Česká republika

Tháliou ocenený Shylock Milana Kňažka naposledy v Bratislave

Monodrámu Shylock Milana Kňažka budú môcť vidieť diváci v Bratislave tretí a poslednýkrát už zajtra – v utorok 18. decembra 2018 o 19.00 hod. v Divadle Astorka Korzo ´90. Za mimoriadny herecký výkon získal Milan Kňažko prestížnu Cenu Thálie, dodnes je jej jediným laureátom spomedzi slovenských činoherných hercov.

Výnimočná inscenácia vznikla v pražskom Divadle Na Jezerce, ktoré siahlo po tomto aktuálnom texte o antisemitizme a prehnanej politickej korektnosti.

Monodráma Shylock, ktorú zatiaľ neuviedlo žiadne zo slovenských divadiel, mala premiéru 27. apríla 2016. Pôvodnú hru kanadského dramatika Marka Leiren-Younga režíroval Radek Balaš. Milan Kňažko získal Cenu Thálie v marci 2017, prvú nomináciu na cenu mu udelili pred desiatimi rokmi za rolu Picassa z rovnomennej inscenácie pražského Divadla Ungelt.


Shylock pred divákmi predstúpi s monológom zo Shakespearovho Kupca benátskeho herec Jon v maske presláveného Žida Shylocka. Keď náhle prejde do civilného prejavu, pochopíme, že sme na búrlivej besede s divákmi, ktorá nasleduje po poslednom predstavení tejto hry na nemenovanom divadelnom festivale, kde sa mala hrať ešte štrnásť dní.

Vedenie festivalu ju však po vášnivých protestoch, ktoré inscenátormi a hlavne Jona, predstaviteľa Shylocka, obviňovali z antisemitizmu, zo strachu náhle stiahlo z repertoáru a jej uvádzanie predčasne ukončilo.

Vzrušujúca hra s divákmi sa v určitých momentoch stáva drsnou obžalobou absolutizovanej politickej korektnosti, ktorá môže páchať nedozierne škody nielen v oblasti umenia.

Shylocka uviedla bratislavská Astorka už dvakrát, inscenáciu videli aj diváci festivalu Sám na javisku v Trenčíne a na Višegrádskych dňoch v Košiciach.

Milan Kňažko v predstavení Shylock v Divadle Na Jezerce/foto: Ivan Kahun

Úspech zaznamenala aj mimo Česko a Slovenska  – v Bruseli, vo Viedni a v Užhorode.

Môže vás zaujať:


Milan Kňažko a oslavy 100 ČSR: „Je to zásadne nedostatočné.“Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *