Stĺpčeky

„To ta emancipacia“

Kto ešte nevidel celé video, alebo aspoň ukážky z pamätného ustanovujúceho zasadnutia obecného zastupiteľstva v malej východoslovenskej obci Fekišovce, nech sa prihlási u …

Kto neuvidí, neuverí. 

Alebo inak. Pamätáte si na jednu epizódu z filmu Pásla kone na betóne? Chlapi, posilnení alkoholom sa na svadobnej hostine rozprávajú o emancipácii . Ich dialóg znel asi takto:


„Myslim, že ani boh nezna, co v tych babach je. Sami neznaju kdze maju hlavu a kdze chvost. Už i piju jak chlopi. … to ta emancipacia, všetke chcu byc jak to ta Tečerova. To ta Margita? Hej, to ta.“

Strih a pani v modrých šatách rovnako povzbudená alkoholom ide priamo k cirkulárke, chce sa na ňu položiť a začne žalostiť, že ako si jej muž kúpil Žiguli (populárne a mimoriadne obľúbené sovietske vozidlo, dostupné u nás v cca 70. až 80. rokoch), ani ju v posteli nechce. Tvár tejto pani mi pripomínala tvár pani starostky.

Presne tieto okamihy  z filmu sa mi mihli pred očami, keď som začala pozerať „miliónové video“ o tom, ako staronová pani starostka viedla prvé zasadnutie vo Fekišovciach na sklonku minulého roku. Nie, pani starostka na rokovaní nebola „posilnená“ alkoholom. Bola teda posilnená emancipáciou, bola posilnená sebavedomím, že ju opätovne zvolili?  Ako sama starostka neskôr v reakcii na zverejnenie nahrávky priznala, je vraj až priveľmi temperamentná.

Východniarky – sú vraj temperamentné, sú vraj ohnivé, a všetko čo robia, robia z vášňou. Ale v živote sú momenty, kedy treba „ubrať“. Pochopila to pani starostka? Nepochopila som a ani nepochopím jej viac ako čudné správanie. Možno je za ňou kus práce, možno dedina pod jej vedením naozaj rozkvitla. Možno si ju vážia obyvatelia Fekišoviec, a preto jej v komunálnych voľbách dali svoj hlas (údajne traja poslanci získali viac hlasov ako starostka.)

Ale dáva jej toto všetko právo správať sa k svojim kolegom ako k deťom v materskej škôlke? Má právo buzerovať ich a nevhodnými poznámkami aj gestami dokazovať, kto je pán a kto sluha? Má právo svojvoľne vyhlasovať rokovanie za utajené a vyhrážať sa právnymi dôsledkami, ak niekto jej zákaz poruší? Myslím si, že otvorený list Transparency International Slovensko, adresovaný pani starostke, jej to vysvetlil viac ako dostatočne.

Podľa mňa je slovo starosta odvodené od slova „starať sa“ – v zmysle postarať sa, pomôcť, podporiť, usmerniť … Teda starosta sa má postarať, nie byť arogantný, držať si odstup od svojich najbližších spolupracovníkov hlavne verbálne, vyvyšovať sa, resp. ponižovať kolegov..


Môj názor? Už od detstva mi rodičia aj starí rodičia vštepovali: Buď vždy dámou a ostaň ňou za akýchkoľvek okolností.

Fekišovce sú malá obec v okres Sobrance na východe Slovenska. Prvé písomné zmienky o obci sú zaznamenané okolo roku 1 300, následne sa objavovali informácie viac-menej sporadicky. Ďalšie významné zmienky až okolo roku 2019. V stredoveku obec patrila  rodine Fekesovcov, neskôr panstvu Michalovce (zdroj: domov.sme.sk).

Obec bola nechválne známa tým, že cez ňu prechádzali ukrajinskí pašeráci cigariet.

Teraz sa obec opäť preslávila – ustanovujúcim obecným zastupiteľstvom.

Je, či nie je dobré, aby boli ženy emancipované? Táto otázka roky rozdeľuje svet mužov aj žien. Obe skupiny neustále vedú polemiky a diskusie o tom, prečo emancipácia áno, a prečo emancipácia nie.

Na záver mi, dovoľte dve poznámky. Ak naozaj chcela pani starostka dodať ustanovujúcemu zasadnutiu obecného zastupiteľstva punc slávnosti, bolo by načim naučiť sa správne slová oboch slôh našej národnej hymny.

Pre istotu prikladám link TU.


Ak by pani starostka následne chcela cibriť svoje komunikačné schopnosti a techniky, rada jej pomôžem.  Komunikáciu totiž trénujem.

TITULNÁ FOTOGRAFIA: Šarišskú obec Fintice neďaleko Prešova nepochybne preslávil slovenský film z prostredia východoslovenskej dediny, ktorý režíroval Štefan Uher. Práve tu sa v jednom z dvorov odohrával príbeh Johany Ovšenej, hlavnej hrdinky filmu Pásla kone na betóne.  Film vznikol na motívy poviedok Milky Zimkovej. Tá si v ňom zahrala hlavnú postavu matky, ktorá sa usiluje hľadať ženícha pre svoju tehotnú dcéru. Celovečerný film je charakteristický tým, že v ňom znie šarišské nárečie. Na snímke  dom z filmu  Pásla kone na betóne  a bábika zo svadobnej torty tohto filmu vo Finticiach 24. augusta 2013. FOTO TASR – Milan Kapusta

Môže vás zaujať:

Stovky tisíc duševne chorých Slovákov sa nelieči 

 


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *