Tak nám treba, voličom

Dalito.sk/foto: pixabay.com - Jarmoluk
LUCIA TOMEČKOVÁ -

Bol raz jeden obytný dom, do ktorého sa nasťahovali prevažne mladí ľudia, zadlžení hypotékami až po uši aj vďaka parkovaciemu  miestu pred domom. Riadne označenému žltými čiarami a tabuľami „Súkromný pozemok, neparkovať.“ Všetci poctivo platia dane nielen za dom, ale aj súkromný pozemok, garáže pod ním a parkovacie miesta na ňom. A nie malé.

Mladí už vyrástli na naozaj dospelých, mnohí z nich už majú vnúčatá.

Napriek tomu takmer 17 rokov denne riešia to isté. Poviete si, že všade sa nájde jeden „arogantný blbec.“ Ale obyvatelia tohto domu takýchto arogantných blbcov riešia každý deň už 17 rokov! Takže celkom slušná vzorka slovenského národa.

Hlavne vo večerných hodinách, keď sa vracajú unavení z práce, aby zaplatili aj hypotéky a nemôžu zaparkovať na vlastnom súkromnom pozemku, pretože tam niekto od vedľajších panelákov, či miestneho úradu zaparkoval napriek upozorneniu, že ide o súkromný pozemok a všetci to aj dobre vedia. Označený tabuľami, aj vymaľovaný. Viac majiteľom nedovolili.

Zákon majiteľov a daňových poplatníkov totiž nijako nechráni. Povolenie na stavebné úpravy, aby tam cudzí ľudia nemohli parkovať nedostali a na odtiahnutie auta nemáte nárok.

Od amorálnych šoférov po upozornení, kde zaparkoval , dostávajú len arogantné reakcie, často s vulgarizmami, vrátane zamestnancov úradu.

Raz dokonca cez tri parkovacie miesta, práve ten mestský úrad, ktorý dane vyrubuje, dal zberný kontajner na verejný neporiadok. Majitelia a daňoví poplatníci podali trestné oznámenie na starostu . Našťastie, vtedy polícia majiteľom parkovacích miest naozaj pomohla a chránila. Starosta musel kontajner odstrániť na základe neodškriepiteľných listov vlastníctva.

Som si istá, že toto by si žiadny Slovák ani starosta , čo tu kameňom dohodíš, v Rakúsku, nikdy, ale nikdy nedovolil, pred voľbami a ani po voľbách. Od spomínaného starostu s kontajnerom prešli štyri ďalšie volebné obdobia, po KDH nastúpil Smer-SD, po nich takzvane „nezávislá“, ale ešte arogantnejšia starostka. Taká, viete, tá usmievavá slušná, ktorá vám však do očí bude bez hanby klamať a používať také tie praktiky „na úrovni“ bez emócií.

Závidíme tak slovensky, ako iba my vieme, životnú úroveň v susednom Rakúsku, ale doma preto nič neurobíme. Práve naopak. To, čo by sme si v zahraničí nikdy nedovolili, doma robíme s neuveriteľnou arogantnosťou až hrdosťou!  Dokonca sme až na to pyšní, ako sme to tomu majiteľovi „nandali.“

Bohužiaľ už takmer 17 rokov denne, takže nejde len o zlyhanie jednotlivca, ale povahy národa. Nie je to arogantné správanie naozaj už jej vzorka? Akí naozaj sme, či sme z východu, stredu alebo západu krajiny?

Zaslúžime si vôbec žiť aspoň ako Rakúšania, ktorí však aj morálne hodnoty majú nastavené oveľa oveľa vyššie ako my, bohorovní Slováci, ktorí sú naučení prevažne len brať, ale nie dávať?

Blížia sa voľby do Európskeho parlamentu, a tak som si spomenula na jeden obytný dom a jeho majiteľov, ktorí za svoje pozemky s parkovacími miestami platia poctivo dane ako márovatí a na tých, ktorí im denne na súkromnom pozemku parkujú, či dokonca  poškriabu auto len tak, lebo sa majiteľ parkovacieho miesta ohradil.

Nežijeme na tom našom malom Slovensku naozaj iba tak, ako si zaslúžime a na čo vlastne máme? Lebo na viac jednoducho nemáme? Máme my vôbec na to, aby sme žili ako vo vyspelých krajinách EÚ? Často morálnejšie vyspelejších ako sme my?! No podľa účastí na voľbách nie a bohužiaľ ešte ani dlho nebudeme.

Takže buď 25. mája vôľa tohto národa, ktorý si zaslúži iba to, ako morálny, či nemorálny je. A potom, tak nám treba Slovákom, voličom.

Pozn. redakcie: Ak ste našli v texte chybu alebo preklep, upozornite nás na to na redakcia@dalito.sk. Ďakujeme.

Slováci, na Austráliu zabudnite: „Aj tak neviem koho voliť, všetko je to jedna banda.“