvojica producentov Rudolf Bierman a režisérka filmu Únos – Mariana Čengel Solčanská, ktorí podľa vlastných slov pre www.etrend.sk nechceli filmom nikoho súdiť či nebodaj odhaľovať utajované skutočnosti, ale priniesť dobrý divácky zážitok: „Umenie možno nemá moc zmeniť svet, ale máme stále slobodu vysmiať sa ľudskej hlúposti. Je to napínavý akčný film, kde uvidíte skvelé herecké výkony a výborné drsné dialógy inšpirované životom,” uviedli.

A je to pravda. Film naozaj prekvapuje dobrými hereckými výkonmi, má spád, a ani chvíľu nenudí, hoci sa dá už pri pozeraní jeho premiéry po celý čas tušiť, čo sa bude diať. Každý totiž už pri prvých záberoch odhalí, že malebná krajinka, v ktorej sa odohráva, je pod Tatrami. A Poľsko to nie je.

Nielen drsné dialógy, ale celý príbeh je tak intenzívne inšpirovaný životom, ktorého sme svedkami v priamom prenose, že človek má miestami pocit, že nie je v kine, ale sleduje večerné správy. A hoci postavy ani udalosti vo filme nie sú skutočné, v skutočnosti každý divák pochopí, o kom a o čom je reč. Film odhaľuje pravdu o (ne)fungovaní krajiny, ktorá sa pomaly ale isto derie na povrch. Odhaľuje ju mladý investigatívny novinár a asi nikoho neprekvapím a ani sa nahnevá, keď prezradím, že ho na konci filmu zabijú.

Film má symbolicky premiéru 3 týždne pred voľbami. Svojim príbehom asi málokoho prekvapí , zlodejských praktík a zvrhlých politických špinavostí v plnej nahote máme už viac ako rok plné noviny.

V kine sa až bojíte stotožniť s dejom a uvedomiť si, že „by to mohlo byť alebo je“ celé o nás, o našej krajine, o tom, čo tu vzniklo, čo prežívame a čo sme vlastne dopustili. Film, aj keď autori jeho autencititu popierajú, by mohol byť našim zrkadlom a cez emócie a filmový zážitok nám akoby chce pripomenúť,  že máme veľkú moc zasiahnuť do deja. Do toho skutočného, nášho, do našich životov, do našej politiky a spoločnosti, aby dobro vždy zvíťazilo. Že naozaj len ľudia a voliči môžu zastaviť roky pestované a všade presakujúce zlo a najmä postarať sa tak o potrestanie zodpovedných a zastavenie zla, kým ešte nie je neskoro.

Film skutočne odporúčam vidieť všetkým Slovákom. Ešte pred voľbami. Nielen pre jeho krutú aktuálnosť krásne vyjadrenú slovami novinára, ktorý sa pred svojou smrťou pri jednom rozhovore o svoje náročnej a odvážnej práci pri odhaľovaní drsných skutočností zamyslel a povedal: „Čo sa to s nami stalo? Ako sme to mohli dopustiť?“

Po skončení filmu ostalo v preplnenom kine absolútne ticho. Sekundy sebareflexie zasiahli úplne každého.

P.S:  Po bratislavskej premiére režisérka Mariana Čengel Solčanská pre www.etrend.sk povedala: „Ten film som si vôbec nevybrala, ten film sa mi stal. Je to rovnaké ako s Únosom, tie témy za mnou prídu a ja sa k nim postavím ako k občianskej povinnosti. Film Sviňa je o boji dobra so zlom. A verím, že na konci filmu sa nám podarilo dať nádej, že tak ako v rozprávkach, aj v živote dobro zvíťazí.”