Správy

UNB: „Film o pôrodniciach je tendenčný, no lekár ženu fackovať nemá.“  

Bratislava 18. októbra (TASR) – Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) plánuje vo svojich pôrodniciach zmeny. Rodičkám chce v blízkom čase rekonštruovať izby, toalety či sprchy, prísť by mali i nové inkubátory. Lepšie podmienky avizuje po zverejnení dokumentu „Medzi nami“ z dielne režisérky Zuzany Límovej. Ten podľa nej poukazuje na nedostatočné súkromie rodičiek a neosobný prístup zdravotníckeho personálu k ženám. 

„Film sa nezakladá na realite, je vysoko neobjektívny a očierňujúci,“ povedal dnes na tlačovej konferencii generálny riaditeľ UNB Juraj Kovács. Šéf UNB však priznal, že lekár nemá rodičku fackovať počas pôrodu, hoci sa správa hystericky. O takomto zákroku totiž doktor vo filme hovoril. „Sme s ním vo fáze rozviazania pracovného pomeru,“ povedal Kovács.
„Ak je rodička v nesmiernom strese, možno na ňu maximálne zvýšiť hlas,“ doplnil Miroslav Borovský, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva SR pre gynekológiu a pôrodníctvo. UNB priznala nedostatky personálu v komunikácii s pacientmi. „Posilníme to, ide nám o komfort rodičiek,“ povedal Kovács. Obraz o pôrodniciach v nemocnici si podľa Kovácsa nemožno robiť na základe výpovedí troch rodičiek. Nemocnica má podľa neho tisíce spokojných pacientok. Límovej vedenie nemocnice tiež vytklo, že výpovede žien natáčala v „polorozpadnutej škole v šatniach“. Režisérku filmu UNB pozvala aj na tlačovú konferenciu. Límová účasť odmietla.

Autorský tím filmu „jednoznačne odmieta“ tendenčnosť dokumentu. Tvrdí, že je odrazom reality. „Na porušovanie ľudských práv žien pri pôrodoch vlani upozornil aj komisár Rady Európy pre ľudské práva, ktorý vo viacerých prípadoch osobitne menoval aj Slovensko,“ napísali autori v stanovisku. Neočakávali, že sa dokument stretne na pôde nemocnice s nadšením. „No dúfali sme, že sa k nemu vedenie postaví aj cez sebareflexiu,“ dodali.
Dokument Zuzany Límovej sa k divákom dostal začiatkom tohto týždňa. Plánovala ním na túto tému otvoriť diskusiu. Nemocnica aj niektorí lekári žiadali po uverejnení traileru zastavenie filmu. Zaoberalo sa ním právne oddelenie UNB. Límová podľa nemocnice pôvodne tvrdila, že dokument má slúžiť na študentské účely. Kovács zatiaľ nepovedal, či voči režisérke budú zvažovať právne kroky. Film sa k slovenským divákom dostal začiatkom tohto týždňa. Pracoval na ňom medzinárodný tím. Budú si ho môcť pozrieť aj v zahraničí.


Film o pôrodniciach T.Drucker neznevažuje, lekárov nechce hádzať do jedného koša 

Väčšina zdravotnej starostlivosti a ľudského prístupu je v slovenských pôrodniciach dobrá, tvrdí minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD). Momenty, ktoré videl vo filme Medzi nami od režisérky Zuzany Límovej, však podľa neho nepatria do dôstojného správania sa k rodičkám.

„Zároveň však nemožno všetkých hádzať do jedného koša, pretože mnoho lekárov si svoju prácu robí dobre a majú veľmi dobrý prístup k pacientom spolu so sestrami, preto by som nechcel, aby sme rezignovali na slušnosť a ľudské správanie,“ uviedol Drucker. Film od Límovej ale ako kritiku neznevažuje. Trvá na tom, že niektoré zverejnené momenty by sa nemali stávať.

foto: Tomáš Halász, zábery z filmu Medzi nami

Drucker je otcom dvoch detí a bol pri oboch pôrodoch. Jeho manželka rodila v UNB. „A mal som pozitívny ohlas z toho, aký prístup bol vo vzťahu k mojej manželke aj k ostatným ľuďom, ktorí boli pri pôrodoch,“ dodal.

Dokument Medzi nami má poukazovať na nedostatočné súkromie rodičiek a neosobný prístup zdravotníckeho personálu k ženám v bratislavských pôrodniciach. V jednej zo snímok sa lekár priznal, že dal rodičke počas pôrodu facku, „lebo bola hysterická“.

Univerzitná nemocnica Bratislava (UNB) je už s týmto doktorom vo fáze rozviazania pracovného pomeru, priznala, že to robiť nemal. Šéf UNB Juraj Kovács si však za svojimi lekármi aj zdravotníkmi stojí a ich prácu si váži. Film označil za tendenčný, UNB má podľa neho tisíce spokojných rodičiek. Obraz o nemocnici si nemožno vytvoriť na základe výpovede troch rodičiek, myslí si.


 Komentáre (0)

Vaša reakcia

Vaša emailová adresa nebude zverejnená. Povinné polia sú označené *