U susedov prehľadne aj s kritikou, na Slovensku každý zvlášť a neprehľadne

Dalito.sk/Zdravotníkom a pracovníkom DSS doma ušité ochranné pomôcky nepomôžu/foto. KSK
DALITO -

Na Slovensku sa kopia prosby zdravotníckych aj sociálnych pracovníkov v prvej línii, ktorý musia aj pre núdzový stav pracovať, ale bez ochranných pomôcok. Tie, ktoré im totiž šijú dobrovoľníci do prvej línie v zdravotníckych zariadení totiž nestačia.

Lekári aj opatrovatelia niekoľkokrát už vyzývali či doslova prosili vládu SR otvorenými listami, aby im v čase epidémie pomohla s ochrannými pomôckami či testami, bez ktorých v týchto dňoch nedokážu vykonávať svoje povolanie tak, aby sa nielen osobne uchránili, ale najmä, aby neohrozovali svojich pacientov a klientov. A tak už vôbec nie zabrániť šíreniu vírusu.

Čo to už vláda Igora Matoviča, ktorá 21. marca našla sklady Štátnych hmotných rezerv podľa premiéra prázdne, rozdala. Zaujímalo nás, čo však pre nákup a rozvoz ochranných pomôcok urobila od svojho nástupu konkrétne, keďže doteraz na slabé zabezpečenie ochranných pomôcok upozorňujú práve ľudia, ktorí sú v prvej línii a vláda im ochranu prisľúbila. Príkladom je aj dnešné vyhlásenie primátora Bratislavy, ktorá ide klientov v DSS testovať už radšej sama.

Na slovenský systém: zachráň sa kto môžeš, upozornil už aj nielen Košický a Bratislavský samosprávny kraj, či primátor hlavného mesta, ale aj zubní laboranti, lekári z mnohých nemocníc…. , a aj pre Dalito.sk lekárka v ambulancii.

So zásobami rúšok, okuliarov, štítov, oblekov, dezinfekcie, testov….  mala v úvode problém aj česká vláda. Od 21. marca to však vyriešila tak, že napríklad celý rozvoz a distribúciu ochranných pomôcok si zobralo do gescie ministerstvo vnútra, ktoré jasne verejne uvádza, čo, kedy a kde prišlo, čo doručilo. Napriek veľkej kritike verejnosti, že je to stále málo. Okrem toho, že česká vláda už upúšťa od nákupu pomôcok z Číny a začína ich „vyrábať“ v českých firmách po krajine. vraj už má nákup ochranných prostriedkov a pomôcok pod kontrolou.

Napríklad, dcérska spoločnosť Fyzikálního ústavu AV ČR, spoločnosti Beneš a Lát, a. s., a České zbrojovky, a. s. spustí od budúceho týždňa sériovú výrobu polomasiek RP95-M určených pre najvyšší stupeň ochrany.  

O prehľadnú tabuľku či link nákupov a distribúciu ochranných pomôcok pre ľudí v prvej línii tak, ako to robia u susedov, sme požiadali teda rezort vnútra SR.

Takto to robia v ČR:

Verejný slovenský link nám tlačové oddelenie MV SR poslať nevedelo, lebo taký nemá a ani neexistuje. Na otázky Dalito.ck reagovala mjr. JUDr. Petra Friese, z tlačového odboru kancelárie Ministerstva vnútra SR.

Čo konkrétne, koľko, odkiaľ a kedy objednalo a doviezlo doteraz Slovensko za vlády Igora Matoviča- ochranné pomôcky, presne ktoré, v akom počte a kde ich vláda rozviedla?

Keďže MV SR od nastúpenia novej vlády nepodpísalo žiadnu ďalšiu zmluvu na dodávku osobných ochranných pracovných pomôcok (OOPP), odporúčame obrátiť na Správu štátnych hmotných rezerv SR. Materiál, ktorý  zabezpečuje rezort vnútra, je z uzatvorených zmlúv z predchádzajúceho obdobia. MV SR zabezpečuje ochrannými pomôckami len útvary vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti.

Za súčasnej vlády darovala súkromná spoločnosť prostredníctvom MV SR postupne v 4 darovacích zmluvách vláde SR nasledovné OOPP:

         1.darovacia zmluva:

         1 mil.ks rúškov

         20 tis.ks oblekov

         50 tis.ks rýchlotestov

         25 tis.ks ochranných okuliarov

         2.darovacia zmluva:

         200 tis.ks respirátorov N95

         3.darovacia zmluva

         200 tis.ks respirátorov N95

         4925 ks ochranných oblekov

         6 tis. ks rúškov

         4.darovacia zmluva

         173 tis. ks respirátorov N95

Koľko objednávok čoho a v akom počte ešte na Slovensko príde?

Pripomíname, že ide o informácie len za MV SR a jedná sa o nasledovné OOPP z uzatvorených zmlúv:

Jednorazové rúška 27 mil.ks

Respirátory FFP3 s ventilom 555 tis.ks (momentálne embargo na vývoz tohto materiálu)

Respirátory FFP3 bez ventilu 15 tis.ks (momentálne embargo na vývoz tohto materiálu)

Respirátory FFP2 s ventilom 200 tis.ks

Respirátory FFP2 bez ventilu 20 tis.ks

Návleky na obuv 170 tis.ks

Ochranný oblek 170 tis.ks

Ochranné okuliare 6 tis.ks

Antibakteriálne rúška na opakované použitie 1,4 mil.ks

Otázky sme na odporúčanie MV SR zaslali aj Správe štátnych hmotných rezerv SR. Na odpoveď stále čakáme.