Česká republika

Takto to robia v Česku, s plagiátormi, aj prorektorom UK

Len, aby sme nezabudli… Plagiátorstvo bývalého prorektora Karlovej univerzity (UK) pre vonkajšie vzťahy Martina Kovářa potvrdila po etickej komisii Filozofickej fakulty UK aj etická komisia univerzity. Stanovisko zverejnila v piatok na sociálnej sieti Facebook, ako informoval český spravodajský portál Novinky.cz. Kovář medzitým už z pražskej univerzity odišiel.

V stanovisku na Facebooku je konštatovanie:

„Komisia dospela k záveru, že na mnohých miestach majú skúmané texty charakter napodobeniny cudzieho diela bez dostatočnej identifikácie zdroja, z ktorého sa preberalo. To napĺňa znaky plagiátorstva v širšom zmysle slova. Ide o využívanie výsledkov cudzej tvorivej práce vo vlastnom texte, ktorý sa však prezentuje ako text pôvodný.“


Komisia ešte dodala, že nezaváži ani to, či sa pisateľ plagiátorstva dopustil z nedbalosti alebo úmyselne – jednoducho porušil etický kódex.

Milé naše deti, nie, takto to nefunguje!

 

Rektor UK Tomáš Zima privítal prešetrenie prípadu a pripomenul, že Kovář už univerzitu opustil. Rektor zdôraznil, že „platí, že akékoľvek formy plagizovania a podvádzania pokladá za neprijateľné a neprípustné“.

UK: Danko hrubo porušil základné pravidlá autorskej etiky, nepriznal to a ešte sa vysmieva ľuďom

Na možné plagiátorstvo upozornili traja doktorandi. Poukázali na zhody medzi Kovářovými textami a publikáciou Barryho Cowarda o histórii škótskeho kráľovského rodu Stuartovcov.

Kovář obvinenie odmietol a odstúpenie vysvetlil osobnými útokmi, ktoré musia on aj jeho rodina znášať, pripomenul portál Novinky.cz.


Môže vás zaujať:

Prídu Danko, Glváč a Fico o advokátsku prax?Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *