Stĺpčeky

Tvárou v tvár – prvá signálna sústava

Celý svet a rovnako tak Slovensko pobláznila tento týždeň aplikácia FaceApp. V priebehu necelých 24 hodín sociálne siete zaplavili fotografie starcov a a stareniek. Pokušeniu neodolal ani náš premiér Peter Pellegrini, či desiatky iných slovenských známych tvárí.

Zároveň vypuklo šialenstvo v podobe satirických „meme“ obrázkov. Len o pár hodín vyšla agentúrna správa, ktorú prevzali asi všetky slovenské médiá. V správe sa píše o tom, že aplikácia FaceApp má asi problém s ochranou osobných údajov. Pri tom ako si aplikáciu nainštalujete, odovzdávate jej prístup k určitým citlivým údajom Za aplikáciou stojí ruská spoločnosť Wireless Lab. Bezpečnostní analytici túto informáciu nepotvrdili, ale rovnako tak úplné narušenie súkromia nevyvrátili.

Téma ochrany osobných údajov v spojení s virálnou aplikáciou je dokonalý letný produkt. Aplikácia zaútočila na našu prvú signálnu sústavu počas uhorkovej sezóny podobne, ako hoaxy o utečencoch či žiletkách na tobogane. Veď kto by neodolal vidieť ako bude vyzerať v starobe. Vývojári tohto virálu si môžu mädliť ruky. Následný rozruch ohľadom bezpečnosti a pôvodu aplikácie je zasa živnou pôdou pre alternatívne médiá a ziskuchtivých trolov na sociálnych sieťach.


Ale čoho sa máme skutočne báť? Sociálne siete sú produktom samy o sebe. Vedome  a dobrovoľne ich podporujeme. Každý nami vypustená informácia je už navždy súčasťou verejného priestoru a nedokážeme ustriehnuť, kde všade sa citlivé informácie môžu objaviť.

Používaním internetu a smartfónov sa automaticky stávame súčasťou tohto virtuálneho sveta. S rýchlou dobou sme sa vžili možno až prirýchlo. Ovplyvňuje všetky činy v našich bežných životoch. Od vzdelávania, práce, domácich spotrebičov až po súkromie, zdravie, naše financie, či politiku.

Ak by si aj táto aplikácia „ukradla“ pre seba nejaké naše súkromie, čoho sa vlastne máme báť?

So všetkými šikovne naformulovanými podmienkami sme predsa súhlasili podobne ako pri podpise zmluvy. Prítomnosť už prežívame veľmi podobne ako v slávnom filme Truman show.

„Veľkým bratom“ sa stali smartfóny a virtuálny priestor. Nie, už nedokážeme mať osobné údaje bezpečne analógovo uschované. Áno, zločin a niekto zlý tam vonku existuje. Je prirodzené báť sa a byť ostražitý. Ale nie strachovať sa a šíriť katastrofické scenáre.

Nepodliehajme panike, nestojí to za to. Škodí to zdraviu. Stále máme predsa skvelú možnosť ako zabojovať s virtuálnym svetom. Žiť aj naďalej tvárou v tvár.


Páčil sa Vám článok zadarmo? Podporte nás. Bez Vás to nedáme ani my.

Podporte nás


Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *