Tri rady pre všetkých, ktorí podnikajú alebo sa na to chystajú

Dalito.sk/ilustračné foto: OPOLJA / Shutterstock.com
PR -

Podnikať a od základov vybudovať úspešnú firmu nie je jednoduché. A ani na to neexistuje návod. Spoľahnúť sa tak musíte v prvom rade na seba a na svoje schopnosti. Aby to však nebolo len na vás, máme pre vás tri rady, ktorými je dobré držať sa hneď od začiatku.

Najvýhodnejšia investícia nie je vždy tá s najnižšími počiatočnými nákladmi

Obzvlášť v začiatkoch podnikania je prítomná snaha šetriť, kde sa len dá. Je to pochopiteľné, nemáte ešte nahromadený kapitál a tak si nemôžete dovoliť bezhlavo utrácať. Niekedy je však lepšie investovať o niečo viac a to v prípade ak vám vyššia investícia prinesie menšie náklady.

Či to bude rekonštrukcia osvetlenia vo firme, ktoré vám prinesie úsporu za energie, alebo sa to môže týkať aj „drobnosti“ akou je kúpa tlačiarní do kancelárií. Atramentové tlačiarne lákajú nižšou cenou, ale priplatiť si o niečo viac za laserové tlačiarne sa vám vráti hneď ako začnete pravidelne dopĺňať zásobu tonerov Epson. S jedným tonerom totižto vytlačíte násobne viac strán ako s atramentovou náplňou a pritom je ich cena podobná.

So špičkovým vybavením pracujú zamestnanci efektívnejšie

Od zamestnancov sa očakáva nejaký výkon. Avšak ak chcete, aby pracovali čo najefektívnejšie, nestačí ich motivovať „len“ adekvátnym ohodnotením. Dôležité je zabezpečiť im kvalitné vybavenie na prácu.

Je pritom jedno, či ide o výkonnejšie počítače, či spoľahlivé vysokozdvižné vozíky. Odvedená práca môže byť len taká dobrá aké sú „nástroje“, ktoré na ňu zamestnanec používa. Myslite na to, keď budete od svojich zamestnancov požadovať vyššiu efektivitu.

Ako reklama môže fungovať aj spĺňanie medzinárodných noriem

Dosiahnuť úspech v podnikaní bez investície do reklamy sa v podstate ani nedá. V súčasnosti máte na výber rôzne formy marketingu, ktoré dokážu efektívne rozširovať povedomie verejnosti o vašej firme.

Podložiť to však musíte aj kvalitnými produktmi, či službami. K tomu vám môže pomôcť aj spĺňanie medzinárodnej normy ISO 9001, ktorá terminologicky odkazuje na normu ISO 9000. Norma ISO 9001 prináša odporúčania, požiadavky a usmernenia pre všetky firmy, ktoré chcú preukázať svoju schopnosť poskytovať kvalitné produkty a služby. A môžete sa staviť, že na potenciálnych zákazníkov získanie takéhoto certifikátu zapôsobí.