Takto si nájdete prácu

Dalito.sk/ilustračné foto: shutterstock.com - fizkes
DALITO -

Možno uvažujete o tom, že zmeníte prácu. A možno ste práve nezamestnaný. Či už je to tak alebo onak, neistota je prirodzenou súčasťou. Nie vždy však hľadanie novej pracovnej pozície musí trvať niekoľko mesiacov. Existujú odskúšané metódy, vďaka ktorým budete mať z čoho vyberať. Ponúkame vám sedem spôsobov, ako spoľahlivo uspejete.

ZOŽEŇTE SI ODPORÚČANIA

Vytváranie sietí kontaktov napomáha pri hľadaní nového pracovného miesta. Odporúčania sú pre zamestnávateľa jasnou zárukou toho, že daný zamestnanec je spoľahlivý.

Kontakty sú v tomto smere dôležité. Veľa pracovných príležitostí nie je verejne zverejnených. Miesta sa obsadzujú interne na základe odporúčaní v krátkom časovom intervále. Z toho dôvodu by pre vás malo byť motivujúce nadväzovať nové známosti. Nikdy neviete, kedy budete potrebovať pár lichotivých slov.

Odporúčame si vytvoriť zoznam všetkým známych. Nebojte sa obnoviť i staršie kontakty. Určte sa niekto nájde, kto by vedel o šikovnej pozícii priamo pre vás.

Budujte si vlastnú sieť. Ešte predtým by ste však mali mať presne vymedzené, o akú prácu máte záujem. Pomôže vám to, aby ste zbytočne neoslovovali nesprávnych ľudí.

Zamerajte sa na užšie vzťahy s ľuďmi, aby ste im napadli ako prvý, keď sa dozvedia o voľných pracovných miestach. Môže ísť o rodinu, priateľov, bývalých kolegov alebo susedov. 

Spíšte mená všetkých ľudí, o ktorých viete, že môžu mať znalosti alebo kontakty v odvetví alebo firme, o ktoré sa zaujímate. Potom ich nenásilne kontaktujte. Za pokus nič nedáte. Ak vedia o nejakej voľnej pozícii, môžu vás odporučiť alebo posunúť kontakt kompetentnejšej osobe.

Ďalším odskúšaným spôsobom je spojiť sa s niekým zo spoločnosti. Či už priamo alebo cez spoločné kontakty, je to na vás. Môžete sa opýtať, či vedia o nejakých aktuálnych príležitostiach. Nebojte sa opýtať a požiadať o pomoc s hľadaním. Ideálna pracovná pozícia možno nikdy nebude inzerovaná. Musíte sa k nej dopracovať prostredníctvom siete kontaktov, vytrvalosti a správneho načasovania.

KONTAKTUJTE SPOLOČNOSŤ

Hľadanie práce uľahčujú webové sídla spoločností. Zamestnávateľ jednak ušetrí na platenej inzercii, a na druhej strane bude mať väčšiu istotu, že nájde zainteresovaného uchádzača.

Nemusíte čakať priamo na zverejnenie ponuky. Ak spoločnosť, o ktorú máte záujem, nemá na svojej webovej žiadne vhodné pracovné miesta, kontaktujte ju. Využite dostupné prostriedky ako napríklad e-mailom alebo telefonicky. Jednoducho prejavte svoj záujem, opýtajte sa voľné pozície, priložiť môžete aj svoj životopis a motivačný list.

Ak aj spoločnosť nerealizuje v blízkej budúcnosti nábor, nemusia sa vám neozvať. Počítať však môžete s tým, že si vás zapamätajú a v prípade, že sa situácia zmení, ozvú sa.

Webovú stránku spoločnosti môžete použiť aj na vyhľadanie kontaktov. Máte možnosť získať prepojenie na oddelenie ľudských zdrojov a požiadať ich o potrebné informácie. Koniec koncov, realizácia náborového procesu, stojí čas a peniaze. Avšak, ak budú vedieť o vhodnom kandidátovi, s radosťou sa tomu vyhnú. V prípade, že spoločnosť zažíva rýchly rast, môže byť tejto možnosti obzvlášť otvorená. Týka sa to najmä začínajúcich firiem, ktoré majú vysoký dopyt po ľudských zdrojoch. Opäť si môžete urobiť zoznam dostupných spoločností, pre ktoré máte záujem pracovať. Oslovte ich a vyzdvihnite svoj potenciál, ktorý by mohol byť pre rozvoj prínosom.

PRACOVNÉ PORTÁLY

Asi najznámejším prostriedkom na hľadanie práce sú internetové pracovné portály. Úspech spočíva v širokej dostupnosti voľných pracovných miest, jednoduchosti vyhľadávania a pohodliu.

Prepracované nástroje na vyhľadávanie umožňujú hľadať prácu podľa miesta, výšky mzdy, druhu pracovného pomeru alebo kľúčových slov profesie. Nepísaným pravidlom na viacerých platformách je aj vytvorenie vlastného konta, kde si môže nahrať, či vytvoriť moderný a personalizovaný životopis.

Popularita spočíva i vo filtrovaní vlastných požiadaviek, ktoré vám pomôžu nájsť prácu ako šitú na mieru pre vás. Výsledky zhodné so zvolenými preferenciami môžete dostávať v pravidelných intervaloch e-mailom. V každom prípade by ste sa najprv mali uistiť, že váš životopis a motivačný list sú aktuálne a reprezentatívne. Personalisti si na týchto dokumentoch dávajú obzvlášť záležať. Pri neosobnom stretnutí sú to jediné prostriedky, ktorými môžete zaujať.

Ďalšie overené rady ako si nájsť prácu nájdete na Pracuj.sk.