Správy

Tržby v ubytovaní medziročne klesli o 43,4 %, v reštauráciách o 8,4 %. Trpia aj predajcovia áut

Obchodníci vo vnútornom obchode sa postupne vracajú do normálu. Objem tržieb na úrovni pred pandémiou sa nepodarilo dosiahnuť len poskytovateľom ubytovacích služieb a predajcom áut.

Dalito.sk o tom informoval Štatistický úrad SR.

Po štyroch mesiacoch poklesu sa v júli zvýšili medziročne tržby v maloobchode o 1,5 %. Z jednotlivých kľúčových činností maloobchodu vzrástli najmä tržby v nešpecializovaných predajniach (hypermarkety a supermarkety) o 4,6 % a v maloobchode s ostatným tovarom pre domácnosť v špecializovaných predajniach (hobby markety, predajne nábytku, textilu a spotrebnej elektroniky) o 12,6 %.


Medziročne vyššie tržby o viac ako 15% mali aj podielovo menšie zložky maloobchodu – predajne s informačno-komunikačnými technológiami a predaj tovaru pre kultúru a rekreáciu.

Pod úrovňou tržieb z júla 2019 boli v štruktúre maloobchodu už len štyri z deviatich činností, pričom relatívne najväčší pokles bol v stánkovom predaji a na trhoch (o 40,3 %). Tieto činnosti však netvoria významný podiel na celkových tržbách.

Najvýznamnejšie klesli tržby v maloobchode s potravinami, nápojmi a tabakom v špecializovaných predajniach o 7,1 % a v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 5,1 %, ktorý je však ovplyvnený medziročne nižšími jednotkovými cenami pohonných hmôt.  


ŠÚ SR v rámci zvýšeného záujmu o údaje o zmenách v ekonomike poskytuje aj v júli rozšírené informácie o tržbách vo vybraných podrobnejších činnostiach maloobchodu. 2) Predaj v špecializovaných maloobchodných predajniach s odevmi zaznamenal medziročne vyššie tržby o 11,8 %, v predajniach s obuvou a koženým tovarom boli júlové tržby vzrástli o 14 %. Rast zaznamenali aj prevádzky s mäsom a mäsovými výrobkami o 4 %  (patria do skupín špecializovaných prevádzok s potravinami, nápojmi a tabakom).

V ostatných zložkách vnútorného obchodu sa situácia naďalej komplikovala hotelierom a predajcom áut. Výrazný medziročný pokles tržieb naďalej pretrvával v ubytovaní, v júli o 29 % (predchádzajúci mesiac to bolo 61,2 %). Tržby dosiahnuté v predaji a oprave motorových vozidiel boli síce nižšie ako pred rokom o 2,7 %, tempo poklesu však bolo najpomalšie od začiatku roka a index v stálych cenách dosiahol úroveň indexu pred prepuknutím pandémie.

Priaznivo sa vyvíjali druhý mesiac po sebe tržby vo veľkoobchode, medziročne boli vyššie o 8 %. Rast po štyroch mesiacoch poklesu zaznamenali aj činnosti reštaurácií a pohostinstiev a to o 4,8 %.


V súhrne za prvých sedem mesiacov tohto roka v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka klesli tržby v maloobchode o 3,6 % a v predaji a oprave motorových vozidiel a motocyklovo 20,5 %. Vo veľkoobchode však boli kumulované tržby od začiatku roka mierne vyššie o 0,2 %

Tržby vubytovaní od začiatku roka klesli medziročne o 43,4 % a tržby v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 8,4 %.

Tabuľky ŠÚ SR TU


Poznámka: podľa mesačného zisťovania; indexy sú počítané zo stálych cien k základu priemer roku 2015 = 100 (okrem veľkoobchodu, kde indexy sú počítané z bežných cien) 2) údaje za podniky s počtom zamestnancov 20 a viac a do 19 zamestnancov s ročným obratom vyšším ako 5 mil. Eur a fyzické osoby s ročnými tržbami za vlastné výkony a tovar od 5 miliónov Eur a viac s prevažujúcou činnosťou vnútorný obchod, ubytovacie alebo stravovacie služby


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *