Správy

UK: Danko hrubo porušil základné pravidlá autorskej etiky, nepriznal to a ešte sa vysmieva ľuďom

Vedenie Univerzity Komenského v Bratislave a predseda Akademického senátu UK vydali dňa 17. januára 2019 vyhlásenie k záverom komisie na preverenie podozrení na plagiátorstvo v Banskej Bystrici. Dalito.sk o tom informovala Lenka Miller, poverená zastupovaním vedúcej Oddelenie vzťahov s verejnosťou z Univerzity Komenského v Bratislave

Zo správy komisie Akademického senátu UMB v Banskej Bystrici, ktorá v rámci preverovania podozrení na plagiátorstvo rigoróznych prác na UMB analyzovala aj rigoróznu prácu predsedu NR SR Andreja Danka, vyplýva, že Andrej Danko pri jej písaní hrubo porušil základné pravidlá autorskej etiky a veľkú časť svojho textu prevzal od iných autorov bez toho, aby to uviedol. Inými slovami, absolútnu väčšinu svojej práce odpísal od iných tvorcov a nepriznal to.

Bez ohľadu na to, či tento postup nazveme plagiátorstvom alebo nie, je zjavné, že Andrej Danko pri písaní svojej rigoróznej práce nerešpektoval tie elementárne etické pravidlá, ktoré na akademickej pôde platia už po stáročia.


Tým, že ich zľahčuje a trvá na legitimite svojho postupu, vysmieva sa z akademických princípov, dehonestuje našu prácu a pre študujúcu mládež sa stáva nie príkladom statočnosti a cnosti, ako by sa to od jedného z najvyšších ústavných činiteľov očakávalo, ale, naopak, príkladom hodným zavrhnutia. A to je pre všetkých, ktorí svoje učiteľské i vedecké povolanie berú vážne, neakceptovateľné.

Toto naše konštatovanie platí, prirodzene, pre všetky typy prác, ktoré v akademickom prostredí vznikajú a Univerzita Komenského v Bratislave bude vždy trvať na bezvýhradnom dodržiavaní odborných a etických štandardov bádateľskej a publikačnej činnosti.

Môže vás zaujať:

Pani kolegyňa, viete, aká je to RIGORÓZNA skúška?

 


Komentáre (1)
  1. Avatar Zita Lubušká píše:

    Veľmi pekný článok pani Zuzka.páči sa mi že o celom tom politickom Augiášovom chlieve hovoríte nahlas,pretože my ostatní nespokojenci o tom väčšinou len šomreme doma pri káve.Vyrastala som v rodine,kde slušnosť a morálka boli na prvých priečkach rebríčka hodnôt a všetka tá špina,čo na nás dennodenne vystupuje z médií ma nesmierne poburuje a utvrdzuje v tom,že tá slušnosť a morálka je len pre obyčajných ľudí,ktorí ale podľa nej aj žijú. A tie výkvety spoločnosti,ktoré sme si zvolili aby tvorili zákony a robili rozhodnutia,ktoré nám uľahčia život sa stali v mene peňazí obludami bez chrbtovej kosti.Je mi z toho fakt smutno.Môj syn už 15 rokov žije v Anglicku,kde sa svojou šikovnosťou a húževnatosťou vypracoval na veľmi slušnú pozíciu a aj keď nám doma veľmi chýba,ani ja nechcem,aby sa vrátil do tohto marazmu,ktorý zamoril Slovensko.Pokiaľ sa naši politici budú správať takto nemorálne a alibisticky a nezačnú nahlas a tvrdo odsudzovať prešľapy vo vlastných radoch,neverím,že v našej krajine bude lepšie.

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *