Toto je Zasľúbená zem. Autobiografia Baracka Obamu

Dalito.sk/Zdroj: Ikar

Zasľúbená zem je strhujúce osobné rozprávanie o tom, ako sa tvorí história, z pera prezidenta, ktorý posilnil vieru Američanov v silu demokracie.

Táto silná a výborne napísaná kniha zachytáva presvedčenie Baracka Obamu, že demokracia nie je darom zhora, ale buduje sa dennodenným úsilím založeným na empatii a vzájomnom pochopení. „Myslím, že by sa ako spisovateľ určite nestratil, je výborný rečník a jednoznačne vie narábať so slovom,“ tvrdí prekladateľka Katarína Gabriš.

Obama úprimne odkrýva detaily svojho politického vývoja a približuje kľúčové chvíle pôsobenia na poste prezidenta Spojených štátov amerických počas svojho prvého funkčného obdobia – v čase prevratných a dramatických zmien.

Pozýva nás na neodolateľnú púť, počnúc najranejšími politickými ambíciami cez rozhodujúce víťazstvo v iowskom volebnom zhromaždení, ktoré ukázalo silu lokálneho aktivizmu, po prelomovú noc 4. novembra 2008, keď sa stal 44. prezidentom Spojených štátov a prvým Afroameričanom na najvyššom poste krajiny.

Obama uvažuje o svojom pôsobení v úrade prezidenta a jedinečným spôsobom skúma obrovský dosah aj limity prezidentskej moci. Dovolí nám pritom nazrieť do dynamiky americkej straníckej politiky a medzinárodnej diplomacie.

„Veľmi napínavá je napríklad kapitola, ktorá je o tajnom zásahu v Pakistane, pri ktorom Spojené štáty zabili bin Ládina. Obama vysvetľuje, ako CIA prišla na to, kde sa asi bin Ládin nachádza, ako sa rozhodovali a akú formu bude mať útok na komplex v Pakistane. Či to bude akcia mariňákov alebo zásah dronom či niečo iné a nakoniec s Obamom sledujeme nervydrásajúci samotný zásah v reálnom čase,“ približuje knihu prekladateľka do slovenčiny Katarína Gabriš v rozhovore pre LepšíDeň.sk.

Vezme nás so sebou do Oválnej pracovne aj do Situačnej miestnosti Bieleho domu, zavedie nás do Moskvy, Káhiry, Pekingu a na ďalšie miesta, ktoré navštívil. Prezrádza nám, na čo myslel, keď zostavoval svoj kabinet, bojoval s finančnou krízou, stretol sa s Vladimirom Putinom a s ďalšími štátnikmi.

Dozvieme sa, ako prekonal zdanlivo neprekonateľné rozpory pri schvaľovaní zákona o dostupnej starostlivosti, vzoprel sa generálom v otázke americkej stratégie v Afganistane, reformoval Wall Street, zasahoval po ničivej havárii Deepwater Horizon či schválil operáciu Neptúnov trojzubec, ktorá vyvrcholila usmrtením Usámu bin Ládina.

Zasľúbená zem je hlboko osobný introspektívny príbeh muža, ktorý uzavrel stávku s históriou a vypracoval sa z lokálneho politika až na svetové javisko. Otvorene hovorí o silách, ktorým čelil doma aj v zahraničí, vysvetľuje, ako život v Bielom dome ovplyvnil jeho manželku a dcéry, a nebojí sa priznať vlastné sklamania a pochybnosti o sebe samom. Nikdy však nezakolíše vo viere, že v prebiehajúcom veľkom americkom experimente je pokrok vždy možný.

(Ak vás táto recenzia zaujala, redakcii Dalito.sk môžete darovať kávu)