Zdravie

Tajnosti okolo antigénových rýchlych testov na covid-19

Slovenský minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) nedávno informoval verejnosť, že štát urýchlene zakúpi 500 tisíc antigénových testov na koronavírus. Tento typ testu zisťuje prítomnosť vírusu zo vzorky, ktorá sa odoberá z nosohltana. Je veľmi rýchly, výsledok poskytne cca do 15 minút.

Presnosť týchto testov je až 98 percent. Nákup bude bez súťaže, ale, samozrejme, transparentne, lebo testy chceme dnes,“ uviedol pred médiami šéf Správy štátnych hmotných rezerv Ján Rudolf.

Jeden takýto test stojí približne 8-10 eur.


Doteraz sa na testovanie používali len PCR testy, ktoré sú najpresnejšie a najspoľahlivejšie, ale náročné na vykonanie a prevádzku. Vyžadujú si špičkové technické zariadenie a skúsených laboratórnych pracovníkov.

Výhodou antigénových testov na COVID-19, ktoré sa na trhu objavili len nedávno,  je ich rýchlosť. Výsledok je známy do cca 15 minút a odber vzorky môže vykonať zdravotná sestra, či laborant .

Podľa ministra Krajčího sa rýchle antigénové testy budú využívať ako skríningové – a to najmä na hraniciach,  v domovoch sociálnych služieb, či v nemocniciach pri príjme pacientov.

Dalito.sk 25. septembra oslovilo Ministerstvo zdravotníctva SR, Úrad vlády SR, riaditeľa tlačového odboru premiéra Matoviča Richarda Pekara, hovorkyňu Úradu verejného zdravotníctva Račkovú aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv SR (ŠÚKL). Tiež hlavného hygienika SR Jána Mikasa a Regionálny úrad verejného zdravotníctva SR/BA s rovnakými otázkami.

Do uzávierky reagovala len hovorkyňa ŠÚKL SR Magdaléna Jurkemíková.

Žiadne z týchto otázok nie sú v kompetencii ŠÚKL-u, preto Vám nemôžeme poskytnúť odpovede,“ reagovala na otázky Dalito Jurkemíková.  ŠÚKL SR na svojej web stránke upozorňuje, že včasná a presná laboratórna diagnostika ochorenia COVID-19 zohráva významnú úlohu pri spomaľovaní a kontrolovaní pandémie.


Dalito.sk zverejňuje otázky, na ktoré nikto z oslovených do termínu uzávierky nereagoval. Redakcia ich doplní po ich zaslaní.

1. Vláda SR nedávno rozhodla o nákupe antigénových testov na COVID-19 testov. Akým spôsobom sa bude vyberať, resp. bol už vybraný dodávateľ? 

2. Bude výsledok  takéhoto  testu úradne uznaný napr .pri vstupe z rizikových krajín? Resp. môže sa výsledkom z týchto testov preukázať zamestnanec pri nástupe do zamestnania, alebo pri ukončení samoizolácie (domácej karantény)?

3. Budú výsledky týchto testov rovnocenné s výsledkami testov RT-PCR?

4. Kto je kompetentný tieto testy vykonávať?

5. Bude sa príchodom týchto testov na slovenský trh upravovať nejakým spôsobom legislatíva ohľadom protiepidemiologických opatrení?

Dalito.sk otázky zaslalo 25. septembra 2020. Štátne hmotné rezervy SR v pondelok 28. 9. 2020 zverejnili výzvu na obstarávanie testov s tým, že záujemcovia na to majú iba jeden deň.Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *